Τα ψέματα τέλειωσαν και οι ομάδες της Φούτμπολ Λιγκ ρίχνονται στις μάχες της 53ης διοργάνωσης έστω και με καθυστέρηση δύο εβδομάδων! Με ή χωρίς χρήματα, ένα είναι το γεγονός, ότι από χθες είχαμε σέντρα στη Νέα Σμύρνη (βλ. παρακάτω το αποτέλεσμα) κι από την Κυριακή σ’ όλα τα υπόλοιπα γήπεδα της κατηγορίας μεταξύ αυτών και σ’ αυτό του «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» της ομώνυμης περιοχής, εκεί όπου θα πραγματοποιηθεί δηλαδή η αναμέτρηση στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής ανάμεσα στην Επισκοπή και τον Αχαρναϊκό σ’ ένα ματς που αποτελεί την ατραξιόν για κάθε ποδοσφαιρόφιλο του Ρεθύμνου.
Φέτος, δεν είναι μονάχα το επίπεδο της Λίγκας, όπου μέσα σε πολλά άλλα περιλαμβάνει και το σύλλογο της ΑΕΚ, είναι και το γεγονός ότι αμφότερες οι ομάδες έχουν ανεβάσει τις απαιτήσεις τους προκειμένου να αναζητήσουν την καθιέρωσή τους στο ποδοσφαιρικό γίγνεσθαι.
Η κατάσταση όπως έχει έρθει, αναγκάζει τις ΠΑΕ να κάνουν πρωταθλητισμό, προκειμένου να σωθούν. Κάθε αγώνας, κάθε στιγμή μέσα από τέτοιες αναμετρήσεις μπορεί να διαχωρίσει την επιτυχία από την αποτυχία. Στην προκειμένη περίπτωση του ματς στην Επισκοπή, οι δύο «μονομάχοι» φαίνεται να το έχουν καταλάβει πολύ καλά.
Οι «γυπαετοί» ανοίγουν τις πόρτες στον κόσμο τους και ελπίζουν σε μια νίκη για να μπουν με το «δεξί». Η Επισκοπή ως γηπεδούχος ομάδα, είναι φυσιολογικό να έχει το άγχος της πρεμιέρας και εκείνης που πρέπει να κερδίσει, ωστόσο το πρωτάθλημα κρύβει πολλές παγίδες.
Στην αντίπερα όχθη, ο Αχαρναϊκός είναι μια πολύ σφιχτή ομάδα που μπορεί -και ως ενός σημείου- ξέρει να παίζει το ποδόσφαιρο σκοπιμότητας, όμως κανείς δεν υπογράφει συμβόλαιο με την επιτυχία.
Οι αντίπαλοι της Κυριακής στην Επισκοπή λοιπόν, έχουν προετοιμαστεί, έχουν σκιαγραφήσει ο ένας τον άλλον κι αυτό που απομένει να δούμε είναι, ποιος από τους δύο θα επιβάλλει το ρυθμό του.
Οι κυανόλευκοι ολοκλήρωσαν με επιτυχία την προετοιμασία τους, καθώς στην ουσία απομένει μονάχα μία προπόνηση (η σημερινή στις 10.00).
Ο κ. Ανυφαντάκης κατά την προσφιλή του τακτική δεν ανακοίνωσε την 18αδα, καθώς φροντίζει να έχει όλους τους παίκτες στη διάθεσή του και για ψυχολογικούς λόγους.
Το ενωτικό κλίμα και το γεγονός ότι επιζητά από τους παίκτες να νιώθουν συνεχώς ότι είναι υπολογίσιμοι σε κάθε περίπτωση, είναι κάτι που τον χαρακτηρίζει ως προπονητή.
Μποτωνάκης: «Θα δώσουμε ό,τι έχουμε για τη νίκη»
Τόσο στις δηλώσεις του κ. Ανυφαντάκη, που επεσήμανε πόσο ήρεμος είναι ο ίδιος και οι παίκτες του, όσο και απ’ αυτές του κεντρικού αμυντικού Νίκου Μποτωνάκη στο γνωστό pre game, ήταν εμφανές ένα άλλο στοιχείο, αυτό της χαράς της συμμετοχής. Ας δούμε τί δήλωσε ο υψηλόσωμος στόπερ των κυανόλευκων:
«Περιμένουμε με μεγάλη αδημονία το παιγνίδι της Κυριακής. Έχει περάσει πολύς καιρός από τότε που ξεκινήσαμε προετοιμασία. Έχουμε προπονηθεί πολύ καλά όλα τα παιδιά και θα καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια για να ξεκινήσουμε με νίκη. Αν αυτή έλθει ή όχι, είναι κάτι που δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε από τώρα. Αυτό για το οποίο χαιρόμαστε είναι ότι επιτέλους ξεκινάει το πρωτάθλημα. Είμαστε καλά όλοι ψυχολογικά κι από θέμα υγείας και νομίζω ότι αυτό είναι το πιο βασικό.
Να ξέρει ο κόσμος, ότι θα δώσουμε ό,τι έχουμε στον αγώνα. Πιστεύουμε στις δυνατότητές μας και στην ομάδα μας. Αν είμαστε καλά εμείς, δεν φοβόμαστε κανέναν…».
Οι βλέψεις του Αχαρναϊκού
Από την άλλη πλευρά, ο Αχαρναϊκός έχει -κι εκείνος- όπως οι περισσότεροι που θα πρέπει να περιμένουν για να δουν σε ποιο ακριβώς επίπεδο βρίσκονται, τις δικές του βλέψεις ευελπιστώντας να παραμείνει στην κατηγορία. Έχει την περσινή εμπειρία και διαθέτει επίσης νεαρούς, ως επί τω πλείστον, παίκτες πλαισιωμένους από κάποιους έμπειρους όπως ο τερματοφύλακας Παγουδής, ο επιθετικός Βασίλης Κοντογουλίδης, ο μέσος Εμέκα κ.ά. Φυσικά οι τριφυλλοφόροι διαθέτουν κι έναν εμπειρότατο προπονητή που στην ουσία τους έβαλε σε μια ρότα πέρυσι μετά το πολύ άσχημό ξεκίνημά τους, τον κ. Βαζάκα.
Η μικρή προϊστορία
Η ιστορία των δύο ομάδων δεν είναι μεγάλη στη Φούτμπολ Λιγκ. Η Επισκοπή μετράει μία νίκη εκτός έδρας επί του Αχαρναϊκού ενώ πέρυσι, στο τέλος του Δεκέμβρη, είχαν αναδειχθεί ισόπαλοι με 0-0.
1ος όμιλος
Χθες
Απόλλων Σμύρνης – Φωστήρας 1-0
Κυριακή 12 Οκτωβρίου
Ηρακλής Ψαχνών – Καλλιθέα (16:00, Δημ. Στάδιο Ψαχνών)
Διαιτητής: Σκουλάς (Θεσσαλίας). Βοηθοί: Πετρόπουλος (Θεσσαλίας), Τζαφόλιας (Αν. Αττικής)
Άλιμος – Πανηλειακός (16:00, Δημ. Καισαριανής)
Διαιτητής: Νεοφυτιάδης (Κορινθίας). Βοηθοί: Μπετσόγλου, Σεφέρης (Κορινθίας)
Επισκοπή – Αχαρναϊκός (16:00, Δημ. Επισκοπής)
Διαιτητής: Τσαμούρης (Πειραιά). Βοηθοί: Συνιοράκης (Πειραιά), Κουντουρέλης (Αθηνών)
Παναιγιάλειος – ΑΕΚ (18:00 OTE Sport 4, Δημ. Στάδιο Αιγίου)
Διαιτητής: Γρατσάνης (Τρικάλων). Βοηθοί: Κουρέντας, Νταλούκας (Τρικάλων)
Ερμιονίδα – ΑΟ Χανιά (16:00, Δημ. Κρανιδίου)
Διαιτητής: Σφακιανάκης (Αθηνών). Βοηθοί: Φωτόπουλος (Αθηνών), Λάμπρου (Αν. Αττικής)
Ρεπό: Παναχαϊκή.