Οι «μάχες» έχουν φουντώσει σε όλα τα μέτωπα της Α1 και αναμένεται να κορυφωθούν στις τελευταίες 4 αγωνιστικές. Ούτε λίγο ούτε πολύ, 5 ομάδες παλεύουν για 4 εισιτήρια που οδηγούν στα πλέι οφ. Ανάμεσά τους και το Ρέθυμνο Cretan Kings, που μετά την αυτοκτονία στην Καβάλα, ψάχνει την υπέρβαση για να «σφραγίσει» ένα από αυτά.
Το έργο της ομάδας του Θανάση Σκουρτόπουλου είναι πάρα πολύ δύσκολο, αλλά από την στιγμή που υπάρχουν ελπίδες εισόδου στην 8άδα, είναι αποφασισμένη να τις εξαντλήσει. Οι Ρεθεμνιώτες… πέταξαν στα σκουπίδια μία τεράστια ευκαιρία στο κλειστό της Καλαμίτσας, καθώς για ακόμα μία φορά αποδείχθηκαν ιδανικοί αυτόχειρες. Επέστρεψαν με έναν απίθανο τρόπο (τρίποντο Μάντεν) σε ένα φαινομενικά χαμένο ματς και τελικά κατάφεραν να αφήσουν έναν βαθμό στην Καβάλα. Έναν βαθμό «χρυσάφι», που θα τους έδινε τη δυνατότητα να ατενίζουν με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον.
Αυτό, όμως, δεν είναι είδηση για το φετινό Ρέθυμνο Cretan Kings. Η ήττα από τους «αργοναύτες» είναι η 4η που έρχεται στα τελευταία δευτερόλεπτα. Προηγήθηκαν αυτές με Αρκαδικό (75-70), Λαύριο (69-67), Κόροιβο (83-79) και αν συνυπολογίσουμε και αυτή κόντρα στον ΠΑΟΚ (63-74), φτάνουν τις 5. Εάν οι Ρεθεμνθιώτες ήταν πιο προσεκτικοί σε μερικά από τα παραπάνω ματς, στις λεπτομέρειες των τελευταίων δευτερολέπτων, τώρα θα μιλούσαμε για διαφορετικούς στόχους και δεδομένα.
Αυτά, όμως, ανήκουν στο παρελθόν και σημασία έχει το παρόν, ή μάλλον καλύτερα το άμεσο μέλλον. Κανένας δεν μπορεί να ξεγράψει την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου, μιας και στο γήπεδό της έχει αποδείξει πως είναι ικανή για το καλύτερο. Ο τρόπος παιχνιδιού της είναι συγκεκριμένος και με αυτόν θα πορευτεί στις τελευταίες 4 αγωνιστικές. Αν εξαιρέσουμε το παιχνίδι της τελευταίας αγωνιστικής με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, οι Ρεθεμνιώτες καλούνται να «χτυπήσουν» και τα τρία. Με ΑΕΚ εντός, με Κηφισιά εκτός και με Άρη εντός. Σαφώς και πάρα πάρα πολλά θα κριθούν στο Ζηρίνειο και δη στο ματς με την Κηφισιά. Έπειτα θα κάνουν το ταμείο τους και την αυτοκριτική τους, ελπίζοντας να συνεχίσουν στα πλέι οφ και δη να ολοκληρώσουν με θετικό πρόσημο τη χρονιά.
Ακολουθεί το σχετικό γράφημα και οι αναλύσεις με τις εναπομείναντες υποχρεώσεις όλων των μονομάχων της εισόδου στα πλέι οφ. Οι Ρεθεμνιώτες βρίσκονται στην δυσκολότερη θέση και στην εξίσωση θα πρέπει να μπουν συγκεκριμένα αποτελέσματα, διαφορές, ισοβαθμίες και φυσικά υπερβάσεις. Πλέον, όμως, η κατάσταση δεν βρίσκεται αποκλειστικά στα χέρια τους…
Η «μάχη» για τις 4 θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφ
Θ. Ομάδα-Βαθ. 23η 24η 25η 26η
5. Κηφισιά 32 Ολυμπιακός* Ρέθυμνο Κολοσσός* Παναθηναϊκός
6. ΠΑΟΚ 32 Λαύριο Τρίκαλα* Κόροιβος Καβάλα*
7. Κολοσσός 32 Καβάλα ΑΕΚ* Κηφισιά Άρης*
8. Απόλλων Π. 31 Άρης Λαύριο* Ολυμπιακός Τρίκαλα*
9. Ρέθυμνο 31 ΑΕΚ Κηφισιά* Άρης Ολυμπιακός*
– Με * τα εκτός έδρας παιχνίδια.
ΡΕΘΥΜΝΟ: Υπό φυσιολογικές συνθήκες, οι Ρεθεμνιώτες θα μπορούν να αισθάνονται άνετα στους 37 βαθμούς και δη με 2 νίκες και 2 ήττες. Δύσκολο, αλλά όχι ακατόρθωτο. Ακόμα, όμως, και με 36 βαθμούς (1 νίκη, 3 ήττες) προκρίνονται στα πλέι οφ. Σε αυτήν την εξίσωση μπαίνει κάτι πολύ συγκεκριμένο. «Διπλό» στην Κηφισιά. Η ομάδα των βορείων προαστίων θα βρει πάρα πολύ δύσκολα κάποιο θετικό αποτέλεσμα και με νίκη του Ρεθύμνου στο Ζηρίνειο θα ισοβαθμίσουν στους 36 βαθμούς, στους οποίους το Ρέθυμνο υπερτερεί. Ακόμα και αν ο Απόλλωνας πετύχει μόλις μία νίκη στα 3 ματς και φτάσει και αυτός στους 36, στην τριπλή ισοβαθμία μένει εκτός πλέι οφ η Κηφισιά.
ΚΗΦΙΣΙΑ: Το συγκρότημα του Ηλία Παπαθεοδώρου έχει το δυσκολότερο πρόγραμμα, καθώς φιλοξενείται από Ολυμπιακό, Κολοσσό και υποδέχεται τον Παναθηναϊκό. Συνεπώς, το εντός έδρας ματς με το Ρέθυμνο είναι κάτι παραπάνω από τελικός. Με νίκη έχει σοβαρές ελπίδες πρόκρισης στην 8άδα, με ήττα θα μείνει και φέτος εκτός πλέι οφ.
ΠΑΟΚ: Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου δείχνει πως έχει βρει ξανά το ρυθμό της και με τις επιστροφές των Βασιλειάδη, Σχορτσιανίτη φορτσάρει εν όψει της τελικής ευθείας. Ο ΠΑΟΚ αναμένεται να κάνει το «4Χ4» και με 40 βαθμούς θα βρεθεί στην 5η θέση.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Οι «θαλασσί» έκαναν σπουδαία ανατροπή επί του Κοροίβου και πλέον είναι το μεγάλο φαβορί για την 6η θέση. Έχουν όλα τα φόντα να κάνουν το «2Χ2» με Καβάλα και Κηφισιά στην έδρα τους, φτάνοντας τους 38 βαθμούς. Από την άλλη, πάρα πολύ δύσκολες είναι οι εκτός έδρας υποχρεώσεις, μιας και φιλοξενούνται από ΑΕΚ και Άρη.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ: Οι Πατρινοί θα έχουν τις ευκαιρίες να πετύχουν νίκες, αλλά και αυτοί θα ψάξουν υπερβάσεις. Εκτός από το παιχνίδι της τελευταίας αγωνιστικής στα Τρίκαλα, υποδέχονται Άρη, Ολυμπιακό και φιλοξενούνται από το Λαύριο. Με μία νίκη και δη με 36 βαθμούς, θα ελπίζουν στο να μείνει το Ρέθυμνο στη μία νίκη, καθώς υπερτερούν στην ισοβαθμία. Στην ισοβαθμία υπερτερούν και απέναντι στην Κηφισιά, της οποίας έχουν επικρατήσει δύο φορές.
Κίνηση ανθρωπιάς και αλληλεγγύης από Ρέθυμνο και ΑΕΚ
Στο πλαίσιο της Σαββατιάτικης αναμέτρησης, το Ρέθυμνο Cretan Kings και οι οργανωμένοι οπαδοί της ΑΕΚ θα συγκεντρώσουν και θα παραδώσουν φάρμακα αλλά και τρόφιμα μακράς διαρκείας στον ειδικά διαμορφωμένο χώρο που θα φιλοξενήσει τους Γιατρούς του Κόσμου στο κλειστό γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη.
Η ανακοίνωση της ρεθεμνιώτικης ΚΑΕ αναφέρει χαρακτηριστικά: «Για ακόμη μία φορά στεκόμαστε δίπλα σε συνανθρώπους μας που έχουν ανάγκη από κάτι πολύ σημαντικό για την υγεία τους… τα φάρμακα.
Βάζουμε ένα λιθαράκι στην ΤΕΡΑΣΤΙΑ προσπάθεια που κάνουν οι Γιατροί του Κόσμου και συγκεντρώνουμε ότι μπορεί ο καθένας. Όποιος θέλει να βοηθήσει και δεν έχει χρήματα δεν χρειάζεται να αγοράσει κάτι, δεν χρειάζεται να τρέξει και να ψάξει… αρκούν τα ξεχασμένα φάρμακα που έχει ο καθένας στο ντουλάπι του για να βοηθήσουμε τους συνανθρώπους μας. Ακόμα και ένα ξεχασμένο χάπι, μπορεί να αποδειχθεί πολύ σημαντικό για έναν συνάνθρωπό μας και να συμπληρώσει την αγωγή του.
Το ερχόμενο Σάββατο 19/3 ΑΕΚ και Ρέθυμνο Cretan Kings παίζουν και όλοι μαζί συγκεντρώνουμε και παραδίδουμε φάρμακα αλλά και τρόφιμα μακράς διαρκείας στον ειδικά διαμορφωμένο χώρο που θα φιλοξενήσει τους Γιατρούς του Κόσμου στο κλειστό γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη». Στην προσπάθεια αυτή συμμετέχουν το Ρέθυμνο Cretan Kings και όλοι οι οργανωμένοι οπαδοί της ΑΕΚ της Κρήτης. Όλοι μαζί είμαστε πιο δυνατοί.
Η αλληλεγγύη είναι καθήκον όλων μας».
Την Κυριακή η 3η αγωνιστική του σχολικού τουρνουά «Cretan Kings Assist Basketball»
Στο 9ο Δημοτικό Σχολείο θα πραγματοποιηθεί η 3η αγωνιστική του «Cretan Kings Assist Basketball». Το πρώτο τζάμπολ είναι προγραμματισμένο για τις 9:00 το πρωί της Κυριακής και το μενού περιλαμβάνει 7 παιχνίδια.
Χορηγός του τουρνουά «Cretan Kings Assist Basketball» είναι το ΦΑΓΕ junior.
Το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής
Γήπεδο: 9ο Δημοτικό Σχολείο Ρεθύμνου
Κυριακή 20 Μαρτίου
09:00-10:00 1ο Δημοτικό – 2ο Ατσιποπούλου
10:00-11:00 2ο Δημοτικό – 10ο Δημοτικό
11:00-12:00 3ο Δημοτικό – 1ο Ατσιποπούλου
12:00-13:00 5ο Δημοτικό – 13o Δημοτικό
13:00-14:00 7ο Δημοτικό – 15o Δημοτικό
14:00-15:00 14ο Δημοτικό – 9ο Δημοτικό
15:00-16:00 6ο Δημοτικό – 16o Δημοτικό