Αν και η προσπάθεια, εκτός της εκμάθησης των ξένων γλωσσών, προσφοράς γενικότερης γνώσης, κουλτούρας και παιδείας στους μαθητές μας είναι συνεχής, πραγματικά δεν περιμέναμε την ανταπόκριση τους στο φετινό μας εγχείρημα. Με θέμα της φετινής Χριστουγεννιάτικής γιορτής τις χαμένες αξίες του σημερινού μας κόσμου, τα παιδιά εστίασαν σε αυτό που ένιωσαν επίκαιρο και σημαντικότερο: τη φιλανθρωπία. Την Παρασκευή 20/12 μικροί και μεγάλοι διασκεδάσαμε φτιάχνοντας στολίδια, τα οποία στην συνέχεια πουλήσαμε. Μάλιστα τη φορά αυτή δεν περιοριστήκαμε στους χώρους του κέντρου μας, αλλά… επεκταθήκαμε. Οι μαθητές μας, με αστείρευτο κέφι και διάθεση σταματούσαν τους περαστικούς στους δρόμους γύρω από το κέντρο μας και τους εξηγούσαν τον ιερό σκοπό της παροχής βοήθειας, σε κάποιους έστω από τους αναξιοπαθούντες συνανθρώπους μας. Τα έσοδα που συγκεντρώθηκαν δόθηκαν στο Φιλόπτωχο Ταμείο της Μητροπόλεως μας, που ειδικά στις μέρες μας, τόσες ανάγκες εξυπηρετεί. Καλή Χρονιά με υγεία σε όλους!
Κεντρο Ξενων γλωσσών Ευγενια Πολυχρονάκη -Καπαϊδονάκη