Με χαλάρωμα, μασάζ και γυμναστήριο «άνοιξε» η επόμενη μέρα για την Επισκοπή, ιδίως βέβαια για τους παίκτες που αγωνίστηκαν στον δευτεριάτικο αγώνα στου Γάλλου απέναντι στον Άλιμο.
Η ψυχολογία των παικτών του ποδοσφαιρικού τμήματος, όπως είναι λογικό, δεν βρίσκεται και στο καλύτερο σημείο, ωστόσο η συγκεκριμένη διακοπή -σε αντίθεση μ’ όλες τις προηγούμενες- προφανώς και θα κάνει καλό, προκειμένου να αποφορτιστεί η ομάδα από το άγχος και τα «πρέπει».
Ο τερματοφύλακας του ρεθεμνιώτικου συγκροτήματος, Στέφανος Γουναρίδης, προσπάθησε να δώσει μια εξήγηση για το πώς έχουν τα πράγματα όμως, ούτε κι ο ίδιος αυτή τη στιγμή μπορεί να βρει την άκρη. Ο 24χρονος βορειοελλαδίτης πορτιέρο, δίνει το στίγμα για το τί πρέπει να γίνει, αφού υπάρχουν περιθώρια ανασυγκρότησης κι επιστροφής της ομάδας στα καλά αποτελέσματα. Στην προκειμένη στιγμή, δεν υπάρχει καλύτερος γιατρός από το χρόνο κι από τη σωστή βάση δεδομένων, κάνοντας οι παίκτες με την τεχνική ηγεσία μία κουβέντα για τις πταίει.
Το θέμα όπως γράψαμε και χθες, δεν είναι αγωνιστικό αλλά ψυχολογικό. Δεν γίνεται κατ’ επανάληψη, στα διαστήματα που η Επισκοπή είναι ξεκάθαρα καλύτερη από τον αντίπαλό της, να γίνεται κάτι και να βρίσκεται να κυνηγάει το σκορ.
Γουναρίδης: «Έχουμε πολύ χρόνο για να αλλάξουμε κάποια πράγματα»
Ο τερματοφύλακας της Επισκοπής, Στέφανος Γουναρίδης, ήταν αυτός λοιπόν που μίλησε εκ μέρους των παικτών στη συνέντευξη τύπου μετά το ατυχές 0-1 της ομάδας του μέσα στο γήπεδο Γάλλου…
«Πιστεύω ότι ήμασταν κατά κράτος καλύτεροι από τον αντίπαλο. Έγινε πάλι μία φάση την οποία, εκ πρώτης, δεν θα ήθελα να σχολιάσω και μείναμε με 10 παίκτες.
Ο αντίπαλος ευτύχησε να πετύχει ένα γκολ και επικράτησε. Εμείς τώρα, έχουμε πολύ χρόνο για να κάτσουμε να σκεφτούμε τη συνέχεια για να αλλάξουμε κάποια πράγματα γιατί, όντως προσπαθούμε να παίξουμε ποδόσφαιρο, αλλά δεν μας βγαίνει αυτό το κάτι που θα αλλάξει την κατάσταση προς το καλύτερο. Εμείς οι ίδιοι αδικούμε τους εαυτούς μας. Πιστεύω να βρούμε την αιτία και να το φτιάξουμε».
Επειδή πιο κοντά απ’ όλους στη φάση της αποβολής του Μανουσάκη, ήταν ο γκολκίπερ της ομάδας μας, τού ζητήθηκε να εκφράσει τη δική του άποψη, έτσι όπως εκείνος την είδε… «Ο Μανουσάκης βάζει καθαρά το σώμα κι όχι τα χέρια. Τώρα αν ο αντίπαλος παίκτης πέφτει κάτω, τί να πω…; Τα σφυρίγματα μας έχουν κρίνει πάρα πολλές φορές, αλλά σ’ αυτή την περίπτωση, μας έκριναν άδικα».
Γούλας: «Σημαντική νίκη για δύο λόγους…»
Από την άλλη πλευρά, αυτή του Αλίμου, ο Γιώργος Γούλας ανέφερε στην πραγματικά μεγάλη νίκη που πέτυχε ο Άλιμος. Δεν ήταν μονάχα ότι αποτέλεσε την πρώτη επαγγελματική στη Φούτμπολ Λιγκ, αλλά το ότι αυτή ήρθε απέναντι σ’ έναν αντίπαλο που πασχίζει με το ίδιο άγχος για την παραμονή.
«Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους συμπαίκτες μου για την πρώτη επαγγελματική μας νίκη. Είναι πρώτη φορά σε επαγγελματικές κατηγορίες, οπότε καταλαβαίνετε τη χαρά μας.
Είχαμε να αντιμετωπίσουμε μία ομάδα που είχε τους ίδιους στόχους με μας. Ήρθαμε στο Ρέθυμνο, παίξαμε ανοικτά, δημιουργήσαμε τις φάσεις κι έτσι πήραμε το παιγνίδι. Πιστεύω ότι η συνέχεια θα είναι ανάλογη γιατί έχουμε καλή ομάδα. Η Επισκοπή ήταν μια ομάδα που έπαιξε ποδόσφαιρο, αλλά δεν ευτύχησε να σκοράρει. Εύχομαι καλή συνέχεια και να μπορέσουν κι οι δύο αυτές ομάδες να σωθούν».
Ηρεμία πριν από το πρόγραμμα «Γολγοθάς»
Για την Επισκοπή δεν υπάρχουν πολλά περιθώρια, όσον αφορά καθαρά το αγωνιστικό πρόγραμμα. Υποχρεούται να φέρει θετικά αποτελέσματα και δη εκτός έδρας γιατί, το 2015 ξεκινάει με αποστολές εκτός του νησιού. Πιο συγκεκριμένα στις 4 Ιανουαρίου ταξιδεύει στο Αίγιο για να αντιμετωπίσει τον τοπικό Παναιγιάλειο, στις 11 του ίδιου μήνα ταξιδεύει στην Αθήνα για να αγωνιστεί με τον Απόλλωνα Σμύρνης, στις 18 υποδέχεται τον ΑΟ Χανιά και μία εβδομάδα αργότερα, ξαναβγαίνει από τη βάση της για να βρεθεί αντιμέτωπη με τον Αχαρναϊκό στην έναρξη του β’ γύρου. Και δεν είναι μόνο αυτό… Ακολούθως έχει ρεπό και μετά έχει δύο διαδοχικές εξόδους σε Πάτρα (Παναχαϊκή) και Ψαχνά (με τον τοπικό Ηρακλή)!
Πιο αναλυτικά το πρόγραμμα της Επισκοπής μέσα στον Ιανουάριο έχει ως εξής:
4/1: Παναιγιάλειος – Επισκοπή
11/1: Απόλλων Σμ. – Επισκοπή
18/1: Επισκοπή – ΑΟ Χανιά (τέλος α’ γύρου)
25/1: Αχαρναϊκός – Επισκοπή
1/2: Ρεπό: Επισκοπή
8 ή 9/2: Παναχαϊκή – Επισκοπή
16/2: Ηρακλής Ψαχνών – Επισκοπή