Ο Γιώργος Μπαστάκης όπως ανέφερε και το χθεσινό ρεπορτάζ, αποχωρεί οριστικά από τον Ρεθυμνιακό. Μάλιστα ο νεαρός τεχνικός παίρνει μαζί του όλο το τεχνικό επιτελείο των ακαδημιών και θα επιδιώξει να το οργανώσει στην απέναντι μεριά, στον Αστέρα Ρεθύμνου. Αυτό που δεν ήταν ευρέως γνωστό αλλά διατυπώθηκε ξεκάθαρα από τον ίδιο τον Γιώργο Μπαστάκη είναι ότι μετακομίζει και τη ΝΕΑΡ. Η ομάδα που μετράει 3 χρόνια ζωής είναι δικό του δημιούργημα και το παίρνει μαζί του για να του δώσει την προοπτική που οραματιζόταν. Αυτό σημαίνει ότι ο Αστέρας επωμίζεται ένα ακόμη τμήμα εκτός αυτό του Αστέρα, του Κεραυνού, της γυναικείας ομάδας και των ακαδημιών και ανοίγεται ολοένα και περισσότερο.
Αυτό που για την ώρα είναι άγνωστο είναι και τι παίκτες θα πάρει μαζί του στο Β’ τοπικό όπου αγωνίζεται η εν λόγω ομάδα.