Χωρίς προβλήματα, τουλάχιστον μέχρι αργά το βράδυ και το κλείσιμο της εφημερίδας μας, «πέρασε» η χθεσινή κακοκαιρία στο Ρέθυμνο. Η ισχυρή βροχόπτωση και το χαλάζι ήταν τα βασικά χαρακτηριστικά του καιρού ωστόσο με εξαίρεση την ολισθηρότητα του δρόμου δεν υπήρξε καμία κλήση στις αρμόδιες υπηρεσίες της αντιπεριφέρειας, της πυροσβεστικής και της αστυνομίας για προβλήματα ή για βοήθεια συμπολιτών μας. Δεν σημειώθηκαν κατολισθήσεις ενώ οι δρόμοι παρέμειναν ανοιχτοί ωστόσο δεν αποκλείεται η χιονόπτωση στη διάρκεια της νύχτας.
Οι αρχές συνιστούν στους οδηγούς να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί και καλούν τους πολίτες να μην κάνουν άσκοπες μετακινήσεις παρά μόνο αν αυτό είναι άκρως αναγκαίο. Τα καιρικά φαινόμενα σύμφωνα με την πρόγνωση των μετεωρολόγων αναμένεται να υποχωρήσουν από σήμερα.