Σε δύο επίσημες ανακοινώσεις προέβη η Επισκοπή (η μία, του Βαγγέλη Νοικοκυράκη) ήδη δημοσιεύτηκε πριν από λίγο). Η χθεσινή μέρα, είχε πολλή αγωνία για πάμπολλες υποθέσεις ποδοσφαιριστών που έκλειναν λόγω του deadline που είχε δώσει η ΕΠΟ στα σωματεία (σ.σ. έληγε στη 01.00 τα μεσάνυχτα η διορία των ερασιτεχνών που γίνονταν επαγγελματίες, των διεθνών ερασιτέχνες που γίνονταν επαγγελματίες αλλά και οι περιπτώσεις των δανεισμών).
Μια τέτοια (με δανεισμό) είχε η ρεθεμνιώτικη ομάδα χθες η οποία ανακοίνωσε τον Βαγγέλη Νοικοκυράκη από τον ΟΦΗ ενώ δικό της έκανε και τον Καλαματιανό επιθετικό Αντώνη Σταθόπουλο.
Αμφότεροι προπονήθηκαν στο ΔΑΚ Γάλλου όπως προπόνηση έκανε και ένας άλλος ακραίος επιθετικός που ήρθε χθες αεροπορικώς, ο 19χρονος Σπύρος Σκόνδρας ο οποίος έκλεισε στους “γυπαετούς” ως δανεικός ερχόμενος από την ΠΑΕ Παναιτωλικός. Η ανακοίνωσή του αποτελούσε τυπική διαδικαστική υπόθεση. Τουλάχιστον ως την ώρα που γραφόταν η στήλη δεν είχε ανακοινωθεί…
Σταθόπουλος, ο πρώτος επιθετικός
Ας γνωρίσουμε όμως λίγο καλύτερα τις δύο νέες μεταγραφές… Η επίσημη Επισκοπή αρχικώς κάνει λόγο για έναν φορ που στόχο έχει να φτάσει ξανά στο κορυφαίο επίπεδο ποδόσφαιρο. Ο Αντώνης Σταθόπουλος είναι μόλις 23 χρονών αλλά έχει προλάβει να περάσει από σημαντικά ποδοσφαιρικά club τόσο στη χώρα μας όσο και στην Ολλανδία (Τβέντε). Σημειολογικά να τονίσουμε ότι ο Σταθόπουλος αποτελεί τον πρώτο ποδοσφαιριστή που χαρακτηρίζεται ως σέντερ φορ. Η ανακοίνωση:
“Η ΠΑΕ Επισκοπή ανακοινώνει την απόκτηση του ποδοσφαιριστή Αντώνη Σταθόπουλου. Ο Αντώνης Σταθόπουλος έχει γεννηθεί στις 23 Φεβρουαρίου του 1998 στα Φιλιατρά, έχει ύψος 1.85μ. και αγωνίζεται σε θέση επιθετικού (σέντερ φορ).
Ο νεαρός επιθετικός έκανε τα πρώτα του ποδοσφαιρικά βήματα στην ομάδα του τόπου καταγωγής του, την Εράνη Φιλιατρών ενώ σε μικρή ηλικία (από τα 16 του) δοκίμασε να παίξει στην Ολλανδία ανήκοντας στην Τβέντε Κ17, Κ19 αλλά και στη Β’ ομάδα.
Το 2016 επέστρεψε στην Ελλάδα και εντάχθηκε στην Κ20 της ΠΑΕ ΠΑΟΚ όπου παρέμεινε ως το καλοκαίρι του 2018. Αμέσως μετά, κατέβηκε για πρώτη φορά στην Κρήτη για να φορέσει τη φανέλα του Εργοτέλη όπου παρέμεινε ως το 2020.
Την αγωνιστική περίοδο που μας πέρασε αγωνιζόταν με τα χρώματα του Ιάλυσου.
Ο σύλλογός μας τον καλωσορίζει και του εύχεται πολλές ατομικές αλλά και ομαδικές επιτυχίες.”
Αντ. Σταθόπουλος: “Να πετύχουμε κάθε στόχο μας”
Ο 23χρονος φορ έδειξε από την πρώτη στιγμή στα λεγόμενά του ότι έχει φιλοδοξίες να παίξει σε υψηλό επίπεδο…
“Είμαι πολύ χαρούμενος για το νέο μου ξεκίνημα στην ομάδα της Επισκοπής. Αυτό που θέλω είναι αυτό που επιθυμεί και η ίδια η ομάδα. Να πετύχουμε κάθε στόχο που έχουμε θέσει. Αν αυτό μάλιστα συμβεί με μια δική μου ξεχωριστή παρουσία, θα είναι ό,τι καλύτερο.
Η αλήθεια είναι ότι θέλω να επιστρέψω στο πιο ψηλό επίπεδο ποδοσφαίρου. Έχω φιλοδοξίες ως ποδοσφαιριστής και θα κάνω τα πάντα για να έχουμε μια επιτυχημένη χρονιά.”
Έφτασε τους 17 – Ήρθαν κι άλλοι…
Με τους παραπάνω τρεις ποδοσφαιριστές (εάν προσθέσουμε και τη δεδομένη μεταγραφή του Σκόνδρα) η Επισκοπή έχει αυτή τη στιγμή 17 παίκτες στο ρόστερ της, τους 6 που ανανέωσαν (Καλογεράκης, Ανδρικόπουλος, Πολυχρόνης, Γκουέντες, Σουμπασάκης, Γεωργούσης), τους 9 που έχουν έρθει ως μεταγραφές (Λαμπίρης, Καλαντζής, Θεοδώρου, Όρκας, Τσαβός, Πέτρου, Μπαρμπόσα, Γκονζάλβες, Σταθόπουλος) και τους 2 που έχουν έρθει ως δανεικοί (Νοικοκυράκης, Σκόνδρας).
Αρέσει ο Κουκούλης
Όσον αφορά τους υπό δοκιμή ποδοσφαιριστές που ακολουθούν τις προπονήσεις το τελευταίο διάστημα, αυτός που δείχνει να ξεχωρίζει είναι ο Κουκούλης ο οποίος αναμένεται να περάσει από τα γραφεία των “γυπαετών” για να κλείσει συμφωνία.
Πρώτο φιλικό με Δόξα Πλατανέ για την Κ19
Στο μεταξύ, το πρώτο φιλικό για την Κ19 θα αποτελέσει γεγονός για αύριο Τετάρτη 1 Σεπτεμβρίου, στις 18.30 στο γήπεδο “Kidο”. Αντίπαλος θα είναι η ομάδα της Δόξας Πλατανέ (Α’ ΕΠΣΡ) που και για εκείνη είναι το πρώτο φιλικό της προετοιμασίας της.
Στόχος και για τους δύο προπονητές (σ.σ. Νίκο Καραδάκη, Μιχάλη Δεληγιαννάκη) είναι να πάρουν οι ποδοσφαιριστές τους αγωνιστικό χρόνο και προφανώς να μπούν στη διαδικασία του μονταρίσματος ενόψει της νέας σεζόν.