Σε εξέλιξη οι ψεκασμοί για κουνούπια και κατσαρίδες
ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ
Έντονο είναι το φαινόμενο με τα κουνούπια και τις κατσαρίδες σε παλιά και νέα πόλη, ενώ συχνές είναι και οι διαμαρτυρίες των πολιτών για το θέμα. Με αφορμή τα παράπονα συμπολιτών η δημοτική αρχή Ρεθύμνου, ενημερώνει ότι ήδη έχουν γίνει δυο ψεκασμοί απεντόμωσης για ποντίκια και κατσαρίδες, ενώ την Παρασκευή θα γίνει ο επόμενος. Μάλιστα σε ό,τι αφορά τους ψεκασμούς για τα κουνούπια, διαδικασία η οποία γίνεται από την Αντιπεριφέρεια υπό την εποπτεία του Δήμου, ενημερώνει πως θα πραγματοποιηθεί εκτάκτως αύριο στο Γεράνι, όπου έχουν καταγραφεί πολλά κρούσματα και στην περιοχή και οι κάτοικοι εμφανίζονται προβληματισμένοι.
Ειδικότερα, σε σχετική ανακοίνωση τονίζεται: «Mε αφορμή τις διαμαρτυρίες συμπολιτών μας σχετικά με την έξαρση των κουνουπιών και των κατσαρίδων, τις οποίες φιλοξενείτε κατά καιρούς στην εφημερίδα ή τις ραδιοφωνικές σας εκπομπές, θα θέλαμε να ενημερώσουμε για τα εξής:
Φέτος, ο Δήμος μας ξεκίνησε, νωρίτερα από κάθε άλλη χρονιά, το πρόγραμμα μυοκτονίας κι ο ανάδοχος εργολάβος έχει ήδη υλοποιήσει δύο ψεκασμούς απεντόμωσης (ποντίκια και κατσαρίδες) στα φρεάτια κοινόχρηστων χώρων καθώς και τοποθέτηση δολωματικών σταθμών για τα ποντίκια, σε όλη την έκταση του παραλιακού μετώπου (από το Λύκειο Ελληνίδων μέχρι το ξενοδοχείο «Περλ»)
Ο επόμενος ψεκασμός έχει προγραμματιστεί για τις 16 Ιουνίου 2015, εφόσον οι καιρικές συνθήκες το επιτρέψουν, δεδομένου ότι με τη βροχή, η επίδραση του φαρμάκου ακυρώνεται.
Βέβαια, θα πρέπει να διευκρινιστεί ότι οι ψεκασμοί, από το συμβεβλημένο με το Δήμο εργολάβο, γίνονται σε κοινόχρηστους χώρους. Εστίες όμως τρωκτικών και εντόμων υπάρχουν και σε ακάλυπτους χώρους πολυκατοικιών, αυλές σπιτιών και εν γένει σε ιδιωτικούς χώρους, για τους οποίους θα πρέπει να μεριμνήσουν οι ίδιοι οι ιδιοκτήτες ώστε και οι παρεμβάσεις του Δήμου, συνδυαστικά με την παρέμβαση των ιδιωτών, να είναι αποτελεσματικότερες.
Χρήσιμο θα ήταν επίσης, πέραν της καταστολής του φαινομένου (μέσω ψεκασμών) να λαμβάνονται και προληπτικά μέτρα από τους συμπολίτες όπως να φροντίζουν να μην υπάρχουν επιφάνειες με λιμνάζοντα νερά στους χώρους τους, να τοποθετούν σίτες στα παράθυρα, να μεριμνούν εφόσον διαθέτουν πισίνα για το συχνό καθαρισμό της κ.λπ.
Σε ό,τι αφορά τους ψεκασμούς για τα κουνούπια, είναι έργο που το εκτελεί Αντιπεριφέρεια Ρεθύμνου, σε όλο το Νομό, μέσω εργολάβου. Την εποπτεία εκτέλεσης του έργου έχει ο Δήμος και ήδη προγραμματίστηκε έκτακτος ψεκασμός, την Παρασκευή 12 Ιουνίου 2015, στην περιοχή Γεράνι, λόγω της εκδήλωσης έντονων κρουσμάτων επίθεσης κουνουπιών στους κατοίκους της περιοχής.
Ο συγκεκριμένος ψεκασμός παρότι προγραμματισμένος θα αναβληθεί μόνον σε περίπτωση πρόβλεψης βροχόπτωσης».