Μέσα σε μια ζεστή ατμόσφαιρα και με την παρουσία πολλών εκπροσώπων της τοπικής αυτοδιοίκησης, αλλά και άλλων φορέων του Ρεθύμνου, πραγματοποιήθηκε στο εστιατόριο «Mythos» Kargas garden, η καθιερωμένη κοπή πίτας του Σ.Δ.Υ.Ρ. Την εκδήλωση όπου παραβρέθηκαν πολλά μέλη, αλλά και φίλοι του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Ρεθύμνου, τίμησαν με την παρουσία τους, η αντιπεριφερειάρχης Ρεθύμνου Μαίρη Λιονή, ο δήμαρχος Ρεθύμνου Γιώργης Μαρινακης, δημοτικοί σύμβουλοι, εκπρόσωποι άλλων φορέων (Λιμενικό ταμείο Ρεθύμνου, Εθελοντές Σαμαρείτες, Παγκρήτια ένωση πολιτιστικών συλλόγων, Σοροπτιμιστικός όμιλος Ρεθύμνου, Σύλλογος ενεργών πολιτών Ρεθύμνου ΣΥΝΠΟΛΙΣ) και αθλητικών σωματείων (Όμιλος Υπεραποστάσεων Kρήτης, Όμιλος Κλασικού Αθλητισμού Πρέβελης, Σ.Δ.Υ. Χανίων, Σύλλογος Μαραθωνοδρόμων Κρήτης, Psiloritis race).
Μετά τον χαιρετισμό προς τους παραβρισκόμενους και την αναφορά στην αθλητική και κοινωνική δραστηριότητα του Σ.Δ.Υ.Ρ. κατά το 2018, ξεκίνησαν οι προγραμματισμένες βραβεύσεις, που σύμφωνα με το πρόγραμμα αλλά και την ιεράρχηση περιλάμβανε τα παλαιότερα μέλη του Σ.Δ.Υ.Ρ. Χρήστο Λιονή, Γιώργο Ταταράκη, Βαγγέλη Μυριοκεφαλιτάκη, Γιάννη Δάνδολο, Γιώργο Σηφακάκη, Κώστα Τζωρτζίνη και Βαγγέλη Κιαγιαδάκη, οι οποίοι με τη μακρόχρονη επιτυχημένη παρουσία τους στις τάξεις του συλλόγου, συνέβαλαν στη διάδοση και την ενδυνάμωση του δρομικού κινήματος στο Ρέθυμνο και αποτελούν μέρος της ζωντανής ιστορίας του Σ.Δ.Υ.Ρ. Ακολούθησε εκείνη του Γιάννη Θωμαδάκη, που το 2018 έκανε τον καλύτερο χρόνο πρωτοεμφανιζόμενου δρομέα μέλους μας, στην κλασική διαδρομή του Μαραθώνιου της Αθήνας.
Τιμητική πλακέτα παρέλαβαν επίσης οι χορηγοί του συλλόγου και συγκεκριμένα, ο Θοδωρής Λιόντος (προσφορά 2 αθλητικών ρολογιών), το Παγκόσμιο συμβούλιο Κρητών (αγορά ηλεκτρονικού χρονομέτρου), ο Νίκος Πενθερουδάκης (αγορά σετ αθλητικής ένδυσης), ο Κώστας Μαμαγκάκης (επιμέλεια και δημιουργία του νέου μας λογότυπου) και ο Γιάννης Βραβορίτης (παροχή χρήσης αυτοκινήτου προς το σύλλογο και προσφορά ηλεκτρονικού υλικού).
Στη συνέχεια παραδόθηκε στο σώμα Σαμαρειτών -για την αγορά χρήσιμου για τη λειτουργία τους υλικού-, δωροεπιταγή 500 ευρώ (μέρος των χρημάτων συγκεντρώθηκαν στον 6ο Δρόμο Υγείας και Αλληλεγγύης και τα υπόλοιπα ήταν προσφορά του συλλόγου μας).
Το Δ.Σ. του Σ.Δ.Υ.Ρ. στο τέλος θέλησε να ευχαριστήσει θερμά τα μέλη του καθώς και όλους όσοι βοήθησαν στην άρτια διοργάνωση της εκδήλωσης, το μέλος του Γιάννη Βραβορίτη, το μέλος του Λευτέρη Μυστράκη, και τους φωτογράφους Μανώλη Δενδάκη και Ματθαίο Ματθαιουδάκη.