Το «πολικό κρύο» έχει προκαλέσει στη χώρα που έχει συνηθίσει στο ήπιο κλίμα, έμφραγμα συγκοινωνιακό και ξεπάγιασμα ιδιαίτερα του κοσμάκη, που δεν έχει τη δυνατότητα να πληρώσει το καύσιμο ή ακόμα τα αναγκαία για τη ζωή του αγαθά. Δηλαδή η οικονομική κρίση με τα συνήθη σήματά της και το «πολιτικό ψύχος » έχει προκαλέσει μία επίταση των συνθηκών που δέρνουν τον κοσμάκη.
Χειμώνας θα μου πείτε και το νερό είτε υπό μορφή βροχής, είτε υπό μορφή χιονιού, στην ουσία είναι το «εξ ουρανού» αγαθό που κρατάει τη γη εύφορη και τη ζωή δυνατή στον πλανήτη γη, μέρος του οποίου και η Ελλάδα μας.
Υπομονή λοιπόν, ώσπου να έρθει η άνοιξη και κυρίως αντοχή στους φτωχούς και τους κάποιας ηλικίας φίλους και φίλες. Η υπομονή είναι το αντίδοτο του πανικού και του φόβου.
Παλιά λέγανε τη φράση «όποιος αντέξει» που κατά κάποιο τρόπο χρειαζότανε ως αντίδοτο στις περιπέτειες που η χώρα μας πέρασε στις οικονομικές κρίσεις, στους πολέμους και της φύσης την «οργή» υποτίθεται.
Λίγο πεσιμιστικό το σημερινό σημείωμα, εσείς φίλοι μου κρατάτε ψηλά το ηθικό σας και οι ευχές για τον καινούργιο χρόνο, που κάνει τα πρώτα ψυχρά βήματά του ήδη να γίνουν πραγματικότητα.
Κρύο είναι θα περάσει και η άνοιξη θα κάνει τη ζωή πιο εύκολη.
Τέλος πάντων, «ψυχή βαθιά» που λέγαμε ως στρατιώτες στην κορυφή του όρους «Μπέλλες» όταν βγαίναμε για σκοπιά.
Έχουμε μία οικονομική κρίση, έχουμε μια εισροή προσφύγων και μεταναστών και έχουμε των δανειστών μας τις απαιτήσεις. Ευτυχώς όμως δεν έχουμε έξαρση της θερμοκρασίας ή κάποιου πολέμου τις δυσκολίες και τις απώλειες σε ζωές.
Συνεπώς αισιοδοξείτε όσο σας είναι δυνατόν και «μπόρα είναι θα περάσει», όπως λέγαμε παλιά. Μαζί με το 2017 μπορεί και να έρθουν ευνοϊκότερες συνθήκες ζωής, μπορεί και στην Κύπρο αίσια κατάληξη διαπραγματεύσεων. Όλα μπορεί και η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.