Τα πιο παλιά χρόνια, ονομαζόταν «καζαμίας» και γινόταν ανάρπαστος. Το κάθε σπίτι ήθελε το ημερολόγιό του, που θα περιλάμβανε και τις προβλέψεις εκείνες που είτε είχαν βάση είτε άπλα βασιζόταν στον περίφημο «νόμο» των πιθανοτήτων.
Ήταν εκείνη η περιέργεια του «τι μας επιφυλάσσει η επόμενη ημέρα» που έκανε προληπτικούς και αναζητητές της διασκέδασης να τοποθετήσουν σε έναν καλό τοίχο ή σε ένα ευδιάκριτο συρτάρι το περίφημο αυτό ημερολόγιο.
Αν και δεν ανήκουμε στην γνωστή κάστα των χειρομαντών, αλλά και των μελλοντολόγων που από τους… Βασιλιάδες της αρχαιότητας και του μεσαίωνα μέχρι και τους σημερινούς πολιτικούς και σταρ εμπιστεύονται με «κλειστά μάτια», δημιουργούμε μια περιέργεια αλλά και έναν προβληματισμό, για το «ποια θα είναι η επόμενη ημέρα» αλλά και η επόμενη χρονιά στις δύο κατηγορίες των ερασιτεχνικών πρωταθλημάτων ποδοσφαίρου του Ρεθύμνου.
Κάτι η γνωστή αναδιάρθρωση που έγινε νόμος και αναμένει την εφαρμογή της, κάτι τα γνωστά «πηγαδάκια» που παράγουν φήμες προς κατανάλωση και δεν άργησε η αιωρούμενη αυτή κατάσταση να μας προσθέσει και εμάς, ανάμεσα σε όλους εκείνους που δεν θέλουν να «ζουν με ανασφάλειες», αλλά να γνωρίζουν το ρεαλιστικό «τι μέλει γενέσθαι» τόσο τα «σαλόνια», όσο και στην «μικρή και σκερτσόζα» των ποδοσφαιρικών πρωταθλημάτων.
Σενάρια… σενάρια… σενάρια – Ποιο το «φως στο τούνελ»;
Το πιο σώφρον και σωστό είναι να ξεκινήσουμε την αναζήτηση της επόμενης ημέρας βάσει ιεραρχίας από την Α’ ΕΠΣΡ. Εκεί το μόνο σίγουρο είναι τι θα ακολουθήσει με τα δύο άκρα. Η αήττητη για 30 αγωνιστικές και με τον νέο αρχισκόρερ στην κατηγορία Γιώργο Βελονάκη των 50 γκολ, ΑΕ Μυλοποτάμου είναι εκείνη που πανηγύρισε το πρωτάθλημα.
Τώρα, αν βάσει της αναδιάρθρωσης μπορεί, όπως και οι υπόλοιπες των τοπικών πρώτων ερασιτεχνικών πρωταθλημάτων, να χάνει τα αρχικά «προνόμιά» της και να περιορίζεται στην 4η ιεραρχικά, βάσει του νέου status, Football league οφείλεται στο ότι υπάρχει το αναποφάσιστο από την πολιτεία «12 ή 14 ομάδες» στην Super league 2.
Και εκεί είναι ακριβώς που υπάρχει όλο το «ζουμί» της ιστορίας. Για όλα τα υπόλοιπα, οι «θαμώνες» των κατηγοριών είναι γνωστοί. Όμως αυτό το «12 ή 14» είναι που «ανοίγει το παράθυρο στην λιακάδα», που αργεί καιρικά να έρθει στην γνωστή για τον ήλιο της Ελλάδας, όμως όπως όλα δείχνουν βάσει λογικής, δεν θα αργήσει να έρθει για το ποδόσφαιρό της. Θα μείνει το «12»; Θα γίνουν μπαράζ για το «14» της Super league 2, ίσως και η προεκλογική περίοδος που διανύουμε να το αποφασίσει.
ΑΕΜ ανεβαίνει – ΝΕΑΡ κατεβαίνει
Ίδωμεν… Μέχρι τότε, στα καθ’ ημάς, η ΑΕΜ είναι βέβαιο ότι θα συμμετάσχει στην Γ’ Εθνική.
Όσον αφορά το άλλο άκρο, εκεί η φιλότιμη και νεανική ΝΕΑΡ, μπορεί να εγκατέλειψε με τις καλύτερες των πιο «μαχητικών» εντυπώσεων την Α’ ΕΠΣΡ, μετά την παρθενική της εμφάνιση στην κατηγορία, όμως για την τελική απόφαση στο ποιος θα την ακολουθήσει στην «μικρή» των πρωταθλημάτων ποδοσφαίρου του Ρεθύμνου, ισχύει το «στους δυο χωράει και τρίτος». Και αυτός είναι η ισχυρή επιτροπή εφέσεων της ΕΠΟ στην οποία έχει αποταθεί ο ΟΦ Αρμένων, εις βάρος του ΠΑΟ Αλφάς για την γνωστή περίπτωση ταυτοπροσωπίας. Η περίπτωση αυτή έχει «ψωμί» ακόμη αλλά και την απόφαση να ορίζει μια νέα τάξη πραγμάτων στον «χάρτη» των «σαλονιών» της Α’ ΕΠΣΡ την νέα σεζόν.
Η «μικρή» με τα «πηγαδάκια» της…
Όλοι πλέον γνωρίζουμε εδώ και πολλές εβδομάδες τι «καλούδια» μας έφερε η φετινή αυλαία στην Β’ ΕΠΣΡ. Πρωταθλητής, ο απρόβλεπτος και πέραν αρχικών προγνωστικών Φοίνικας Σελλίων με τα φαβορί Φλόγα Ρουστίκων και Ασή Γωνιά να τον ακολουθούν βαθμολογικά.
Ήταν ένα ενδιαφέρον πρωτάθλημα με τα θετικά και αρνητικά του, που όμως κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον του και για κάποιους που αρέσκονται σε «προφητείες» αλλά και «σενάρια» θα το κρατήσει μέχρι και την οριστικοποίηση των ομάδων που θα μπουν στην κληρωτίδα των πρωταθλημάτων για την νέα αγωνιστική περίοδο.
Πολλά ακούγονται, όμως πόσα από αυτά έχουν βάση και τελικά θα ισχύσουν; Η «μικρή» ίσως τελικά να θέλει να ξεπεράσει σε σασπένς τα «σαλόνια», μέχρι να ακουστεί το πρώτο διαιτητικό σφύριγμα του πρωταθλήματος 2019-2020, στοιχείο που επίσημα θα φανεί στην πορεία. Μέχρι τότε, τα περίφημα «πηγαδάκια» βγάζουν πολύ «νερό πληροφοριών», αλλά και «σεναρίων». Κάνουν λόγο για το ότι κανείς από τους τρεις που κέρδισαν «το εισιτήριο» δεν επιδιώκει να το «χρησιμοποιήσει» για την προβολή της «υπερπαραγωγής» Α’ ΕΠΣΡ, μέχρι και το «βλέποντας και κάνοντας».
Φοίνικας «ίσως», σκεπτικοί Φλόγα και Ασή Γωνιά
Μέχρι τότε, οι «φήμες» φέρουν τον πρωταθλητή Φοίνικα πιο «σίγουρο» υποψήφιο για επιστροφή στις εμπειρίες των «σαλονιών» και τους βαθμολογικά «ακόλουθούς» του να περιμένουν την επόμενη ευκαιρία (μία χρονιά μετά). Η ομάδα των Σελλίων έχει στις τάξεις της το πιο πρόσφατα ανακαινισμένο γήπεδο, γεγονός που οραματίζεται διακαώς και η ομάδα της Φλόγας Ρουστίκων, ώστε να μπορεί να φιλοξενήσει αγώνες της ανώτερης κατηγορίας.
Αυτή είναι σύμφωνα με τους «λάτρεις των προβλέψεων» και μια από τις σημαντικότερες αιτίες για την τελική απόφαση που θα λάβουν στο άμεσο μέλλον οι άνθρωποι που κρατούν τις τύχες των «πρασινόλευκων» των Ρουστίκων στα χέρια τους. Εξάλλου, διαφορετικό είναι να είσαι «οικοδεσπότης» σε έναν νέο τάπητα που θα έχει τον τίτλο «το σπίτι μου» και αλλιώς να υποδέχεσαι τον αντίπαλό σου, όντας φιλοξενούμενος και ‘συ στο γήπεδο του Ατσιποπούλου.
Από την άλλη, στην πιο έμπειρη ακόμη και από Εθνικές κατηγορίες Ασή Γωνιά, οι «προφέσορες των σεναρίων» έχουν δημιουργήσει ένα άλλο αξιοζήλευτο ζήτημα. Αυτό της σιγουριάς. Σύμφωνα με αυτό που οραματίζονται τα «πηγαδάκια», οι «κόκκινοι» θέλουν ένα μεγαλύτερο γκρουπ ανθρώπων να πλαισιώνουν την Κατερίνα Δασκαλομαρκάκη και να βοηθούν την ομάδα να επιστρέφει στις μεγαλειώδεις εποχές ακόμη και των Εθνικών κατηγοριών αλλά όλα αυτά σε βάθος χρόνου. Για μια ομάδα πάντως που κέρδισε αγωνιστικά δυο συνεχείς χρονιές την άνοδο μπορεί να μοιάζει υπερβολικό για μια ακόμη σεζόν να μην κάνει χρήση του «εισιτηρίου». Όμως «τι ο πόνος μπροστά στα κάλλη» μιας ακόμη πιο καλής παρουσίας στην Α’ ΕΠΣΡ;
Αν πάντως στην Ασή Γωνιά αποφασίσουν σύμφωνα με αυτό που τα «πηγαδάκια» διατυμπανίζουν, υπάρχει η σοβαρή δικαιολογία. Εκείνη που θέλει την περιοχή να έχει ζήσει στιγμές μεγαλείων (ξαναλέμε προφανώς στη μεθεπόμενη περίοδο), και να θέλει να τις αναβιώσει στηριζόμενη στις προσπάθειες εκείνων που θέληση και πίστη είναι να τις επαναφέρουν.
Το βέβαιο «ναι» της Επισκοπής 2010 στο αβέβαιο «όχι» των υπολοίπων
Στην περίπτωση που ισχύσει η παραπάνω σειρά από σενάρια, τότε τα τηλέφωνα της διοργανώτριας ΕΠΣΡ θα πάρουν «φωτιά». Θα ισχύσει το περσινό καθεστώς, το οποίο βάσει της βαθμολογικής κατάστασης των ομάδων, έδινε την δυνατότητα μιας «δεύτερης ευκαιρίας» συμμετοχής στα «σαλόνια» σε όσους δεν είχαν την πρώτη κατά την διάρκεια του αγωνιστικού προγράμματος. Και εκεί οι γνωστοί καλοθελητές (δίχως εισαγωγικά) δίνουν πρώτο φαβορί στο «ναι» την φιλόδοξη Επισκοπή 2010.
Μέχρι τότε πάντως, πολλά ακόμη θα ακουστούν. Όμως όλοι εμείς, οι λογικά σκεπτόμενοι, θα πιστέψουμε μόνο εκείνα που θα έχουν και τις πιο σωστές βάσεις. Και δεν είναι άλλα από τις επίσημες ανακοινώσεις όσων «βλέπουν» το όνομά τους να «εμπλέκεται» στις εξελίξεις. Έστω και αν χρειάζεται να «οπλιστούν» όλοι με υπομονή. Εμείς τουλάχιστον πιστεύουμε ότι αξίζει τον κόπο.