Τεράστιο πρόβλημα αντιμετωπίζουν και φέτος τα περισσότερα επαρχιακά σχολεία σε ό,τι αφορά την στελέχωσή τους με καθηγητές. Η απουσία μόνιμων διορισμών την τελευταία δεκαετία και οι λύσεις -μπαλώματα, μεσούσης της σχολικής περιόδου, όπως είθισται να γίνεται τα τελευταία χρόνια, έχουν δημιουργήσει μια ασφυκτική κατάσταση, η οποία είναι πολύ δύσκολη ιδιαίτερα για τα μικρά σχολεία της υπαίθρου. Σχολεία που σχεδόν δυο μήνες μετά το πρώτο κουδούνι υπολειτουργούν, καθώς στελεχώνονται μόλις με τρεις καθηγητές. Δύο φιλόλογοι, ένας γυμναστής και μια καθηγήτρια γαλλικών είναι ο αριθμός του εκπαιδευτικού προσωπικού που στελεχώνει το Γυμνάσιο Γαράζου. Ενάμιση μήνα μετά την έναρξη του σχολικού έτους και παρά τις όποιες υποσχέσεις, το σχολείο δεν λειτουργεί παρά για δυο ώρες. Οι μαθητές φτάνουν στο σχολείο το πρωί και μια ή στην καλύτερη δύο ώρες μετά, τελειώνουν, αφού δεν υπάρχουν καθηγητές για να κάνουν μάθημα.
Το πρόβλημα με την απουσία μόνιμου εκπαιδευτικού προσωπικού είναι γνωστό και παρατηρείται κάθε χρόνο, όμως όπως υποστηρίζουν οι γονείς φέτος η κατάσταση έχει ξεπεράσει κάθε προηγούμενο, αφού τα παιδιά δεν κάνουν βασικά μαθήματα όπως τα μαθηματικά, η φυσική και η χημεία.
Παρά το γεγονός ότι δόθηκαν υποσχέσεις από την διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ότι το σχολείο θα λειτουργούσε με τους αναπληρωτές που διορίστηκαν την περασμένη εβδομάδα, κάτι τέτοιο δεν θα γίνει και το Γυμνάσιο Γαράζου εξακολουθεί να λειτούργει υποτυπωδώς.
Χθες το πρωί γονείς των μαθητών μαζί με τον πρόεδρο της σχολικής επιτροπής του Δήμου και υπεύθυνο για θέματα παιδείας, πραγματοποίησαν παράσταση διαμαρτυρίας στα γραφεία της Διεύθυνσης απαιτώντας την στελέχωση του σχολείου με το απαραίτητο προσωπικό. Οι ίδιοι εξέφρασαν στον προϊστάμενο της Διεύθυνσης την αγωνία τους για την κατάσταση που διαμορφώνεται τα τελευταία χρόνια και που είχε ως αποτέλεσμα τα τελευταία τρία χρόνια ο μαθητικός πληθυσμός να συρρικνωθεί σε 30 μαθητές από εκατό που ήταν μέχρι πρότινος. Αυτό όπως υποστηρίζουν είναι το αποτέλεσμα της αναλγησίας και της αδιαφορίας της πολιτείας που δεν μέριμνα για την αποτελεσματική στελέχωση του σχολείου, οδηγώντας το ουσιαστικά σε μαρασμό. Οι ίδιοι εμφανίζονται αποφασισμένοι να μην επιτρέψουν κάτι τέτοιο και φυσικά όπως τονίζουν θα αγωνιστούν με κάθε τρόπο προκειμένου το σχολείο να παραμείνει ανοιχτό και να λειτουργεί αποτελεσματικά με καθηγητές. Ο προϊστάμενος της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης παραδέχτηκε τη σοβαρότητα του προβλήματος και δεσμεύτηκε χθες ενώπιο των γονιών ότι ήδη από σήμερα στο σχολείο θα μετακινηθούν τρεις καθηγητές. Όπως είπε ένας μαθηματικός και ένας φυσικό θα στελεχώσουν το Γυμνάσιο Γαράζου και ένας οικονομολόγος το Λύκειο Πανόρμου και Περάματος. Παράλληλα, ο ίδιος επανέλαβε την αναγκαιότητα μόνιμων προσλήψεων για να διευθετηθεί το πρόβλημα, ενώ ανέφερε πως συνεχίζεται η προσπάθεια με τα αιτήματα που έχουν κατατεθεί, ώστε τα ορεινά σχολεία όπως αυτό του Γυμνασίου Γαράζου να χαρακτηριστεί δυσπρόσιτο, ώστε να επιλέγεται από εκπαιδευτικούς που επιθυμούν περαιτέρω μοριοδότηση.
Έντονες διαμαρτυρείς των γονιών
Έντονες είναι οι διαμαρτυρίες των γονιών που επισκέφτηκαν χθες τον προϊστάμενο της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, στον οποίο ανέφεραν το μέγεθος του προβλήματος ζητώντας του άμεσα να παρέμβει.
Η κυρία Νεκταρία Τσικαλά ανέφερε χαρακτηριστικά: «Η κόρη μου πηγαίνει στην β’ Γυμνασίου, έχουν περάσει 40 μέρες και δεν έχουν έρθει ακόμα καθηγητές στο σχολείο. Τα παιδιά πάνε στο σχολείο το πρωί, κάνουν μια ώρα μάθημα, έχουν δυο ώρες κενό και μετά έχουν μια ώρα μάθημα. Το αποτέλεσμα είναι να γυρνάνε στους δρόμους με ότι κινδύνους αυτό εγκυμονεί. Υπάρχουν παιδιά που ξυπνούν 6:00 το πρωί, καθώς έρχονται από γειτονικά χωριά, κάνουν δυο ώρες μάθημα και μετά περιφέρονται στους δρόμους μέχρι το μεσημέρι που έρχεται το λεωφορείο να τα παραλάβει ή αναγκάζονται οι γονείς τους να έρχονται κάθε μέρα διαφορετική ώρα με το αυτοκίνητό τους για να τα πάρουν. Αυτό δεν είναι κατάσταση, πρέπει το σχολείο να στελεχωθεί με προσωπικό. Είναι ένα πολύ καλό σχολείο με άρτιες εγκαταστάσεις και είναι άδικο να μείνει κλειστό και να πηγαίνουν οι γονείς τα παιδιά τους σε άλλα σχολεία».
Ο Χαράλαμπος Αλεξάκης, από τις Αλόιδες Μυλοπόταμου μας είπε: «Εδώ και ενάμιση μήνα δεν έχει καθηγητές και διαμαρτυρόμαστε για τον λόγο αυτό στον διευθυντή Δευτεροβάθμιας. Οι υποσχέσεις είναι καθημερινές. Από Δευτέρα σε Παρασκευή και από Παρασκευή σε Δεύτερα. Πρέπει να δοθεί ένα τέλος σε αυτή την κατάσταση και να στελεχώσουν επιτέλους τα σχολεία. Αν αυτό δεν γίνει μέχρι την επόμενη εβδομάδα, τότε εμείς θα κινητοποιηθούμε εκ νέου είτε εδώ είτε στα γραφεία της Περιφερειακής Διεύθυνσης στο Ηράκλειο».
Από την πλευρά της η Νένα Λυρώνη από τα Απλαδιανά μας είπε: «Η κόρη μου είναι στην α’ Γυμνασίου στο Γαράζο. Έχουμε στενοχωρηθεί αφάνταστα για την κατάσταση που επικρατεί στο σχολείο, όπου από μέρα σε μέρα περιμένουμε τους εκπαιδευτικούς. Έχουμε απευθυνθεί και στον κ. Τερζάκη, ο οποίος μας υποσχέθηκε ότι θα λυθεί το πρόβλημά μας. Ο κ. Ταξάκης είπε ότι από αύριο θα έχουμε τρεις καθηγητές φυσικό, χημικό και μαθηματικό, αυτό που πρέπει να καταλάβουν όλοι είναι ότι ο Μυλοπόταμος δεν είναι μια περιοχή η οποία μειονεκτεί έναντι κάποιας άλλης και τα παιδιά μας δεν είναι παιδιά ενός κατώτερου θεού. Έχουν ανάγκες και πρέπει να τα στηρίξει η πολιτεία και να τα βοηθήσει. Είναι πολύ καλά παιδιά και έχουμε χρέος να τα βοηθήσουμε και να τους δώσουμε δικαίωμα στη εκπαίδευση».
Ο πρόεδρος της σχολικής επιτροπής του Δήμου Μυλοποτάμου Μανούσος Κλάδος, εξέφρασε την αγανάκτησή του για το πρόβλημα που καταγράφεται στα ορεινά σχολεία τονίζοντας μεταξύ άλλων: «Σε όλα τα σχολεία Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης υπάρχουν κενά, όμως το κακό παράγινε στο Γυμνάσιο Γαράζου, όπου από τον Σεπτέμβριο που άνοιξαν τα σχολεία, υπάρχουν δυο μόλις φιλόλογοι, πριν 20 μέρες τοποθετήθηκε ένας γυμναστής και μια καθηγήτρια γαλλικών. Αυτό είναι το εκπαιδευτικό προσωπικό με το οποίο λειτουργεί το σχολείο. Μετά από ένα μήνα υποσχέσεων ήρθαμε να διαμαρτυρηθούμε και να τονίσουμε ότι δεν ανεχόμαστε άλλο αυτή την κατάσταση. Δεν είναι δυνατόν να στελεχώνουν τελευταία τα σχολεία της υπαίθρου και αυτό εάν και εφόσον βρεθούν εκπαιδευτικοί για να καλύψουν τις θέσεις. Τα παιδιά και των απομακρυσμένων χωριών έχουν δικαίωμα στην γνώση και στην μάθηση και μάλιστα όταν έχουν να διανύσουν και αρκετά χιλιόμετρα για να φτάσουν εκεί. Θα πρέπει να υπάρχει και ένας σεβασμός απέναντι στα παιδιά αυτά. Δεν είναι δυνατόν να μην λαμβάνεις υπ’ όψιν σου αυτά τα παιδιά και να λαμβάνεις υπ’ όψιν το παιδί το οποίο θα πάει από το διπλανό δρόμο στο μεγάλο σχολείο της πόλης. Και τα μικρά σχολεία έχουν δικαίωμα. Εμείς δεν θα ανεχτούμε άλλη καθυστέρηση. Πρέπει όλοι οι αρμόδιοι να λάβουν υπ’ όψιν τους σοβαρά τα προβλήματα που υπάρχουν, να θέσουν σε προτεραιότητα αυτά τα σχολεία και να μην μας εγκαταλείπουν στο έλεος του Θεού. Δεν θα δεχτούμε και δεν θα αφήσουμε να κλείσει σχολείο κανένα στην ύπαιθρο».
Ο προϊστάμενος της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανδρέας Ταξάκης, παραδέχθηκε ότι υπάρχει πρόβλημα και τόνισε πως θα το αντιμετωπίσουν με μετακίνηση εκπαιδευτικού προσωπικού από την Διεύθυνση στα σχολεία. Σε σχετικές δηλώσεις του είπε: «Οι γονείς με αξιοπρέπεια διαμαρτυρήθηκαν για το σοβαρό πρόβλημα που αντιμετωπίζει το Γυμνάσιο Γαράζου. Πράγματι δεν υπάρχουν μόνιμες θέσεις εκπαιδευτικού προσωπικού και αυτό είναι ένα πολύ σοβαρό ζήτημα και η κατάσταση είναι πολύ δύσκολη για την εκπαίδευση συνολικά λόγω μη διορισμών μόνιμου προσωπικού. Εγώ είχα προτείνει στη διάρκεια του ΠΥΣΠΕ να δώσουμε προτεραιότητα στην κάλυψη των κενών θέσεων στα επαρχιακά σχολειά, όμως δεν πέρασε η πρότασή μου, γιατί οι συνάδελφοι επέμεναν ότι θα έμεναν κενές θέσεις στα λύκεια της πόλης (στις κατευθύνσεις) και πάλι θα ‘χαμε σοβαρό θέμα. Τώρα είπαμε καθηγητές από την Διεύθυνση να μεταφερθούν σε σχολεία της πόλης, ώστε οι αναπληρωτές να καλύψουν τις κενές θέσεις στα επαρχιακά σχολεία» ενώ πρόσθεσε ότι ήδη από πέρυσι έχει γίνει πρόταση ώστε να χαρακτηριστούν δυσπρόσιτα το ΕΠΑΛ Γαράζου, το Γυμνάσιο Γαράζου, το Γυμνάσιο και Λύκειο Ανωγείων και το Γυμνάσιο Λύκειο Φουρφουρά, ώστε να υπάρχει κίνητρο στους εκπαιδευτικούς να δηλώσουν τα σχολεία.