Στο κείμενο του Ομότιμου Καθηγητή Κλασικής Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών, Β. Λαμπρινουδάκη για την πολιτιστική κληρονομιά και τη σχέση μας με τους αρχαίους χώρους θέασης και ακρόασης, εξετάστηκαν οι υποψήφιοι των πανελλαδικών στο μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας. Το θέμα είχε τίτλο «Εμείς και οι αρχαίοι χώροι θέασης και ακρόασης», ενώ ζητήθηκε από τους μαθητές να γράψουν μια ομιλία με θέμα «Προστασία και αξιοποίηση της πολιτισμικής μας κληρονομιάς», όπου θα εκθέτουν τις απόψεις τους σχετικά α) με τους λόγους για τους οποίους πρέπει το ευρύ κοινό να πλησιάσει και να γνωρίσει τους χώρους και τα μνημεία της πολιτισμικής μας κληρονομιάς και β) τις δραστηριότητες με τις οποίες οι πολίτες και ειδικότερα οι νέοι θα εξοικειωθούν με αυτά.
Το θέμα ήταν επίκαιρο με αφορμή και τον εορτασμό της διεθνούς ημέρας για τα μουσεία, ενώ οι μαθητές το χαρακτήρισαν βατό.
«Δεν ήταν πολύ δύσκολο το θέμα. Για κάποιον που είχε διαβάσει το θέμα ήταν βατό και μπορούσε να το αναπτύξει. Θεωρώ ότι τα πήγα σχετικά καλά», ανέφερε ο Μάριος Μανουκαράκης.
«Δεν το ‘χα δουλέψει καλά το συγκεκριμένο θέμα, ωστόσο θεωρώ ότι τα πήγα αρκετά καλά», μας είπε η Χαρίκλεια.
Ο Γιώργος μας είπε: «Το περίμενα το θέμα αυτό. Ήταν εύκολο το είχα μελετήσει αρκετά καλά».
Αρκετοί γονείς από νωρίς το πρωί βρίσκονταν έξω από τα εξεταστικά κέντρα έχοντας και εκείνοι την ίδια ή ίσως και μεγαλύτερη αγωνία για την πορεία των εξετάσεων και τη διαγωνιστική διαδικασία στην οποία υποβάλλονται τα παιδιά τους.
Η διαδικασία ξεκίνησε χωρίς προβλήματα στο Νομό Ρεθύμνου, η μετάδοση των θεμάτων έγινε στον προγραμματισμένο χρόνο, ενώ σύμφωνα με τον διευθυντή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ρεθύμνου, δεν καταγράφηκαν απουσίες παρά μόνο σε ελάχιστες περιπτώσεις που αφορούσαν όχι τελειόφοιτους, αλλά απόφοιτους. «Όλα κύλησαν ομαλά, όλα τα παιδιά ήταν στην ώρα τους δεν παρουσιάστηκε κανένα πρόβλημα καθυστέρησης στη μετάδοση των θεμάτων. Όλα τα παιδιά της Γ’ Λυκείου ήταν παρόντα, είχαμε κάποιες απουσίες σε παιδιά που ήθελαν να δώσουν για δεύτερη και τρίτη χρονιά», ανέφερε ο προϊστάμενος της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.
Οι εξετάσεις συνεχίζονται την Τετάρτη με τα μαθήματα της βιολογίας, της φυσικής, των μαθηματικών και της ιστορίας και θα ολοκληρωθούν στις 2 Ιουνίου, με το μάθημα επιλογής των αρχών οικονομικής θεωρίας.