Θεωρώντας ότι το θέμα της υδρόλυσης των χημικών της Συρίας σήμερα, της Αιγύπτου αύριο και, ο θεός ξέρει ποιάς χώρας μεθαύριο, είναι παρά πολύ σοβαρό, για να λυθεί με λύρες, συναυλίες, βόλτες με ψαροκάικα και διαδηλώσεις εις τα Χανιά και το Σύνταγμα, κάνω μέσω ΚΑΙ του τύπου τις κάτωθι προτάσεις:
Η μπάλα πρέπει να παιχτεί στο γήπεδο του αντιπάλου.
Να βρεθούμε 100 Κρητικοί, να διαθέσουμε 1.000 ευρώ έκαστος και να πάμε, μετά από προετοιμασία με Ευρωβουλευτές, να διαμαρτυρηθούμε στο ευρωπαϊκό κοινοβούλιο, να δώσουμε συνέντευξη τύπου, να γίνει γνωστό το πρόβλημα…
Το ίδιο πρέπει να κάνουμε εις τα Γραφεία του Ο.Η.Ε. εις την Γενεύη, όπως και εις την Ρώμη και εις την Αθήνα.
Οι Ιταλοί ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΕΑ περί του τι γίνεται… Φαίνεται εις την αφίσα που μας έδειξαν εις το εργατικό κέντρο.
Ελπίζω και εύχομαι να ξεπερασθεί το σύνδρομο του μίσους μεταξύ των συντρόφων, μπροστά εις τον μέγα κίνδυνο.
Καλά μυαλά σε όλους μας και υπομονή.