Αναβρασμός επικρατεί στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση της χώρας λόγω της Κοινής Υπουργικής Απόφασης που αφορά στη διαθεσιμότητα διοικητικών υπαλλήλων οκτώ συνολικά πανεπιστημίων, ανάμεσά τους και το Πανεπιστήμιο Κρήτης, για το οποίο προβλέπεται η εφαρμογή του μέτρου σε 49 άτομα.
Εν τω μεταξύ αύριο Τετάρτη λήγει η προθεσμία που είχε θέσει το υπουργείο Παιδείας στα οκτώ ΑΕΙ καλώντας τα να αποστείλουν τις λίστες με τα στοιχεία των υπαλλήλων τους, κοινοποιώντας μάλιστα και σχετική παραγγελία στις κατά τόπους εισαγγελικές αρχές και στον εισαγγελέα του Άρειου Πάγου «Να μεριμνήσουν, ώστε τα ΑΕΙ να παραδώσουν τα σχετικά στοιχεία, προκειμένου να προχωρήσουν και να ολοκληρωθούν οι διαδικασίες διαθεσιμότητας με την έκδοση των ονομαστικών καταλόγων».
![](/uploads/news/08-10-2013/DOC.20131007.254426.DSC03901.JPG)
Ο υπουργός επισημαίνει στις δικαστικές αρχές ότι λήγει η προθεσμία για την κατάθεση των στοιχείων και εάν ματαιωθεί αυτή η διαδικασία θα υπάρχουν επιβλαβείς και ανεπανόρθωτες συνέπειες σε βάρος του δημόσιου συμφέροντος, στο πλαίσιο της εκπλήρωσης διεθνών υποχρεώσεων του ελληνικού κράτους.
Ήδη το Πανεπιστήμιο Κρήτης, από την Παρασκευή, με έγγραφό του στο υπουργείο επικαλείται αδυναμία αποστολής των στοιχείων αφενός λόγω της απεργιακής κινητοποίησης των διοικητικών υπαλλήλων, η οποία συνεχίζεται για πέμπτη εβδομάδα και αφετέρου λόγω του στενού χρονικού περιθωρίου που έχει τεθεί. Παράλληλα, το Π.Κ. θέτει σειρά ερωτημάτων στο αρμόδιο υπουργείο θέτοντας θέματα ασάφειας ως προς τα στοιχεία που ζητούνται.
Χθες, μάλιστα μετά και την σχετική εισαγγελική παραγγελία που είχε φτάσει στο Π.Κ. ο πρύτανης ενημέρωσε και τον εισαγγελέα Ρεθύμνου για τις ενέργειες που έχουν γίνει. Ανάλογες θα είναι και οι κινήσεις των υπόλοιπων επτά ΑΕΙ, οι πρυτάνεις των οποίων είναι σε συνεργασία.
Παράλληλα, μέσα στην εβδομάδα αναμένεται να γνωστοποιηθεί η ημερομηνία συζήτησης της προσφυγής στο ΣΤΕ, που έχει γίνει από τα οκτώ ΑΕΙ και αφορά στην ακύρωση της ΚΥΑ για τη διαθεσιμότητα.
Συνεχίζεται η αναταραχή στην Πανεπιστημιούπολη Γάλλου με φόντο τη διαθεσιμότητα των 49 Διοικητικών Υπαλλήλων του Πανεπιστημίου Κρήτης, όπως προβλέπεται από την Κοινή Υπουργική Απόφαση των συναρμοδίων υπουργείων.
Ήδη, όπως αποφάσισαν την Παρασκευή ομόφωνα στη διάρκεια της Γενικής τους Συνέλευσης οι εργαζόμενοι του Ρεθύμνου συνεχίζουν την απεργιακή τους κινητοποίηση, απέχουν από τα καθήκοντά τους μέχρι και την Παρασκευή, ενώ ξεκαθάρισαν πως οι εγγραφές θα πραγματοποιηθούν, όπως και να έχει, από τις 14 έως τις 21 Οκτωβρίου ακόμα και αν είναι σε απεργία.
Εν τω μεταξύ μια μέρα πριν εκπνεύσει η προθεσμία, που έχει θέσει το υπουργείο, για την αποστολή στοιχείων, για την οποία ο υπουργός είχε ζητήσει τη συνδρομή του εισαγγελέα του Αρείου Πάγου, η κόντρα Πανεπιστημίου και Υπουργείου φαίνεται πως φτάνει στα άκρα.
Ειδικότερα, σήμερα ο πρύτανης Ευριπίδης Στεφάνου ενημέρωσε τον εισαγγελέα Ρεθύμνου καταθέτοντας όλα τα στοιχεία, τα οποία από την περασμένη Παρασκευή έχουν αποσταλεί και στο αρμόδιο υπουργείο Παιδείας, βάσει των οποίων, όπως τόνισε ο πρύτανης, αποδεικνύεται αφενός η αδυναμία του Ακαδημαϊκού Ιδρύματος να ανταπεξέλθει στην αποστολή των στοιχείων, αφενός διότι οι υπάλληλοί του είναι σε απεργία και αφετέρου διότι ο όγκος των στοιχείων είναι τέτοιος που δεν είναι εφικτή η αποστολή τους μέχρι την Τετάρτη.
Παράλληλα, τέθηκε υπ’ όψιν του υπουργείου αλλά και της Εισαγγελίας Ρεθύμνου πολυσέλιδη αναφορά με ερωτήματα και ασάφειες, που προκύπτουν ως προς την αποστολή των συγκεκριμένων στοιχείων αλλά και ως προς την καταληκτική ημερομηνία που έχει τεθεί.
Υπενθυμίζεται, ότι το υπουργείο έχει ζητήσει να σταλούν στο ΑΣΕΠ μέχρι αύριο Τετάρτη 9 Οκτωβρίου, οι «λίστες» με τα τυπικά και ουσιαστικά προσόντα όλων των διοικητικών υπαλλήλων των κλάδων που καταργούνται, προκειμένου να γίνει η επιλογή των 1.349 υπαλλήλων που θα τεθούν σε διαθεσιμότητα. Μέσω των δύο επιστολών του υπουργού Παιδείας και του γενικού γραμματέα υπήρχε προειδοποίηση ότι η αθέτηση εκπλήρωσης ειδικού υπηρεσιακού καθήκοντος μείζονος σημασίας συνεπάγεται με αθέτηση της σχετικής υποχρέωσης. Αυτό σημαίνει ότι σε περίπτωση μη αποστολής των ονομάτων των υπαλλήλων μαζί με τα προσόντα τους, οι υπεύθυνοι θα παραπεμφθούν για παράβαση καθήκοντος.
Σημειώνεται ότι η διαθεσιμότητα των υπαλλήλων θα αποτελέσει αντικείμενο συζήτησης και του Ευρωκοινοβουλίου μετά από πρωτοβουλία του κόμματων των Οικολόγων Πράσινων.
Χαρακτηριστικά σε δηλώσεις του ο κ. Στεφάνου επεσήμανε: «Καταθέσαμε διάφορα έγγραφα, που έχουμε στείλει και στο υπουργείο Παιδείας, που αφορούν στην κατάθεση στοιχείων για τους υπαλλήλους που μπορεί να τεθούν σε διαθεσιμότητα. Τίθενται 49 άτομα σε διαθεσιμότητα, το οποίο σημαίνει ότι πρέπει να ελεγχθούν και να αποσταλούν στοιχεία για 200 περίπου άτομα. Αυτό δεν καθίσταται εφικτό, πρώτον γιατί οι υπάλληλοί μας έχουν το δικαίωμα της απεργίας και το εξασκούν και δεν υπάρχει δυνατότητα πρόσβασης σε αυτά τα στοιχεία και δεύτερον, σύμφωνα με το νόμο μπορεί να τεθεί μια προθεσμία, όταν υπάρχουν ήδη καταχωρημένα και έτοιμα έγγραφα, που πρέπει να τα δώσουμε και όχι όταν υπάρχει σε εξέλιξη η διαδικασία να συγκεντρωθούν τα στοιχεία αυτά που ζητάει ο ΑΣΕΠ για να μπορέσει να κάνει αυτό που πρέπει, σύμφωνα με το νόμο. Καταθέσαμε λοιπόν στον εισαγγελέα, ότι εμείς δεν έχουμε τη δυνατότητα να ανταποκριθούμε σε αυτές τις προθεσμίες και προφανώς όλα τα στοιχεία που αποδεικνύουν του λόγου το αληθές τα καταθέσαμε και στο Υπουργείο. Το Πανεπιστήμιο δεν μπορεί διοικητικά να λειτουργήσει, ώστε να ανταπεξέλθει σε αυτά που ζητάει το Υπουργείο και ενημερώσαμε εγγράφως το Υπουργείο για την αδυναμία μας αυτή και αποστείλαμε τα ερωτήματα που προκύπτουν για να συμπληρώσουμε τα στοιχεία. Και καταλαβαίνετε την ευθύνη τη δική μου και της προϊσταμένης, όταν ένας υπάλληλος όπου τίθεται σε διαθεσιμότητα και μπορεί να τεθεί σε κινητικότητα και τα στοιχεία να μην είναι πλήρη ή σωστά και ο υπάλληλος αυτός να μην μπορέσει να τεθεί σε κινητικότητα. Η ευθύνη μας είναι τεράστια».
Προσφυγή για τους δυο βιβλιοθηκονόμους
Εν τω μεταξύ με προσφυγή στη Δικαιοσύνη για τους δυο βιβλιοθηκονόμους που τίθενται σε διαθεσιμότητα, με βάση την ΚΥΑ απάντησε το Π.Κ. και σύμφωνα με την προσωρινή διαταγή του Πρωτοδικείου Ρεθύμνου χθες, αυτοί παραμένουν στις θέσεις τους έως ότου εκδικαστούν τα ασφαλιστικά μέτρα.
Ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Κρήτης υπογράμμισε την αναγκαιότητα παρουσίας των δυο βιβλιοθηκονόμων στο Π.Κ. λέγοντας μεταξύ άλλων:
«Ζητήθηκε προσωρινή διαταγή για δυο βιβλιοθηκονόμους που μπαίνουν στο καθεστώς διαθεσιμότητας. Στο Π.Κ. είχαμε αύξηση 30% στους φοιτητές μας φέτος κα
ι έχουμε μια βιβλιοθήκη που είναι πρότυπο ακαδημαϊκής βιβλιοθήκης. Πώς λοιπόν όταν λείπουν 20 άτομα, που χρειάζονται για να λειτουργήσουμε δυο πόλεις μπορούμε να αφήσουμε δύο άτομα να φύγουν».
Από την πλευρά της η πρόεδρος του Συλλόγου Διοικητικών Υπαλλήλων Ρεθύμνου κ. Πετρουλάκη, ανέφερε: «Οι προσφυγές αυτές μπορούν να γίνουν επειδή οι θέσεις που καταργούνται αφορούν στην προκειμένη περίπτωση κατάργηση ολοκλήρου κλάδου. Για εμάς τους υπόλοιπους που θα καταργηθεί μέρος του συνόλου των θέσεων μέσα από την μοριοδότηση και συλλογή στοιχείων που αρνούμαστε να κάνουμε δεν μπορούν οι καταργούμενες θέσεις να «κουμπώσουν» με φυσικά πρόσωπα, για αυτό και εμείς δεν κινούμαστε ακόμα μέσω της νομικής οδού».
Υπενθυμίζεται ότι με προσωρινή διαταγή του Πρωτοδικείου στις θέσεις τους βρίσκονται και οι τρεις φύλακες του Πανεπιστημίου Κρήτης, ενώ μέσα στην εβδομάδα θα γίνει γνωστό το πότε θα συνεδριάσει το ΣτΕ για να εξετάσει την προσφυγή των πρυτάνεων που ζητούν ακύρωση της ΚΥΑ για τη διαθεσιμότητα.
Με απόφαση του Συλλόγου Γονέων
Κλειστά το Δημοτικό σχολείο και το Νηπιαγωγείο Ζωνιανών
Κλειστό είναι από χθες το Νηπιαγωγείο και το Δημοτικό Σχολείο των Ζωνιανών με απόφαση του Συλλόγου Γονέων του σχολικού συγκροτήματος, το οποίο όπως τονίζουν σε σχετική επιστολή τους προς τον περιφερειακό διευθυντή εκπαίδευσης, τον διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ρεθύμνου, τους βουλευτές, τον δήμαρχο και τον σχολικό σύμβουλο τονίζουν την υποστελέχωση του σχολείου και την υποβάθμισή του.
Χαρακτηριστικά, στην επιστολή τους οι γονείς αναφέρουν: «Κατ’ επανάληψη έχουμε λιθοβοληθεί σαν κοινωνία χωρίς ποτέ να αναρωτηθεί κανείς για το τι φταίει, αλλά και τι είναι αυτό που πρέπει να αλλάξει έτσι ώστε να βελτιωθεί το επίπεδο της μόρφωσης στα απομακρυσμένα χωριά.
Το Δημοτικό Σχολείο Ζωνιανών είναι το τρίτο μεγαλύτερο σχολείο του Δήμου Μυλοποτάμου (μετά τα δύο σχολεία του Περάματος) και πιθανόν το μεγαλύτερο επαρχιακό σχολείο του Νομού, με 115 μαθητές/-τριες, πολύτεκνων οικογενειών.
Ενώ είχαμε καταβάλει υπεράνθρωπες προσπάθειες για να μπει το σχολείο μας στη λίστα με τα δυσπρόσιτα, αυτό ίσχυσε μόνο για τρία χρόνια. Η ύπαρξη κινήτρων στα ορεινά σχολεία κρίνεται πλέον επιβεβλημένη. Κίνητρο βέβαια δεν είναι μόνο τα χρήματα αλλά θα μπορούσε αυτά τα σχολεία να έχουν πολλά μόρια έτσι ώστε να βρίσκονται πρώτα στις προτιμήσεις των δασκάλων. Τα χρόνια που το σχολείο ήταν δυσπρόσιτο δεν είχαμε κανένα πρόβλημα πλήρωσης θέσεων.
Τα τελευταία, ωστόσο, χρόνια τα σχολεία μας (Νηπιαγωγείο και Δημοτικό) υποβαθμίζονται. Το μεν Νηπιαγωγείο λειτουργεί σχεδόν κάθε χρόνο από διαφορετικές αναπληρώτριες εκπαιδευτικούς, γιατί οι μόνιμες αποσπώνται κάθε χρόνο σε άλλα Νηπιαγωγεία. Στο δε Δημοτικό Σχολείο το ολοήμερο τμήμα υπολειτουργεί είτε γιατί δεν έχει δάσκαλο είτε γιατί δεν έχει ειδικότητες να το στηρίζουν. Γυμναστή δεν έχουμε, ενώ υπάρχει οργανική θέση εδώ και χρόνια κι όταν αυτή ήταν καλυμμένη ο εκπαιδευτικός αποσπόταν για άλλα σχολεία ακόμα και με λιγότερους μαθητές. Εφόσον υπάρχουν οργανικές θέσεις έπρεπε να καλύπτονται κατά προτεραιότητα.
Τη φετινή χρονιά έχουμε τάξη με 26 παιδιά που δεν σπάει σε δύο τμήματα γιατί σκοντάφτει στο γράμμα του νόμου και δεν λαμβάνονται υπόψη οι εκπαιδευτικές-κοινωνικές ιδιαιτερότητες.
Οι όποιες εκκλήσεις μας για βοήθεια ως τώρα ήταν φωνή βοώντος εν τη ερήμω και τώρα σκοντάφτουν στη λέξη κρίση.
Μη μπορώντας να κατανοήσουμε τη λειτουργία του συστήματος, παρότι έχουμε προσπαθήσει αρκετά, κλείνουμε από την ερχόμενη βδομάδα με απόφαση του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων το Δημοτικό Σχολείο και το Νηπιαγωγείο Ζωνιανών και παρακαλούμε για τις δικές σας ενέργειες.
Η πολιτεία είναι υπεύθυνη για ότι έχει συμβεί, συμβαίνει και θα συμβεί από τώρα και έπειτα.
Ζητούμε:
1. Πλήρωση των θέσεων στο 2/θ Νηπιαγωγείο Ζωνιανών για το πρωινό και για το Ολοήμερο Τμήμα (τέσσερις νηπιαγωγοί).
2. Πλήρωση της οργανικής θέσης του γυμναστή στο Δημοτικό Σχολείο.
3. Διχοτόμηση Β τάξης με 26 παιδιά και Δ τάξης με 25 παιδιά.
4. Πλήρωση της θέσης του Ολοήμερου Τμήματος του Δημοτικού Σχολείου και τοποθέτηση εκπαιδευτικών ειδικοτήτων σε αυτό.
5. Άμεση λειτουργία του Τμήματος Ένταξης.
6. Να υπάρξει ειδική ρύθμιση για επιπλέον μοριοδότηση των εκπαιδευτικών στο Σχολείο μας για να λειτουργήσει ως κίνητρο.
7. Λόγω ειδικών συνθηκών πλήρη στελέχωση οργανική ή λειτουργική του Σχολείου μας από την αρχή κάθε σχολικού έτους».
Ο βουλευτής Ρεθύμνου του ΣΥΡΙΖΑ Ανδρέας Ξανθός συμπαραστέκεται στις κινητοποιήσεις που ξεκίνησε από χθες ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Δημοτικού Σχολείου και του Νηπιαγωγείου Ζωνιανών, διεκδικώντας την άμεση κάλυψη των κενών σε δασκάλους και νηπιαγωγούς, που παρουσιάστηκαν από την έναρξη της φετινής χρονιάς, καθώς και τη γενικότερη στήριξη της Δημόσιας Εκπαίδευσης σε μια περιοχή που υποτίθεται ότι η Πολιτεία έχει δεσμευτεί για αναβαθμισμένη μορφωτική και κοινωνική φροντίδα.
Ο κ. Α. Ξανθός κατέθεσε στη Βουλή αναφορά με βάση την επιστολή του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Δημοτικού Σχολείου και Νηπιαγωγείου Ζωνιανών.
Καταγγελία του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης
«Αδιαφανείς διαδικασίες για τη συμπλήρωση ωραρίου δασκάλων ειδικοτήτων»
Αδιαφανείς διαδικασίες από πλευράς ΠΥΣΠΕ σχετικά με τη διαδικασία συμπλήρωσης του υποχρεωτικού ωραρίου δασκάλων ειδικοτήτων, καταγγέλλει ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ρεθύμνου.
Ειδικότερα, σε ανακοίνωσή του τονίζει: «Το Δ.Σ. του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Ρεθύμνου ενημερώθηκε από τους αιρετούς του ΠΥΣΠΕ πως άλλαξε αιφνιδιαστικά σε μία μέρα η απόφαση του Υπηρεσιακού Συμβουλίου για τις τοποθετήσεις λειτουργικά υπεράριθμων – συμπλήρωσης υποχρεωτικού ωραρίου εκπαιδευτικών ειδικοτήτων.
Από την ενημέρωσή μας προκύπτουν σοβαρά ερωτηματικά για τη διαφάνεια της διαδικασίας της τοποθέτησης. Η κείμενη νομοθεσία (Άρθρο 14, παρ. 7 και 9 του Π.Δ. 50/96 όπως συμπληρώθηκε με το Π.Δ. 100/97) ορίζει πως πρέπει να γίνουν αιτήσεις των συναδέλφων για την επιλογή των σχολείων. Αν και το ΠΥΣΠΕ αποφάσισε αρχικώς να ακολουθήσει τη νομοθεσία και να γίνουν οι δηλώσεις των συναδέλφων με αιτήσεις και προθεσμία, την επόμενη μέρα στις 24 Σεπτεμβρίου το μεσημέρι και ημέρα απεργίας με «έκτακτη» συνεδρίαση, η απόφαση «τροποποιήθηκε» με 4 ψήφους του 5μελούς συμβουλίου. Το ΠΥΣΠΕ τοποθέτησε τελικά τους συναδέλφους χωρίς αιτήσεις, ισχυριζόμενο πως ακολουθεί την εγκύκλιο Αρ.Πρωτ.Φ.12/427/79844/Γ1/11-06-2013/ΥΠΑΙΘΠΑ. Σε κάθε περίπτωση όμως μία εγκύκλιος δεν μπορεί να αναιρέσει το Π.Δ., που ορίζει ξεκάθαρα τη διαδικασία συμπλήρωσης ωραρίου των ειδικοτήτων. Το Υπουργείο καταργεί δικαιώματα των συναδέλφων με απλές εγκυκλίους αγνοώντας τους νόμους. Δεν μπορούμε να το ανεχτούμε. Από αυτήν την παράτυπη διαδικασία προέκυψαν ενστάσεις μεγάλου μέρους των ενδιαφερόμενων συναδέλφων. Το ΠΥΣΠΕ δεν δικαιούται να καταπατάει τα δικαιώματα των συναδέλφων με κανένα πρόσχημα, ούτε και με αυτό της εύρυθμης λειτουργίας των σχολείων.
Ως Δ.Σ. του Συλλόγου μας υπερασπιζόμαστε τα δικαιώματα των συναδέλφων μας και τη διαφάνεια των διαδικασιών και καταγγέλλουμε οποιεσδήποτε αδιαφανείς πρακτικές της διοίκησης.
Ζητάμε:
Α) Να επαναληφθεί η τοποθέτηση – συμπλήρωση ωραρίου των συναδέλφων ειδικοτήτων με την δυνατότητα επιλογής σε μία ανοιχτή διαδικασία υπερβαίνοντας τη δυσκαμψία του νόμου και διατηρώντας το πνεύμα του Π.Δ. και να καθιερωθεί στο ΠΥΣΠΕ Ρεθύμνου.
Β) Την παρέμβαση του ΔΣ της ΔΟΕ».
Εκδήλωση – Συνάντηση φοιτητών ΕΑΠ Χανίων – Ρεθύμνου
Την Τετάρτη 9 Οκτωβρίου στις 17:30 στο Εμπορικό και Βιομηχανικό Επιμελητήριο Χανίων, Ελευθερίου Βενιζέλου 4, Χανιά Κρήτης, στην πλατεία της Δημοτικής Αγοράς, θα πραγματοποιηθεί Εκδήλωση-Συνάντηση, Φοιτητών Ελληνικού Ανοιχτού Πανεπιστήμιου όλων των σχολών από Χανιά και Ρέθυμνο με κύριο θέμα την ίδρυση τμημάτων του ΕΑΠ στον Πλατανιά Χανίων.
Η εκδήλωση είναι ανοικτή για το κοινό.
Ομιλία για τα παιδιά και το σχολείο
Ομιλία με θέμα: «Βοηθώντας τα παιδιά να αντιμετωπίσουν τις προκλήσεις στο χώρο του σχολείου», διοργανώνει το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνου, σε συνεργασία με τον Οργανισμό κατά των Ναρκωτικών (ΟΚΑΝΑ), την Δευτέρα 14 Οκτωβρίου, στις 18.30, στο «Σπίτι του Πολιτισμού».
Πρόκειται για μια συνάντηση για γονείς και εκπαιδευτικούς, με εισηγητή τον κ. Αχιλλέα Προκοπίου, παιδοψυχίατρο – οικογενειακό θεραπευτή.
Η είσοδος θα είναι ελεύθερη.