Μεγάλη επιτυχία το Αρκάδι, μεγάλη επιτυχία για τον ρεθεμνιώτικο αθλητισμό. Το τμήμα μπάσκετ των Παγκορασίδων πανηγύρισε την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στο Φάιναλ-4 που έγινε στο κλειστό γυμναστήριο της Αλικαρνασσού. Οι Ρεθεμνιώτισσες προσπέρασαν στον ημιτελικό το «εμπόδιο» του ΟΦΗ με 40-39 και στον τελικό επικράτησαν του ΟΑ Χανίων με 28-26.
Η ομάδα του Γιώργου Θεοδοσουλάκη πραγματοποίησε δύο ουσιαστικές εμφανίσεις και σε αμφότερα τα ματς νίκησε στις λεπτομέρειες. Οι παίκτριές του, παρά το νεαρό της ηλικίας τους, έδειξαν χαρακτήρα και στο φινάλε ανταμείφθηκαν με το χρυσό μετάλλιο και την 1η θέση στην κατηγορία τους στην ΕΚΑΣΚ.
Ο ημιτελικός απέναντι στον ΟΦΗ ήταν συγκλονιστικός και κρίθηκε στο τελευταία δευτερόλεπτα. Οι Ρεθεμνιώτισσες βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 18-23 στο ημίχρονο και με 30-34 στο 3ο οκτάλεπτο. Παρόλα αυτά, έδειξαν τεράστια ψυχικά αποθέματα και με επιμέρους 10-5 στην 4η περίοδο έφτασαν στο 40-39 και πήραν την πρόκριση στον μεγάλο τελικό.
Εκεί συνάντησαν τον ΟΑ Χανίων, που είχε νικήσει με 48-25 τον Ηρόδοτο στον έτερο ημιτελικό. Σ’ ένα κλειστό παιχνίδι που κυριάρχησαν οι άμυνες, το ημίχρονο έκλεισε ισόπαλο με 12-12. Οι Ρεθεμνιώτισσες πήραν προβάδισμα νίκης στο 3ο οκτάλεπτο (20-15) και το διατήρησαν μέχρι τέλους για το 28-26.
Οι κόποι της ομάδας του Γιώργου Θεοδοσουλάκη ανταμείφθηκαν και μέσα από αυτή την επιτυχία αποδείχθηκε περίτρανα πως το ρεθεμνιώτικο γυναικείο μπάσκετ έχει πολύ μέλλον. Αξίζει να τονίσουμε πως το Αρκάδι έχει αγωνιστεί στους φετινούς τελικούς των Παγκορασίδων, Κορασίδων και Νεανίδων και πλέον φιλοδοξεί όχι μόνο να παρευρεθεί στον τελικό των Γυναικών, αλλά και να κατακτήσει τον τίτλο.
Τα φύλλα αγώνων του Αρκαδίου
Ημιτελικός: Αρκάδι – ΟΦΗ 40-39
Τα οκτάλεπτα: 11-15, 18-23, 30-34, 40-39.
ΑΡΚΑΔΙ (Γιώργος Θεοδοσουλάκης): Θεοδοσουλάκη 20, Μικεδάκη Ε. 3, Σταυγιανουδάκη 4, Τσιμπισκάκη 2, Φραγγελάκη 5, Ταταράκη 4, Αμπντέλ Μεσίχ 2, Μιχεδάκη Χ., Πολιτάκη, Ζαφείρη, Καλαϊτζιδάκη.
Μεγάλος τελικός: Αρκάδι – ΟΑ Χανίων 28-26
Τα οκτάλεπτα: 6-7, 12-12, 20-15, 28-26.
ΑΡΚΑΔΙ (Γιώργος Θεοδοσουλάκης): Θεοδοσουλάκη 10, Τσιμπισκάκη 2, Μικεδάκη Ε. 2, Καλαϊτζιδάκη 2, Φραγγελάκη 6, Σταυγιανουδάκη 4, Πολιτάκη 2, Λαζίδου, Μικεδάκη Χ., Ζαφείρη, Αμπντέλ, Ταταράκη.
Γιώργος Θεοδοσουλάκης: «Τα παιδιά έβγαλαν ταλέντο και πείσμα»
Ο προπονητής των Παγκορασίδων του Αρκαδίου μοίρασε συγχαρητήρια για την μεγάλη επιτυχία της κατάκτησης του χρυσού μεταλλίου.
«Στο Φάιναλ-4 ήταν και οι 4 ομάδες ισάξιες και αξίζουν όλες συγχαρητήρια για την παρουσία τους. Η δική μας ομάδα έχει πολύ ταλέντο. Βέβαια, οι αθλήτριές μου συμμετείχαν για πρώτη φορά σε τελική φάση. Κατά τη διάρκεια των αγώνων, όμως, έβγαλαν το ταλέντο και το πείσμα τους για τη νίκη και τελικά τα κατάφεραν.
Επίσης, ο τελικός έγινε παρουσία του προπονητή του Αρκαδίου, Κώστα Πλευράκη, τον οποίο και ευχαριστούμε που στάθηκε δίπλα μας. Οι διαιτησίες ήταν πολύ καλές, όπως και οι υπεύθυνοι της γραμματείας. Θέλουμε να ευχαριστήσουμε άπαντες για την φιλοξενία και τους προπονητές που έδωσαν ότι καλύτερο είχαν. Όπως και τους γονείς που συνόδευσαν τα παιδιά τους».
Το πανόραμα της τελικής φάσης των Παγκορασίδων
Α’ ημιτελικός: Αρκάδι – ΟΦΗ 40-39
Β’ ημιτελικός: ΟΑΧ – Ηρόδοτος 48-25
Μικρός τελικός: Ηρόδοτος – ΟΦΗ 26-45
Μεγάλος τελικός: Αρκάδι – ΟΑ Χανίων 28-26
Η τελική κατάταξη
1. Αρκάδι
2. ΟΑ Χανίων
3. ΟΦΗ
4. Ηρόδοτος