Δύο διαφορετικές ζημιές σε αγωγούς ύδρευσης άφησαν χωρίς νερό την περιοχή της Καλλιθέας το Σάββατο. Η πρώτη βλάβη σημειώθηκε στις 10 το πρωί στην οδό Σβάιτσερ όπου έσπασε ο αγωγός και συνεργεία της ΔΕΥΑΡ τον αποκατέστησαν εξ ολοκλήρου περίπου στις 8 το βράδυ όταν σε πολύ κοντινή απόσταση επί της λεωφόρου Πορτάλιου έσπασε ένας δεύτερος αγωγός με αποτέλεσμα η περιοχή να μην υδροδοτηθεί παρά στις 10 το βράδυ.
Σύμφωνα με τον πρόεδρο της ΔΕΥΑΡ Βασίλη Θεοδωράκη, οι δυο βλάβες ήταν τυχαίες και συμπτωματικές και δεν οφειλόταν στο πεπαλαιωμένο δίκτυο. Ο ίδιος μιλώντας στα «Ρ.Ν.» ανέφερε ότι κατανοεί την ταλαιπωρία του κόσμου, ωστόσο όπως είπε τα συνεργεία εργάστηκαν επί ώρες για να μπορέσουν να αποκαταστήσουν το πρόβλημα και έστω και μετά από δώδεκα ώρες να επανέλθει το νερό.
Ειδικότερα ανέφερε: «Το πρωί του Σαββάτου είχαμε μια ζημιά σε αγωγό στην οδό Σβάιτσερ και αργά το απόγευμα μόλις την είχαμε αποκαταστήσει και ετοιμαζόμασταν να δώσουμε νερό «έσκασε» ένας δεύτερος αγωγός επί της οδού Πορτάλιου. Ήταν δυο διαφορετικές ζημιές, οι οποίες δεν ξέρουμε από τι προήλθαν. Προφανώς ήταν τυχαίες και δεν μπορούσαμε να τις προβλέψουμε. Στην οδό Σβάιτσερ αντικαταστήσαμε συνολικά τον αγωγό καθώς και ένα μεγάλο κομμάτι της οδού Πορτάλιου. Η ζημιά δεν οφειλόταν στην παλαιότητα του δικτύου. Ήταν τυχαία και συνεργεία της ΔΕΥΑΡ εργάστηκαν πυρετωδώς για δώδεκα ώρες για να δώσουν νερό. Ταλαιπωρήθηκε ο κόσμος το γνωρίζουμε, κάναμε όμως ότι καλύτερο μπορούσαμε. Τις ζημιές δεν μπορούμε να τις προλάβουμε όμως επεμβαίνουμε άμεσα για να τις αποκαθιστούμε. Ζητούμε την κατανόηση του κόσμου».