Σε εγρήγορση βρίσκονται οι αρμόδιες υγειονομικές υπηρεσίες της περιφέρειας Κρήτης λαμβάνοντας όλα τα απαραίτητα μέτρα προστασίας για την πρόληψη από τον ιό του δυτικού Νείλου, που τα τελευταία χρόνια έχει εξαπλωθεί στη χώρα μας και έχει οδηγήσει στον θάνατο δεκάδες πολίτες.
Η εξάπλωση του ιού έχει σημάνει συναγερμό σε όλη τη χώρα ενώ, σύμφωνα με την περιφερειάρχη Ρεθύμνου Μαρία Λιονή, αυξημένα είναι τα μέτρα προστασίας που έχουν ληφθεί στην περιφέρεια Κρήτης. Ήδη, σύμφωνα με την ίδια, έχει αυξηθεί το κονδύλι που διατίθεται για τους ψεκασμούς στους κοινόχρηστους χώρους, ενώ μέσω διαγωνισμού εξειδικευμένη εταιρία έχει αναδειχθεί από πέρυσι για το έργο αυτό. Παράλληλα, στο πλευρό της περιφέρειας είναι και επιστήμονες από το ΙΤΕ που πραγματοποιούν διαρκώς δειγματοληψίες σε ζώα, ώστε να υπάρχει καταγραφή και χαρτογράφηση της κατάστασης που επικρατεί στο νησί.
Στο πλαίσιο αυτό πραγματοποιήθηκε χθες ευρεία σύσκεψη στο κτίριο της αντιπεριφέρειας, παρουσία επιστημόνων του ΙΤΕ, των υγειονομικών υπηρεσιών των περιφερειακών ενοτήτων και της εταιρίας που πραγματοποιεί τους ψεκασμούς, όπου υπήρξε ενημέρωση και απολογισμός της μέχρι σήμερα πορείας του προγράμματος.
Ωστόσο, ιδιαίτερη προσοχή εφιστάται στους ίδιους τους πολίτες και στα μέτρα αυτοπροστασίας που πρέπει να λαμβάνουν έτσι ώστε να προστατεύονται από τσιμπήματα κουνουπιών. Μάλιστα η αντιπεριφέρεια έχει ετοιμάσει φυλλάδια με καρτούν τα οποία θα διανεμηθούν στα σχολεία, προκειμένου οι μαθητές να ενημερωθούν αποτελεσματικά για τα μέτρα πρόληψης.
Υπενθυμίζεται ότι στον νομό Ρεθύμνου έχουν καταγράφει δυο κρούσματα του ιού, μιας ηλικιωμένης στον δήμο Μυλοπόταμου και ενός ακόμα άνδρα στον δήμο Ρεθύμνου.
Σε σχετικές δηλώσεις της στα «Ρ.Ν.», η αντιπεριφερειάρχης Ρεθύμνου Μαρία Λιονή ανέφερε: «Ήμασταν σε επιφυλακή τα τελευταία χρόνια γιατί ήδη από το 2010 είχαμε το μεγάλο πρόβλημα στην Κεντρική Μακεδονία που σημειώθηκαν περισσότεροι από 30 θάνατοι. Ο ιός εξαπλώθηκε και στη υπόλοιπη Ελλάδα, πρόπερσι έφτασε στην Πελοπόννησο και πέρυσι αντιμετωπίστηκε και στην Κρήτη. Ένα κρούσμα είχαμε σε άλογο στη Γεωργιούπολη και ένα σε άνθρωπο σε χωριό του Ρεθύμνου. Υπήρξε επαγρύπνηση από την αρχή γι’ αυτό και τα κονδύλια τη περιφέρειας ήταν υπερδιπλάσια για τους διαγωνισμούς. Διευρύναμε το αντικείμενο όχι μόνο για να γίνονται ψεκασμοί, αλλά να γίνονται πολύ περισσότεροι και ταυτόχρονα να γίνεται μια σωστή χαρτογράφηση των εστιών που υπάρχουν στην Κρήτη επιστημονικά, έτσι ώστε να μην έχουμε πολύ μεγάλο πρόβλημα, όπως τουλάχιστον έχει η υπόλοιπη Ελλάδα. Κάναμε έναν διεθνή διαγωνισμό και έχουμε μια εταιρία για δυο χρόνια με μεγάλη εμπειρία και επίσης έχουμε ως επιστημονικό συνεργάτη-σύμβουλο το ΙΤΕ, που κάνει μετρήσεις συνεχώς και σε ζώα, όπως στα κοτόπουλα για να δούμε που υπάρχει το πρόβλημα. Είμαστε σε πλήρη εγρήγορση, έχουμε συνεχή αλληλοπληροφόρηση, οι υπηρεσίες μας με την εταιρία και με το ΙΤΕ και κάνουμε το καλύτερο δυνατό για να ελαχιστοποιήσουμε το μεγάλο πρόβλημα. Όμως θα ήθελα να ενεργοποιηθεί ο κάθε πολίτης από μόνος του. Δεν φτάνουν μόνο τα φάρμακα και οι ψεκασμοί πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί, να μην αφήνουμε στάσιμα νερά στα σπίτια μας. Γιατί αν υπάρχουν εστίες γύρω από τα σπίτια μας, γύρω από τα ποιμνιοστάσια μας και βρώμικα νερά είναι πολύ πιθανό να αναπτυχτεί πλήθος κουνουπιών εκεί θα υπάρξει πρόβλημα. Γι’ αυτό θα πρέπει να ευαισθητοποιηθεί η κοινωνία μας και να είμαστε όλοι πολύ προσεκτικοί. Για παράδειγμα, όπως λένε και οι υπηρεσίες μας, υγειονομικές και τεχνικές, δεν θα πρέπει να πετάμε ψόφια ζώα μέσα στα ποτάμια που είναι μια πολύ μεγάλη εστία για πολλές ασθένειες. Αυτό το κάνουμε εμείς ο πολίτες. Άρα θα πρέπει να προστατεύουμε τα παιδιά, τους εαυτούς μας τους επισκέπτες μας. Η περιφέρεια θα κάνει ότι μπορεί για να προστατέψει το νησί μας, όμως δεν είναι μόνο θέμα της περιφέρειας, έχει να κάνει και με την ατομική ευθύνη του καθενός από εμάς».
Από την πλευρά της η προϊσταμένη της Διεύθυνσης Δημόσιας Υγείας Μαρία Καββάλου ανέφερε: «Γίνεται μια αξιολόγηση του προγράμματος μαζί με την εταιρία που έχει αναλάβει την καταπολέμηση των κουνουπιών, το ΙΤΕ που έχει αναλάβει την επιστημονική υποστήριξη και τους προϊστάμενους των υπηρεσιών των περιφερειακών ενοτήτων του νησιού, για να δούμε πως πήγαμε. Στον νομό μας έχουν καταγραφεί δύο κρούσματα. Θα πρέπει όλοι να γνωρίζουν ότι μπορεί να μας τσιμπήσει ένα μολυσμένο κουνούπι και να μην καταλάβουμε τίποτα. Από τους 100 ανθρώπους που θα τσιμπήσει ένα κουνούπι οι 80 δεν θα καταλάβουν τίποτα, οι 19 θα έχουν ήπια συμπτώματα. Το 1% όμως που αφορά σε ηλικιωμένους και ανθρώπους με χρόνια προβλήματα και ανθρώπους που κάνουν χημειοθεραπεία που είναι ανοσοκατασταλμένοι αντιμετωπίζει κίνδυνο. Εμείς σαν περιφέρεια Κρήτης κάνουμε εντομολογική επιτήρηση και ψεκασμούς στους κοινόχρηστους χώρους. Όμως οι πολίτες πρέπει να είναι πολύ προσεκτικοί. Πρέπει να προστατεύονται και να μην τρέφουν κουνούπια στο σπίτι τους. Και αυτό γιατί πολλά κουνούπια είναι στο σπίτι μας από γλάστρες και από δοχεία με στάσιμο νερό. Πρέπει να προσέξουμε και να έχουμε ατομικά είδη προστασίας με εντομοαπωθητικά, καθώς και να φοράμε μακριά ρούχα. Ήδη η περιφέρεια θα μοιράσει στα σχολεία φυλλάδια για να ενημερωθούν τα παιδιά για το πως να προστατευτούν από τα οικιακά κουνούπια».
4 ακόμη θάνατοι σε μία εβδομάδα
Εν τω μεταξύ, σύμφωνα με την εβδομαδιαία επιδημιολογική έκθεση του Κέντρου Ελέγχου Λοιμώξεων και Πρόληψης Νοσημάτων (ΚΕΕΛΠΝΟ), από την περασμένη Πέμπτη μέχρι σήμερα τέσσερις άνθρωποι κατέληξαν από επιπλοκές της λοίμωξης του ιού του Δυτικού Νείλου και καταγράφηκαν 18 κρούσματα της λοίμωξης. Την ίδια στιγμή, 25 άνθρωποι νοσηλεύονται σε νοσοκομεία της χώρας, με τους 15 από αυτούς να βρίσκονται σε σοβαρή κατάσταση σε Μονάδες Εντατικής Θεραπείας (ΜΕΘ).
Συνολικά, ο αριθμός των κρουσμάτων ανέρχεται στα 289 και οι θάνατοι σε 34.
Ο ιός, με σύμμαχο τις καιρικές συνθήκες με τη ζέστη και την υγρασία, καταγράφει έντονη δραστηριότητα η οποία θα ανακοπεί όταν εκλείψουν και οι πληθυσμοί των κουνουπιών. Πλέον ο ιός εντοπίζεται σε 82 δήμους σε όλη τη χώρα, με τους μισούς να βρίσκονται στην Αττική.