Την ενεργοποίηση του «Ελληνογερμανικού Ταμείου για το Μέλλον» ανακοίνωσε πριν λίγες ημέρες η γερμανική πρεσβεία στην Ελλάδα, έναν φορέα που θα έχει επίκεντρο τα μαρτυρικά χωριά της χώρας, μόνο που τα τελευταία έχουν εκφράσει την έντονη αντίθεσή τους. Η διαφωνία τους ωστόσο, παρότι αρχικά ζητήθηκε η συναίνεσή τους, δεν φαίνεται να ελήφθη υπόψη από τη γερμανική πλευρά, που προχωρά το συγκεκριμένο πρότζεκτ με τους ολίγους δημάρχους που «αποσχίσθηκαν» από την πλειοψηφία. Αρωγός της γερμανικής πρωτοβουλίας, παρόλα αυτά, είναι ο πρόεδρος της Ελληνικής Δημοκρατίας, Κάρολος Παπούλιας.
Στην ανακοίνωσή της η γερμανική πρεσβεία αναφέρει χαρακτηριστικά: «Με αφορμή την επίσκεψη του Προέδρου της Ελληνικής Δημοκρατίας κύριου Κάρολου Παπούλια την Παρασκευή 12 Σεπτεμβρίου στο Βερολίνο, ενεργοποιήθηκε και το «Ελληνογερμανικό Ταμείο για το Μέλλον», παρέχοντας ετησίως 1 εκατ. ευρώ και από τα δυο κράτη για προγράμματα, που άπτονται της συμφιλίωσης και της επεξεργασίας των ιστορικών δεδομένων μεταξύ της Γερμανίας και της Ελλάδας».
Το ποσό βέβαια του ενός εκατομμυρίου ετησίως όπως τόνισα και σαν εκπρόσωπος του Δήμου Βιάννου στο Χορτιάτη είναι ασήμαντο, διότι πολύ απλά 1 εκατομ. διά 100 Ολοκαυτώματα= 10.000 ευρώ ανά Ολοκαύτωμα! Δεν φτάνουν ούτε για τις εκδηλώσεις μνήμης κάθε ολοκαυτώματος.
Μόλις ακούστηκε αυτό, δημιουργώντας αίσθηση, κάποιος από τους 2-3 θετικούς στο σχέδιο δημάρχους είπε: ε, τότε εσείς μην πάρετε, θα πάρουμε εμείς!
Ωστόσο εδώ νομίζω βρίσκεται κι ένα συστατικό του σχεδίου: να συναγωνίζονται οι δήμαρχοι στον φιλογερμανισμό και την υποτέλεια κι όποιος ξεχωρίσει αυτός να επιβραβεύεται με τα ψιχία του Ταμείου! Δεδομένου δε ότι δεν υπάρχουν (απ’ ότι φαίνεται) κριτήρια χρηματοδότησης ή κανονισμός λειτουργίας, αντιλαμβάνεστε ότι η επιλογή θα είναι (ούτως ή άλλως) αυθαίρετη και θα επιβραβεύει τους πιο πρόθυμους και χρήσιμους (για τη Γερμανία, βεβαίως, βεβαίως!). Αντιλαμβάνεστε επίσης τι θα συμβεί με το Ίδρυμα για τη Νεολαία, όπου μέσα από τις υποτροφίες, τα προγράμματα και κυρίως τις υποσχέσεις για δουλειά και προκοπή, θα προσπαθήσουν να βγάλουν γενίτσαρους ή, στην καλύτερη για μας περίπτωση, απλώς θα ξεζουμίσουν τα πιο καλά μας μυαλά (ακόμα πιο αποτελεσματικά απ’ ότι μέχρι σήμερα)…
Φυσικά, είναι τρομερή η αλαλία της κυβέρνησης, που ποιεί την νήσσαν, ενώ όλα είναι (υποθέτω) σε γνώση τους!
Ακόμα τρομερότερο, κατά τη διάρκεια σχετικών εκδηλώσεων στο Βερολίνο -στις οποίες παραβρέθηκε ο Κάρολος Παπούλιας- ο πρόεδρος της Γερμανίας, Γιόακιμ Γκάουκ και ο υφυπουργός Εξωτερικών Μίχαελ Ροτ παραδέχθηκαν τις φρικαλεότητες των Γερμανών στην Ελλάδα κατά τον β’ παγκόσμιο πόλεμο, ζήτησαν συγχώρεση από τα θύματα, αλλά υπήρξαν σαφείς, ειδικά ο κ. Ροτ, ότι για τη Γερμανία δεν υφίσταται θέμα αποζημιώσεων προς την Ελλάδα.
Λίγο πριν από το ταξίδι του προέδρου της Δημοκρατίας στη Γερμανία, που πραγματοποιήθηκε την περασμένη εβδομάδα, είχε προηγηθεί το «βροντερό όχι» του δικτύου των μαρτυρικών δήμων της χώρας στο «Ελληνογερμανικό Ταμείο για το μέλλον», που χαρακτήρισαν ως «Δούρειο Ίππο των γερμανικών συμφερόντων» και στο «Ελληνογερμανικό Ίδρυμα Νεολαίας».
Είχε προηγηθεί επίσης η παράκληση του Εθνικού Συμβουλίου Διεκδίκησης των Γερμανικών Οφειλών, του Δικτύου Μαρτυρικών Δήμων, Ενώσεων Θυμάτων και Αντιστασιακών Οργανώσεων, και καλούσαν τον Κάρολο Παπούλια να μην παραστεί στην τελετή της ίδρυσης του «Ταμείου», καθώς και του αντίστοιχου ιδρύματος για τη Νεολαία στο Βερολίνο.
Ο Κάρολος Παπούλιας ωστόσο, πήγε στο Βερολίνο και σύμφωνα με τη Deutsche Welle στο πλαίσιο της επίσκεψής του ανακοινώθηκαν πρωτοβουλίες «που στοχεύουν στη βελτίωση των ελληνογερμανικών σχέσεων». «Η μία αφορούσε την ίδρυση «Ελληνογερμανικού Ιδρύματος Νεότητος» και η δεύτερη το «Ελληνογερμανικό Ταμείο για το Μέλλον». Βασικό σημείο αναφοράς και των δύο, αναφέρει η DW, είναι η περίοδος της γερμανικής κατοχής στην Ελλάδα και επίκεντρο τα μαρτυρικά χωριά.
Είναι παραπάνω από σαφές ότι η στρατηγική της γερμανικής κυβέρνησης απέναντι στις ελληνικές αξιώσεις για τις πολεμικές αποζημιώσεις και το αναγκαστικό κατοχικό δάνειο που δεν επιστράφηκε ποτέ, αν μπορούσε να περιγραφεί με ένα «κωδικό όνομα», αυτό θα ήταν «Συμφιλίωση αντί αποζημιώσεων». Έτσι, για την εξυπηρέτηση αυτής της στρατηγικής, είχε προτείνει εδώ και καιρό τη δημιουργία ενός «Ελληνογερμανικού Ταμείου για το μέλλον», με σκοπό την ιστορική επεξεργασία του παρελθόντος».
Η ανακοίνωση του Εθνικού Συμβουλίου Διεκδίκησης των Γερμανικών Οφειλών, του Δικτύου Μαρτυρικών Δήμων, Ενώσεων Θυμάτων, έκλεινε καλώντας τον Πρόεδρο της Ελληνικής Δημοκρατίας, Κάρολο Παπούλια, να μην παραστεί στην τελετή της ίδρυσης του εν λόγω «Ταμείου», καθώς και του αντίστοιχου ιδρύματος για τη Νεολαία, στο Βερολίνο, «διαφορετικά, θα έχει συνδέσει την ολοκλήρωση της θητείας του με μία εθνικά επιζήμια πράξη».
Σύμφωνα με πληροφορίες ο Κάρολος Παπούλιας είχε τηλεφωνική επικοινωνία για το θέμα αυτό με τον Μανώλη Γλέζο, τον οποίο ενημέρωσε ότι δεν μπορούσε να μην πάει, αλλά -όπως του είπε- θα έθετε εντόνως στη Γερμανία το ζήτημα των αποζημιώσεων και του δανείου.
Ο πρόεδρος της Δημοκρατίας ωστόσο, δεν έκανε την παραμικρή αναφορά στο θέμα των αποζημιώσεων. Αντιθέτως, επαίνεσε τις γερμανικές πρωτοβουλίες, στις οποίες τα μαρτυρικά χωριά αντιτάχθηκαν.
Επίσης, την ώρα που ο πρόεδρος της ελληνικής δημοκρατίας επισκεπτόταν τη Γερμανία, ο Γερμανός υφυπουργός Εξωτερικών Μίχαελ Ροτ, δήλωσε ότι για τη Γερμανία το ζήτημα των αποζημιώσεων έχει απαντηθεί και δεν υπάρχει κανένα τέτοιο θέμα προς την Ελλάδα. Ο Κάρολος Παπούλιας δεν απάντησε, ενώ το ελληνικό υπουργείο Εξωτερικών, με σημαντική καθυστέρηση και αφού πρώτα προκλήθηκε μια αναστάτωση, αναγκάστηκε να κάνει μία δήλωση -περισσότερο κι από ήπια- με την οποία απλώς έλεγε ότι οι ελληνικές θέσεις είναι γνωστές.
Ζήτησαν μάλιστα από τα μαρτυρικά χωριά, οι κάτοικοι των οποίων σφαγιάστηκαν μαζικά από τους Ναζί στον β’ παγκόσμιο πόλεμο, να συμμετάσχουν στο «Ταμείο για το μέλλον», καθώς και στο αντίστοιχης εμπνεύσεως «Ελληνογερμανικό Ίδρυμα Νεολαίας». Το «Ταμείο για το μέλλον», σύμφωνα με την πρόταση των Γερμανών, θα είναι προϋπολογισμού 1 εκατομμυρίου ευρώ και θα χρηματοδοτηθεί από κοινού και από τις δύο χώρες.
Το δίκτυο των μαρτυρικών δήμων, Ενώσεων Θυμάτων, Αντιστασιακών οργανώσεων και μελών του Εθνικού Συμβουλίου Διεκδίκησης των Γερμανικών Οφειλών, στην πρόσφατη συνάντηση όλων των αντιπροσωπειών στο Χορτιάτη, αποφάσισαν να πουν «όχι» στη γερμανική πρόταση, στο «Ελληνογερμανικό Ταμείο για Μέλλον», μπροστά και στον Γερμανό πρεσβευτή της Αθήνας, Πέτερ Σόοφ.
Ο ίδιος ο πρεσβευτής ομολόγησε ότι στόχος του εγχειρήματος αυτού είναι η «επεξεργασία του παρελθόντος», δηλαδή να ξαναγραφεί η Ιστορία, χρηματοδοτώντας «θεματικές εκθέσεις, τη δημιουργία πανεπιστημιακών εδρών ή ακόμα και τη συνεργασία στην έκδοση σχολικών βιβλίων», προφανώς σύμφωνα με τα συμφέροντα της Γερμανίας.
Αλγεινή εντύπωση προκάλεσε η πρόσκληση – πρόκληση του Γερμανού Πρεσβευτή προς τους ελληνικούς δήμους να υποβάλλουν προτάσεις χρηματοδότησης απευθείας προς το υπουργείο Εξωτερικών της Γερμανίας!
Απέναντι στις μεθοδεύσεις αυτές, η ευρεία πλειοψηφία των Δημάρχων, των εκπροσώπων των Μαρτυρικών Δήμων, οι Ενώσεις Θυμάτων, και τα μέλη του Εθνικού Συμβουλίου, τάχθηκαν εναντίον του Ταμείου, εκφράζοντας σοβαρότατες ενστάσεις για τη σκοπιμότητα και τους κινδύνους που κρύβει η εν λόγω πρωτοβουλία της γερμανικής Κυβέρνησης για την Εθνική υπόθεση της διεκδίκησης των γερμανικών οφειλών. Χαρακτήρισαν το «Γερμανοελληνικό Ταμείο για το Μέλλον» ως Δούρειο Ίππο των γερμανικών συμφερόντων και κάλεσαν τη Γερμανία να αναλογιστεί τις ευθύνες της για το δράμα της Ελλάδας και, αν εννοεί όσα επικαλείται περί συμφιλίωσης, να αποδεχθεί την απόφαση 11/2000 της Ολομελείας του Αρείου Πάγου, η οποία επικύρωσε και κατέστησε τελεσίδικη και αμετάκλητη την 137/1997 απόφαση του Πολυμελούς Πρωτοδικείου Λειβαδιάς, ώστε να δικαιωθούν, επιτέλους, οι οικογένειες των θυμάτων. Γιατί έχει αποδειχθεί και κατά το παρελθόν, ότι ο μόνος σκοπός που εξυπηρετούν οι εκάστοτε ανάλογες προσεγγίσεις της Γερμανίας όπως: Πρόγραμμα αδελφοποίησης Μαρτυρικών Δήμων μας, με Δήμους της Γερμανίας. Την κατ’ ευφημισμόν «Ελληνογερμανική Συνέλευση Συνεργασίας Δήμων», θυμόμαστε τα μεγάλα μέσα που χρησιμοποιήθηκαν από Στυλιανίδη-Μπουτάρη για να προχωρήσει το σχέδιο της γερμανικής διείσδυσης στους Ελληνικούς Οργανισμούς Τοπικής Αυτοδιοίκησης. Αρχικά απεδέχθη και ο διεθνιστής δήμαρχος Θεσσαλονίκης, Γ. Μπουτάρης να έχει την ευθύνη της διοργάνωσης και να είναι και μέλος της. Μόλις όμως διαπίστωσε ότι στόχος του Βερολίνου είναι να γίνει γερμανική εισβολή στην τοπική αυτοδιοίκηση μέσω Φούχτελ (εντεταλμένος υφυπουργός της κυρίας Μέρκελ), τον κατηγόρησε αμέσως για λεόντειο και αποικιοκρατική συμπεριφορά. Μεταξύ των στόχων τους, ήταν και είναι να «κερδηθούν» 1) η εμπιστοσύνη και η φιλία των κατοίκων πόλεων και χωριών που γνώρισαν στο έπακρο τη γερμανική θηριωδία κατά τη διάρκεια της Κατοχής, όχι όμως στη λογική μιας ειλικρινούς και έμπρακτης μεταμέλειας, αλλά σε αυτή του «καθρεπτάκια και μπιχλιμπίδια για τους ιθαγενείς». Διότι, αν οι προθέσεις ήταν πράγματι αγαθές, το γερμανικό βαθύ Κράτος θα είχε μπει στη διαδικασία συζητήσεων και διαπραγματεύσεων για τις πολεμικές αποζημιώσεις προς την Ελλάδα και την επιστροφή του κατοχικού δανείου, 2) να εισχωρήσουν γενικά στην οικονομική, πολιτική, πνευματική και κοινωνική ζωή της χώρας μας, υποσχόμενοι δήθεν έργα τεχνογνωσίας και συμβουλές». Δεν μας λένε όμως όλη την αλήθεια: πέραν της ξεδιάντροπης προσπάθειας εξαγοράς συνειδήσεων, ξεχάσανε να μας πούνε ότι όσα τάζουν δεν πρόκειται να τα χρηματοδοτήσει το γερμανικό Δημόσιο, αλλά το ΕΣΠΑ, για τη διαχείριση του οποίου υπεύθυνο είναι το ελληνικό Δημόσιο. Δηλαδή θέλουν να κάνουν «μνημόσυνο με ξένα κόλυβα», 3) να βάλουν χέρι στον Εθνικό πλούτο μας και τους Εθνικούς πόρους με αντάλλαγμα «κοπανιστό αέρα».
Συνεχίζουμε με αμείωτη ένταση τον αγώνα διεκδίκησης των γερμανικών οφειλών, σε συνεργασία με το Εθνικό Συμβούλιο, το Δίκτυο Μαρτυρικών Δήμων, τον ελληνικό λαό αλλά και τους Γερμανούς δημοκράτες που υποστηρίζουν τον αγώνα μας και θέτουμε φραγμό στις ύποπτες γερμανικές μεθοδεύσεις. Επισημαίνουμε για άλλη μια φορά ότι η συμφιλίωση των λαών δεν μπορεί να στηρίζεται στην διαστρέβλωση της Ιστορίας και τον εκμαυλισμό συνειδήσεων αλλά στην ισοτιμία, τον αμοιβαίο σεβασμό και, κυρίως, στην απόδοση δικαιοσύνης. Καλούμε τη γερμανική κυβέρνηση να εγκαταλείψει την προκλητική και αδιάλλακτη στάση της για την εξεύρεση δίκαιης και αμοιβαία αποδεκτής λύσης για την απόδοση των γερμανικών οφειλών προς την Ελλάδα. Καλούμε την ελληνική κυβέρνηση να καλέσει, χωρίς άλλη κωλυσιεργία, την γερμανική κυβέρνηση σε διαπραγματεύσεις για τη διευθέτηση του ζητήματος των γερμανικών οφειλών.
Τελειώνοντας μόνο ένα πράγμα μπορούμε να σχολιάσουμε. Υπάρχουν και όρια! Και τα όρια αυτά θα τα βρούνε μπροστά τους η κα Μέρκελ, ο κ. Σόιμλε, ο κ. Φούχτελ (και αυτοί που κρύβονται πίσω τους θέλουν να γνωρίζουν που ακριβώς « θα κτυπήσουν», και γενικά το βαθύ κράτος της Γερμανίας, πρώτα και κύρια από τους πολίτες, τις Αντιστασιακές οργανώσεις, σχεδόν το σύνολο των αιρετών δήμαρχων και περιφερειαρχών, που θα υπερασπιστούν με κάθε τρόπο το δημόσιο χαρακτήρα των δημοτικών και περιφερειακών υπηρεσιών, τις υποδομές και τα κοινωνικά κλπ. αγαθά της περιοχής τους. Όπως είπε και ο δήμαρχος Βιάννου, «Δεν πουλάμε κύριοι…».
* Ο Αριστομένης Α. Συγγελάκης
είναι πρόεδρος
Ένωσης Θυμάτων Ολοκαυτώματος
Δήμου Βιάννου