Η αντίστροφη μέτρηση για τον «8ο Γύρο Πόλης» ξεκίνησε. Πλήθος κόσμου αναμένεται να συμμετέχει στις 3 διαδρομές του κυριακάτικου αγώνα και οι διοργανωτές έχουν μεριμνήσει για όλα τα απαραίτητα μέτρα. Μικροί και μεγάλοι, Ρεθεμνιώτες και επισκέπτες έχουν την ευκαιρία να διασχίσουν την πόλη και να γευθούν μία πολύ όμορφη και ξεχωριστή εμπειρία.
Με σύνθημα «Τρέχω-βαδίζω-διασχίζω την πόλη του Ρεθύμνου», οι αγώνες πραγματοποιούνται από το τμήμα αθλητισμού του Δήμου Ρεθύμνου και είναι υπό την αιγίδα της Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνου και με την υποστήριξη του ΣΥΝ ΠΟΛΙΣ.
Το ραντεβού της Κυριακής έχει δοθεί στην πλατεία του Αγνώστου Στρατιώτη και όλοι οι συμμετέχοντες (από 7 ετών και άνω) θα πρέπει να βρίσκονται εκεί από νωρίς το πρωί για να κάνουν την απαραίτητη τελευταία προετοιμασία πριν από την έναρξη κάποιας από τις 3 διαδρομές στις οποίες θα λάβουν μέρος.
Συγκεκριμένα, τα παιδιά που είναι γεννημένα από το 2003 ως και το 2010 έχουν δικαίωμα συμμετοχής στον παιδικό αγώνα (έναρξη 10:15), αποστάσεως 1.000 μέτρων που θα ξεκινήσει από την πλατεία του Αγνώστου Στρατιώτη και μετά από μια διαδρομή πάνω στο πλακόστρωτο της Αρκαδίου και της παραθαλάσσιας θέας της Ελευθερίου Βενιζέλου, θα ολοκληρωθεί στον ίδιο χώρο.
Ο «Γ» αγώνας δρόμου και μεσαίος σε χιλιομετρική απόσταση, είναι εκείνος των 5.000 μέτρων (έναρξη 11:30). Σε αυτόν μπορούν να μετέχουν ενδιαφερόμενοι ανεξαρτήτου ηλικίας, αρκεί να έχουν γεννηθεί μέχρι και το 2007. Αφού ακούσουν τον χαρακτηριστικό ήχο έναρξης στην αφετηρία, θα καλύψουν μια απόσταση που θα περνάει μέσα από την Αρκαδίου, την Μελισσινού, θα συνεχίζει από τον Περιφερειακό και η τελική του ευθεία θα είναι η Ελευθερίου Βενιζέλου.
Τέλος για τους πιο έμπειρους των μεγάλων αποστάσεων υπάρχει η πρόκληση του «Α» αγώνα, γνωστή και ως απόσταση 10.000 μέτρων (έναρξη 10:00). Οι συμμετέχοντες θα γνωρίσουν σχεδόν το μισό κεντρικό Ρέθυμνο, χωρίς αυτοκίνητα, και μάλιστα μέρα-μεσημέρι. Θα διασχίσουν ένα μεγάλο μέρος της πιο κεντρικής Λ. Κουντουριώτη, αλλά και της παραλλήλου της Γερακάρη, θα τρέξουν όλο τον Περιφερειακό και φυσικά το μεγαλύτερο μέρος της πολυβαπτισμένης ανάλογα με τα εκάστοτε σημεία της παραλιακής. Και όλα αυτά και αντίστροφα.
Παράλληλα, για να μπορέσουν οι ενδιαφερόμενοι να επιλέξουν την διαδρομή που θα συμμετάσχουν, έχουν αναρτηθεί χάρτες στην επίσημη ιστοσελίδα του Δήμου Ρεθύμνου, καθώς και στην σελίδα του τμήματος αθλητισμού του Δήμου Ρεθύμνου στο Facebook. Σε όλη τη διαδρομή των τριών αγώνων να υπάρχουν σταθμοί νερού, όπου οι συμμετέχοντες θα έχουν τη δυνατότητα μιας δροσιστικής ανάσας μέχρι την ολοκλήρωση της προσπάθειας.
Όλα όσα πρέπει να γνωρίζουν οι ενδιαφερόμενοι
Οι διοργανωτές εξέδωσαν ανακοίνωση σχετικά με όλα όσα θα πρέπει να γνωρίζουν οι ενδιαφερόμενοι. Χαρακτηριστικά αναφέρει: «Θα υπάρχει και υγειονομική κάλυψη, καθώς εκτός από τον γιατρό και το ασθενοφόρο, το Σώμα εθελοντών Σαμαρειτών Διασωστών Νομού Ρεθύμνης, θα είναι όπως πάντα «παρών» και σε ετοιμότητα για ότι χρειαστεί.
Οι ενδιαφερόμενοι έχουν τη δυνατότητα να δηλώσουν συμμετοχή ηλεκτρονικά στην ιστοσελίδα του Δήμου Ρεθύμνου, μέχρι και την Παρασκευή 5/5/2017 με κόστος 5 ευρώ για τους αγώνες 5.000 και 10.000 μέτρων. Ο Παιδικός αγώνας είναι δωρεάν. Η πληρωμή του τιμήματος συμμετοχής, έτσι ώστε η συμμετοχή να θεωρηθεί έγκυρη θα πρέπει να γίνει τέσσερις ημέρες πριν τη διεξαγωγή των αγώνων. Πραγματοποιείται στην τράπεζα Eurobank στον λογαριασμό 0026.0136.14.0200669248 και θα πρέπει υποχρεωτικά να αναγράφεται το ονοματεπώνυμό σας στην αιτιολογία κατάθεσης. Η πληρωμή μπορεί να πραγματοποιηθεί με την χρήση πιστωτικής, χρεωστικής ή και προπληρωμένης κάρτας.
Από εκεί και πέρα, ο κάθε συμμετέχων θα έχει τη δυνατότητα να παραλάβει από το γραφείο του τμήματος αθλητισμού του Δήμου Ρεθύμνου που βρίσκεται στο κλειστό γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη το Σάββατο 6/5/2017 τις ώρες 12:00 ως 20:00 την τσάντα αθλητή που περιλαμβάνει τον αριθμό συμμετοχής του με ενσωματωμένο chip χρονομέτρησης, παραμάνες για τον αριθμό συμμετοχής και το αναμνηστικό μπλουζάκι της διοργάνωσης.
Όσοι από τους μετέχοντες θέλουν να παραδώσουν κάποια προσωπικά τους αντικείμενα. Θα υπάρχει ειδικά διαμορφωμένος χώρος φύλαξης, στην αφετηρία, από όπου θα μπορούν έπειτα από την ολοκλήρωση της διαδρομής να τα παραλάβουν ξανά με την επίδειξη του αριθμού συμμετοχής.
Όσον αφορά τους νικητές. Αν και στον 8ο γύρο της πόλης Ρεθύμνου όλοι όσοι θα λάβουν μέρος είναι νικητές, εκείνοι που θα ξεχωρίσουν στις πρώτες τριάδες στις κατηγορίες ανδρών και γυναικών θα παραλάβουν το αναμνηστικό κύπελλο, όπως το ίδιο θα συμβεί και στους πρώτους τρεις που θα τερματίσουν και είναι κάτοικοι των άλλων τριών νομών της μεγαλονήσου, επίσης στις ίδιες κατηγορίες, όλοι οι διαγωνιζόμενοι/νες θα παραλάβουν αμέσως μετά τον τερματισμό τους αναμνηστικό μετάλλιο και δίπλωμα».