Παγκρήτια συγκέντρωση διαμαρτυρίας ενάντια στην καταστροφή του θαλάσσιου μεσογειακού οικοσυστήματος, θα πραγματοποιηθεί στη Σούδα την Κυριακή, για την αποτροπή της απόρριψης των χημικών της Συρίας στη Μεσόγειο.
Η κινητοποίηση θα πραγματοποιηθεί στις 12:00 το μεσημέρι στο εμπορικό λιμάνι της Σούδας στα Χανιά και η Νομαρχιακή Επιτροπή του ΣΥΡΙΖΑ Ρεθύμνου, καλεί τους ρεθεμνιώτες να συμμετέχουν στη διαδήλωση και μεταξύ άλλων στην ανακοίνωσή της τονίζει: «Σε λίγες μέρες πρόκειται να αρχίσει νότια της Κρήτης, σε διεθνή ύδατα της Μεσογείου, η καταστροφή των χημικών όπλων της Συρίας με την μέθοδο της υδρόλυσης. Πληροφορίες κάνουν λόγο για την καταστροφή 700 τόνων του αερίου SARIN (νευροπαραλητικό αέριο, μια σταγόνα του οποίου αρκεί για να προκαλέσει τον ακαριαίο θάνατο ενός ανθρώπου). Η επιχείρηση πρόκειται να διαρκέσει τουλάχιστον τρεις μήνες, καθώς το φορτηγό πλοίο του αμερικανικού πολεμικού ναυτικού MV Cape Ray, όπου θα πραγματοποιηθεί η υδρόλυση, δεν είναι σε θέση να επεξεργαστεί περισσότερους από 15 τόνους χημικών την ημέρα. Επιπλέον, πρόκειται για πλοίο 36 ετών με μονό επίπεδο στεγανών, όταν είναι γνωστό ότι πλοία του ίδιου τύπου, ιδιαίτερα ευάλωτα σε πυρκαγιές και εισροή νερού, χρησιμοποιούνται κατά μέσο όρο 30 χρόνια και έπειτα αποσύρονται. Με τα παραπάνω δεδομένα τα ποσοστά της πιθανότητας ενός «ατυχήματος» αυξάνονται δραματικά.
Η επιχείρηση αυτή γίνεται κατά παράβαση του διεθνούς δικαίου που προβλέπει την καταστροφή των χημικών όπλων μιας χώρας μόνο στο έδαφός της. Η απόφαση πάρθηκε με τη σύμφωνη γνώμη ΗΠΑ και Ρωσίας, ως μία διπλωματική λύση για την αποφυγή στρατιωτικής επέμβασης στη Συρία. Η Αλβανία, λόγω μεγάλων λαϊκών αντιδράσεων, απέρριψε αίτημα των ΗΠΑ για την καταστροφή του χημικού οπλοστασίου της Συρίας στο έδαφός της, παρά το ότι διαθέτει ένα από τα τρία σημεία απόθεσης χημικών παγκοσμίως. Επίσης, το Βέλγιο, η Γερμανία και η Νορβηγία, αρνήθηκαν να προβούν στην καταστροφή των όπλων στο έδαφός τους. Κάπως έτσι πάρθηκε η απόφαση να γίνει η καταστροφή «εν πλω». Πρόκειται για μια πρωτοφανή παγκοσμίως τεχνική που εγκυμονεί ασύλληπτους κινδύνους για κάθε είδος ζωής στις θάλασσές μας. Είναι χαρακτηριστικό ότι ακόμα και το αμερικάνικο πολεμικό ναυτικό που έχει αναλάβει τη διαδικασία αρνείται οποιαδήποτε πρόβλεψη για την έκβασή της, καθώς όχι μόνο δεν υπάρχει καμία διεθνής εμπειρία, όχι μόνο δεν υπάρχει στοιχειώδης μελέτη περιβαλλοντικών επιπτώσεων, αλλά δεν είναι καν γνωστή η ακριβής σύνθεση των χημικών που πρόκειται να καταστραφούν!
Η καταστροφή, σε περίπτωση ατυχήματος, θα είναι ασύλληπτη και οι επιπτώσεις σε κάθε μορφή ζωής στις θάλασσές μας ανυπολόγιστη. Δυστυχώς η ελληνική κυβέρνηση επέλεξε, δια του υπουργού Εξωτερικών να δηλώσει απλά «μη ικανοποιημένη» και ότι «δυστυχώς δεν μπορεί να κάνει τίποτα». Στην Κρήτη οι αντιδράσεις ενάντια σε αυτό το παράλογο, εγκληματικό εγχείρημα φουντώνουν. Μετά τις διαδηλώσεις στο Ηράκλειο, φορείς των Χανίων και του Ρεθύμνου οργανώνουν αντίστοιχες κινητοποιήσεις. Η Μεσόγειος είναι πηγή πολιτισμού, ζωής και χώρος επικοινωνίας των λαών της. Χρωστάμε στην ιστορία μας και στο μέλλον των επόμενων γενεών να μην επιτρέψουμε αυτό το ανεπανόρθωτο οικολογικό έγκλημα των εμπόρων του πολέμου».