Διακρίσεις σε πανελλήνιο επίπεδο και δικαίωση για όλους όσοι πίστεψαν στη δουλειά που τους έφερε μέχρι εδώ, είχαμε στον Αθλητικό Σύλλογο Ταε κβο ντο Απόλλωνα. Μέσα από το κύπελλο «Ακρόπολις» που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, η Κατερίνα Τσιλεδάκη αγωνιζόμενη στα 59κ. κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο πιστοποιώντας πόσο καλή αθλήτρια είναι. Η Τσιλεδάκη έκανε αίσθηση, γιατί έφτασε στον τελικό κερδίζοντας σχεδόν όλους τους αντιπάλους της άνετα με σκορ, 20-7, 20-3, 20-0!!!
Από κοντά της και άλλες δύο αθλήτριες σε διαφορετικές κατηγορίες βέβαια. Η Δήμητρα Τζωρτζίδη έφτασε ως τον τελικό στα 57κ. κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο σε επίπεδο γυναικών! Η Δήμητρα μάλιστα ετοιμάζεται και για το πανελλήνιο που έρχεται τις επόμενες μέρες.
Τη δεύτερη θέση όμως σε επίπεδο νεανίδων κατέκτησε και μια άλλη αθλήτρια η οποία ανήκει στον ΑΣ Δαυίδ και προπονείται με τον Αποστόλη Σανιδά. Πρόκειται για την Γεωργία Βιδιαδάκη, η οποία είχε πολύ καλές εμφανίσεις χάνοντας δύσκολα στον τελικό με 23-17.
Στην αποστολή συμμετείχαν άλλα δύο παιδιά, η Ελένη Γιάννη η οποία κατετάγη 5η χάνοντας τον δρόμο για τον τελικό σε ένα μόλις σημείο, 4-3!
Για ένα σημείο (13-12) μένοντας κι εκείνος στην 5η θέση, έχασε ο Γιώργος Τσιλεδάκης.
Α. Σανιδάς: «Συγχαρητήρια στα παιδιά»
Ενθουσιασμένος από την επιτυχία που είχε στο σύνολό της η αποστολή του συλλόγου έμεινε ο προπονητής Αποστόλης Σανιδάς. Ο έμπειρος εκπαιδευτής, αφού μοίρασε προσωπικώς «μπράβο» στους αθλητές-τριες, τόνισε για την συγκεκριμένη παρουσία τους στη διοργάνωση: «Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα παιδιά. Τόσο αυτά που έφτασαν στο βάθρο όσο και εκείνα που δεν το κατάφεραν, έδειξαν μεγάλα σημάδια βελτίωσης και πολύ προσηλωμένα στους αγώνες. Τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια τόσο σε εκείνους όσο και στους γονείς τους για τη δουλειά που κάνουν και υπομένουν πολλά όλο αυτό το διάστημα».
Τα αποτελέσματα αναλυτικά:
Κορασίδες:
Χρυσό μετάλλιο: Κατερίνα Τσιλεδάκη (κατηγορία 59κ.)
Ελένη Γιάννη (κατ. 51κ.) – 5η θέση
Γυναικών:
Ασημένιο μετάλλιο: Δήμητρα Τζωρτζίδη (κατ. 57κ.)
Νεανίδων:
Ασημένιο μετάλλιο: Γεωργία Βιδιαδάκη (κατ. 49κ.) του Δαυίδ
Παίδων:
Γιώργος Τσιλεδάκης (κατ. 45 κ.) – 5η θέση
Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση είναι το Πανελλήνιο πρωτάθλημα ταε κβο ντο Ανδρών-Γυναικών, Εφήβων-Νεανίδων που θα πραγματοποιηθεί στις 3 Μαΐου στο Ωραιόκαστρο της Θεσσαλονίκης.
Ο Απόλλωνας θα παρουσιαστεί με τις αθλήτριες Δήμητρα Τζωρτζίδη και την Γεωργία Βιδιαδάκη (ΑΣ Δαυίδ).