Νικηφόρα ήταν τα αποτελέσματα για 4 ομάδες οι οποίες ανέβηκαν αισθητά και στη βαθμολογία του Α’ Τοπικού. Πιο συγκεκριμένα, Ποσειδώνας, Ψηλορείτης, Αστέρας και Δόξα απέσπασαν θετικά αποτελέσματα στις εκτός έδρας αναμετρήσεις τους για την 8η αγωνιστική, που ως αποτέλεσμα είχε να βελτιώσουν την κατάταξή τους.
Εκτός όμως από τις νίκες εντός έδρας των τριών διεκδικητών του τίτλου, είχαμε το μοναδικό ισόπαλο 1-1 ανάμεσα στην Κάλυβο και το Σπήλι.
Ο Ψηλορείτης τη μεγάλη νίκη 2-3 τον ΟΦΑ
Με «σύμμαχο» την καλή παράδοση που έχει ο Ψηλορείτης στους Αρμένους, νίκησε τα προβλήματά του, την κούραση από το Κύπελλο, αλλά και ένα καλό αντίπαλο τον ΟΦΑ με 2-3.
Μάλιστα οι Αμαριώτες ήταν εντυπωσιακοί στο α’ ημίχρονο, οπότε και προηγήθηκαν 0-2, στο 8′ με τον Γκ. Περκέτβι και στο 32′ με εύστοχο πέναλντι του Χνάρη (ανατροπή Τζαγκαράκη από Κουνδουράκη), ενώ στο 13′ έχασαν κλασική ευκαιρία με τον ίδιο παίχτη.
Ο ΟΦΑ απείλησε στο 45′ με Τσακάλι και είχε δοκάρι με Γασπαράκη στο 65′.
Ο Λορεντσόνι με κεφαλιά στο 55′ μείωσε σε 1-2, με τον Ηλ. Χνάρη να αποβάλλεται στο 75′.
Νέο πέναλντι στο 85′ το κέρδισε και αυτό ο Τζαγκαράκης, αυτή τη φορά από Γ. Βογιατζάκη (2η κίτρινη) και ο Περκέτσι το 1-3.
Ο νεοεισελθών Καργάκης στο 89′ διαμόρφωσε το τελικό 2-3, στο πιο συναρπαστικό παιχνίδι της αγωνιστικής.
ΟΦΑ: Μενιουδάκης, Κονδύλης, Κουνδουράκης (75′ Καργάκης), Κρασονικολάκης, Καράς (26′ Θ. Γασπαράκης), Γ. Βογιατζάκης, Τσακάλι, Παπαδογιαννάκης, Λορεντσόνι, Καραβιώτης, Μουρτζανός.
ΨΗΛΟΡΕΙΤΗΣ: Δημητριάδης, Γαγάνης, Νεονάκης, Κοσμίδης, Τ. Μπουζάκης (91′ Μιχ. Διαμαντάκης), Καρπουζάκης (70′ Ξενάκης), Χνάρης, Γκ. Περκέτσι, Μ. Τζαγκαράκης, Επ. Μανωλακάκης.
Ο Αστέρας άνετος 0-6 στην Αση Γωνιά
Ο Αστέρας επέστρεψε στις νίκες, αυτή τη φορά κερδίζοντας την αδύναμη φέτος Αση Γωνιά με 0-6.
Από δύο τέρματα πέτυχαν Χατζηάδης και Ρ. Χριστουλάκης, ενώ από ένα Μανωλακάκης και Παντελακάκης.
Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν από το 60′ χωρίς τον τερματοφύλακα Σφενδύλη που αποβλήθηκε, γιατί σταμάτησε αντικανονικά αντίπαλο σε προφανή θέση για γκολ. Κάτω από την εστία κάθισε ο Ρίστα που πραγματοποίησε τρεις σωτήριες επεμβάσεις.
ΑΣΗ ΓΩΝΙΑ: Σφενδύλης, Σταματάκης, Καρασίσογλου (46′ Τσανακαλιώτης), Αλεξόπουλος (46′ Ι. Κουνδουράκης), Αγγελάκης, Λεκάκης, Κουνδουράκης, Μιχαλιός (46′ Δραμηλαράκης), Μπουτοβίνας, Λέκας, Ρίστα.
ΑΣΤΕΡΑΣ: Παπαδάκης, Παναγιωτάκης, Β. Μανωλακάκης, Κλαψινός, Ψυχουντάκης (46′ Γαβαλάς), Βουτσάς, Παντελακάκης, Γασπαράκης (46′ Καριαβασάμ), Χατζηάδης, Χριστουλάκης, Ιμπραχίμ.
Εντυπωσιακό το 1-7 της Δόξας επί της ΕΑΠ
Αίσθηση προκάλεσε η άνετη και ευρεία νίκη της Δόξας με 1-7 επί της ΕΑΠ, που είχε τρεις βασικές απουσίες και προβλήματα στην άμυνα.
Πρωταγωνιστής ο Γιαννόπουλος που πέτυχε χατ-τρικ, ενώ δύο γκολ σημείωσε στο β’ μέρος ο Μ. Σπανουδάκης και από ένα Μπορμουδάκης και Τζ. Λέκα.
Η ΕΑΠ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 43′ με τον Αντ. Γαβαλά.
Η νικήτρια αγωνίστηκε με τους: Γ. Κλάδο, Τζ. Λέκα, Γ. Κλάδο (75′ Λάριο), Παπαδάκη, Ντ. Λέκα, Γιαννόπουλο (76′ Λαδιανό), Τσιούνη, Περίφανο, Μπορμονδάκη (60′ Ξενοκαλάκη), Δημήτρη, Μ. Σπανουδάκη.
Στην 4η θέση ο Ποσειδώνας
Την 6η του νίκη πέτυχε ο Ποσειδώνας, κερδίζοντας τον ουραγό Φοίνικα με 1-4, έχοντας σκόρερ τους Ν. Αποστολάκη (20′ και 43′) και Σ. Σηφακάκη (30′ και 70′), ενώ το μοναδικό των γηπεδούχων σημειώθηκε από αυτογκόλ.
Τέλος η μοναδική ισοπαλία της αγωνιστικής σημειώθηκε ανάμεσα στην Κάλυβο και το πολύ καλό φέτος Σπήλι.
Ο Ζαχαριουδάκης άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 30′ και λίγο πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο ισοφάρισε ο Δ. Καραμπατζάκης, με τους φιλοξενούμενους να έχουν δοκάρι με τον Μπαξεβάνη.
Η βαθμολογία Α’ Τοπικού
Ομάδα Β. Γκολ
1. Α.Ε. Μυλοποτάμου 22 33-2
– Άρης 22 24-4
3. Ρεθυμνιακός 20 29-4
4. Ποσειδώνας 18 20-8
5. Σπήλι 17 26-10
6. Λιβάδια 16 11-13
7. Ψηλορείτης 15 19-12
8. Αστέρας 13 16-9
9. Δόξα 11 9-9
– Κάλυβος 11 9-9
11. ΕΑΠ 7 13-21
12. ΟΦΑ 6 16-15
13. ΠΑΟ Αλφά 4 11-23
14. Ρούστικα 1 4-24
15. Φοίνικας 0 6-44
– Ασή Γωνιά 0 4-46
Η 9η αγωνιστική Α’ Τοπικού
Σάββατο 21-11-2015 (Ώρα 15:00)
Γ. Μισιρίων Άρης-Φοίνικας
Γ. Ρεθύμνου Αστέρας-ΕΑΠ
Γ. Ατσιποπούλου ΠΑΟ Αλφά-Ρεθυμνιακός
Κυριακή 22-11-2015
Γ. Λιβαδίων 12:30 Λιβάδια-ΟΦΑ
Γ. Σπηλίου 15:00 Σπήλι-ΑΕΜ
Γ. Γερανίου 15:00 Ποσειδώνας-Κάλυβος
Γ. Φουρφουρά 15:00 Ψηλορείτης-Δόξα
Γ. Επισκοπής 15:00 Ρούστικα -Ασή Γωνιά
Οι σκόρερ
Στους πρώτους σκόρερ, ψηλά παραμένει ο Άγγελος Γκιόκας παρά το γεγονός ότι δεν σκόραρε αυτή την αγωνιστική. Αντιθέτως, στη 2η θέση πλασαρίστηκε ο Νίκος Καραδάκης με το χατ-τρικ τερμάτων που σημείωσε.
1) Α. Γκιόκας (Άρη) 12
2) Ν. Καραδάκης (Ρεθ.) 10
3) Ν. Ταμάμης (ΑΕΜ) 8
4) Μ. Σκουλούδης (ΑΕΜ) 7
5) Γ. Μαρής (Ρεθ.) 6