Ένα μεγάλο Χρυσό βραβείο, ένα Χρυσό και δύο Αργυρά είναι ο μέχρι τώρα απολογισμός της χρονιάς για τη Μίνως – Οινοποιείο Μηλιαράκη σε ό,τι αφορά τα αποτελέσματα σε διεθνείς διαγωνισμούς κρασιού στους οποίους το οινοποιείο έλαβε μέρος.
Στον 21ο διεθνή διαγωνισμό του Βερολίνου Berliner Wein Trophy που διεξήχθη το Φεβρουάριο, ανάμεσα σε 6.100+ δείγματα από όλο τον κόσμο από τα οποία βραβεύτηκε το 30% αυτών, η Μ Μηλιαράκη 2016, το λευκό κρασί από τις ποικλίες Malvasia di Candia και Malvasia Aromatica, απέσπασε αργυρό βραβείο.
Επίσης το Φεβρουάριο, απέσπασε Μεγάλο Χρυσό στο διαγωνισμό PAR Wine Award – Greece που διεξάγετε στο Frasdorf της Γερμανίας, έλαβε το Βιδιανό Μηλιαράκη 2016 με εξαιρετική βαθμολογία 96/100. Στον ίδιο διαγωνισμό, βραβεύτηκε με Χρυσό και υψηλή βαθμολογία 95/100 η Μ Μηλιαράκη 2016. Τέλος, η ερυθρή Χελώνα 2015, μια ιδιαίτερα αγαπητή ετικέτα του οινοποιείου που αποτελεί και μια από τις πρόσφατες προτάσεις του, απέσπασε το αργυρό βραβείο με βαθμολογία 87/100.
«Σημαντικές διακρίσεις που πιστοποιούν την διεθνή πλέον αναγνώριση τις ποιότητας του Κρητικού κρασιού, αλλά και τη σταθερή προσήλωση προς αυτήν από την οικογένεια Μηλιαράκη που εδώ και 85 τρύγους οινοποιεί και αναδεικνύει τον αμπελουργικό πλούτο του νησιού» αναφέρει η Μίνως – Οινοποιείο Μηλιαράκη.
Τα βραβευμένα κρασιά καθώς και όλη η γκάμα των ετικετών του Οινοποιείου Μίνως – Μηλιαράκη δοκιμάστηκαν στα Χανιά, στην έκθεση ΟιΝοτικά στις 4 και 5 Μαρτίου και θα είναι παρόντα τόσο στην Αθήνα στο Οινόραμα, στις 11, 12 και 13 Μαρτίου όσο και στη διεθνή έκθεση PROWEIN στο Dusseldorf της Γερμανίας, στις 18, 19 και 20 Μαρτίου.