Πολύ καλές εντυπώσεις άφησε ο ΟΦ Αρμένων στο τουρνουά που διεξήχθη στο Μαρτινένγκο απέναντι στις ομάδες του Εργοτέλης (Νέους και Κ19).
Ιδίως όπως ανέφερε χαρακτηριστικά ο προπονητής της ομάδας Σήφης Μανωλούδης, «κρατάμε τις εμπειρίες που όλοι ζήσαμε» ενώ είναι βέβαιο πως, ο αγωνιστικός ρυθμός που είναι λογικό να λείπει τέτοια εποχή, στέρησε από πολλούς στο να δουν ολοκληρωμένα μια σταθερή εικόνα για όλες τις ομάδες (οι αγώνες ήταν διάρκειας 45 λεπτών).
Σ’ αυτό το στάδιο της προετοιμασίας, τόσο ο ΟΦ Αρμένων όσο και οι ομάδες του Εργοτέλη (την Κ19 προπονεί ο Ρεθεμνιώτης Λευτέρης Κορνάρος), χρησιμοποίησαν πολλούς παίκτες δίνοντας ίσες ευκαιρίες. Για τους Ρεθεμνιώτες ήταν ένα πολύ δύσκολο λαμβανομένου του γεγονότος ότι δεν μετρούν πολλές προπονήσεις στα πόδια τους. Τα φιλικά αυτά ματς όμως, θα αποτελέσουν δρομοδείκτη για τη συνέχεια η οποία αναμένεται πολύ ενδιαφέρουσα, ένα παραπάνω από τη στιγμή που ο ΟΦΑ θέτει σοβαρή υποψηφιότητα για να βρίσκεται στα μπαλάκια της κληρωτίδας του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας.
Αγωνιστικά λοιπόν, η ανασταλτική λειτουργία έπαιξε σημαντικό ρόλο με τελικό απολογισμό, μία νίκη (1-0 επί της Κ19 με σκόρερ τον Τσόλα στο 19′) και μια ήττα (1-0 από τους Νέους).
Σημειώνεται ότι, πριν την έναρξη του α’ φιλικού αγώνα κι έπειτα από σχετικό αίτημα του ΟΦΑ, κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του πατέρα του Νίκου Μαλετσά που έφυγε από τη ζωή πριν από λίγες μέρες.
Σ. Μανωλούδης: «Εμπειρίες και τακτική»
Ο Σήφης Μανωλούδης λοιπόν μπόρεσε να έχει μία καλή εικόνα για την ομάδα του και αναφερόμενος σ’ αυτά που είδε τόνισε: «Αρχικά θα ήθελα να ευχαριστήσω την ομάδα του Εργοτέλη για την τιμή που έκανε να μας φιλοξενήσει και να δώσει την ευκαιρία στα παιδιά μου να συναγωνιστούν την Κ19 και τους Νέους Εργοτέλη που έχει παίκτες που δουλεύουν σωστά σε μια Ακαδημία κατά γενική ομολογία πρότυπο για το ελληνικό ποδόσφαιρο.
Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την παρουσία της ομάδας μου, καθώς κλείνουμε δύο εβδομάδες προετοιμασίας. Πριν έρθουμε εδώ, είχα τονίσει 2-3 βασικά πράγματα που ήθελα να δω τα οποία και τα είδα. Στα πρώτα φιλικά δεν με ενδιαφέρουν τα αποτελέσματα αλλά να βρούμε μεταξύ μας την ποδοσφαιρική μας χημεία και να βγάλουμε τα πράγματα που έχουμε δουλέψει μαζί.
Η αίσθησή μου είναι θετική γιατί αφενός τα παιδιά αποκόμισαν πολύ σημαντικές εμπειρίες, αφετέρου αυτά τα 2-3 πράγματα που δουλέψαμε στις προπονήσεις, τακτικά, τα είδα να βγαίνουν στο γήπεδο σε ικανοποιητικό βαθμό».