Την Τετάρτη 16 Ιανουαρίου 2019 το ιατρικό και νοσηλευτικό προσωπικό της ορθοπεδικής κλινικής του νοσοκομείου Ρεθύμνου τίμησαν με μια ζεστή εκδήλωση την αποχώρηση δύο εξαίρετων γιατρών λόγω συνταξιοδότησης. Του κυρίου Μιχαηλίδη μετά από 30 χρόνια προσφοράς και του κυρίου Ανδρεαδάκη μετά από 23 χρόνια προσφοράς. Στην εκδήλωση παρευρέθηκε και ο διοικητής του νοσοκομείου Ρεθύμνου κ. Φραγκιαδάκης Γεώργιος.
Στην προσφορά των δυο συναδέλφων του, εκ μέρους του προσωπικού της κλινικής, αναφέρθηκε ο γιατρός κ. Εμμανουήλ Δασκαλογιαννάκης, αναφέροντας:
«Αγαπητοί συνάδελφοι, κύριε Μιχαηλίδη και κύριε Ανδρεαδάκη,
Αυτό το τραπέζι είναι η ελάχιστη ένδειξη ευγνωμοσύνης για την προσφορά σας στην ορθοπεδική κλινική, το νοσοκομείο και την κοινωνία του Ρεθύμνου τα τελευταία 30 χρόνια.
Κύριε Μιχαηλίδη οφείλουμε να αναγνωρίσουμε στο πρόσωπο σας τον άνθρωπο που οργάνωσε, στελέχωσε και λειτούργησε την ορθοπεδική κλινική σε υψηλά πρότυπα, ισάξια το μεγάλων πανεπιστημιακών κλινικών, ξεκινώντας ολομόναχος.
Μετά από τόσα χρόνια σκληρής δουλειάς, η ορθοπεδική κλινική έφτασε να μεσουρανεί, εκτελώντας τις ποιο δύσκολες και σύνθετες εγχειρήσεις.
Η μεγάλη προσέλευση κόσμου στα εξωτερικά ιατρεία, τα επείγοντα, η μεγάλη λίστα χειρουργείου και η πληρότητα της κλινικής που φτάνει το 100% ,είναι ο καλύτερος δείκτης της κληρονομιάς που αφήσατε.
Δεν μπορώ να ξεχάσω τις ατελείωτες ώρες εφημερίας, ατελείωτες ώρες χειρουργείου πάντα κοντά μας, πρόθυμος να μας βοηθήσετε και να συμβάλλετε στην επίλυση οποιουδήποτε προβλήματος αναλαμβάνοντας πλήρως στις ευθύνες σας ως διευθυντής.
Κύριε Ανδρεαδάκη θα σας χαρακτήριζα τον βράχο της ορθοπεδικής κλινικής, τον άνθρωπο που κράτησε μόνος του όρθια την ορθοπεδική κλινική σε δύσκολες στιγμές εφημερεύοντας και τις 30 μέρες του μήνα. Τον άνθρωπο που ήταν πάντα δίπλα μας, δεν ήξερε τι θα πει όχι, πάντα πρόθυμος να βοηθήσει είτε εφημέρευε είτε όχι. Μάχιμος κάθε στιγμή μέχρι και την τελευταία εβδομάδα της συνταξιοδότησης σου.
Κύριε Μιχαηλίδη, κύριε Ανδρεαδάκη, σας ευχαριστώ για τα 19,5 χρόνια συνεργασίας, 19,5 χρόνια σκληρής δουλειάς, 19,5 χρόνια άριστης ορθοπεδικής».