Για πέμπτη συνεχόμενη χρονιά διοργανώθηκε και φέτος, από 4 έως 7 Σεπτεμβρίου, θερινό σχολείο με τίτλο «Ύλη, Ενέργεια και Ζωή» για μαθητές που πρόκειται να φοιτήσουν στη Β’ Γενικού Λυκείου. Στο θερινό σχολείο συμμετείχαν οι άριστοι μαθητές στα μαθήματα των Φυσικών Επιστημών (Φυσική, Χημεία, Βιολογία) της περυσινής Α Λυκείου που φοίτησαν στα γενικά λύκεια του νομού Ρεθύμνου.
Το θερινό σχολείο συνδιοργανώνεται από το ΤΕΙ Κρήτης με το Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών Ρεθύμνου (ΕΚΦΕ) και με τη συμμετοχή καθηγητών από το Πανεπιστήμιο Κρήτης και αποτελείται από θεωρητικές διαλέξεις και εργαστήρια.
Σκοπός της διοργάνωσης είναι να δοθεί η ευκαιρία στους μαθητές να ενημερωθούν για θέματα που αφορούν τη σύγχρονη επιστημονική έρευνα, καθώς και πτυχές της φύσης της επιστήμης και του τρόπου με τον οποίο προσεγγίζει τα φαινόμενα του κόσμου.
Οι 27 μαθητές που συμμετείχαν φιλοξενήθηκαν στα εργαστήρια του 1ου ΓΕΛ και του Πειραματικού Λυκείου Ρεθύμνου. Είχαν επίσης τη δυνατότητα να επισκεφτούν το Κέντρο Φυσικής Πλάσματος και Laser, στα Τρία Μοναστήρια στο Ρέθυμνο και να ξεναγηθούν στις εγκαταστάσεις του.
Το ΕΚΦΕ Ρεθύμνου θέλει να ευχαριστήσει τους καθηγητές της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης που όλα αυτά τα χρόνια συμμετέχουν πρόθυμα και αφιλοκερδώς στηρίζοντας τη διοργάνωση, καθώς και τα σχολεία 1ο ΓΕΛ και Πειραματικό Λύκειο για τη φιλοξενία.
Τους εισηγητές, τα θέματα και το πρόγραμμα του φετινού θερινού σχολείου, όσοι ενδιαφέρονται μπορούν να τα βρουν στην διεύθυνση: sciencereth.blogspot.gr
Χαλκιαδάκης Κωνσταντίνος (φυσικός)
Υπεύθυνος ΕΚΦΕ Ρεθύμνου