Η αγωνιστική δράση στα ηλικιακά πρωταθλήματα πόλο ξεκινάει. Η σκυτάλη βρίσκεται στα χέρια των Παίδων (γεν. 2001 και νεότεροι), με τη διεξαγωγή της Α’ φάσης. Συνολικά 52 ομάδες έχουν δηλώσει συμμετοχή και φυσικά μεταξύ τους βρίσκεται ο Ναυτικός Όμιλος Ρεθύμνου.
Οι Ρεθεμνιώτες ρίχνονται σήμερα στη «μάχη» του Πανελληνίου πρωταθλήματος και στόχος τους είναι να φτάσουν όσο πιο μακριά μπορούν. Στον Όμιλο Κρήτης, ο οποίος θα λάβει χώρα στο κολυμβητήριο Ηρακλείου, βρίσκονται και οι ΟΦΗ, ΝΟ Χανίων, Πλιτς Πλατς. Το συγκρότημα του Γιάννη Παναγιωτάκη δίνει σήμερα, στις 19:30, τον πρώτο αγώνα και θα αντιμετωπίσει τον ΟΦΗ. Από τις 4 ομάδες του ομίλου, μονάχα η τελευταία δεν θα προκριθεί στην Β’ φάση.
Συνολικά 39 σύλλογοι θα συγκροτήσουν τη Β’ φάση (18-20 Μαρτίου), μέσα της οποίας θα επιδιώξουν την πρόκριση στην Γ’ φάση (8-10 Απριλίου). Οι Ρεθεμνιώτες θα προσπαθήσουν να φτάσουν στα τελικά του Πανελληνίου πρωταθλήματος, τα οποία είναι προγραμματισμένα το τριήμερο 17-19 Ιουνίου.
Γιάννης Παναγιωτάκης: «Στόχος να βρεθούμε στην τελική φάση»
Ο προπονητής Παίδων του ΝΟΡ στάθηκε στη σημασία της Α’ φάσης και στον στόχο της ομάδας του, που είναι να βρεθεί στα τελικά του Πανελληνίου πρωταθλήματος.
«Μια καινούρια χρονιά ξεκινάει με τη συμμετοχή μας στην Α’ φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος πόλο Παίδων. Η ομάδα είναι πλήρης και έχει ξεκινήσει να δουλεύει εδώ και αρκετό καιρό και στόχος της είναι να βρεθεί στην τελική φάση.
Τα παιχνίδια της Α’ φάσης τα αντιμετωπίζουμε με την πρέπουσα σοβαρότητα, τα έχουμε εντάξει στα πλαίσια της προετοιμασίας μας και θέλουμε να πάρουμε ένα από τα 3 εισιτήρια για τη Β’ φάση. Αυτή την εποχή καμία ομάδα δεν είναι 100% έτοιμη και θα συνεχίσουμε τη δουλειά για να φτάσουμε στο επιθυμητό επίπεδο».
Το πρόγραμμα στον Όμιλο Κρήτης
Κολυμβητήριο Ηρακλείου
Παρασκευή 15 Ιανουαρίου
1η αγωνιστική
19:30 ΝΟ Ρεθύμνου – ΟΦΗ
20:30 ΝΟ Χανίων – Πλιτς Πλατς
Σάββατο 16 Ιανουαρίου
2η αγωνιστική
11:30 ΝΟ Ρεθύμνου – Πλιτς Πλατς
12:30 ΝΟ Χανίων – ΟΦΗ
3η αγωνιστική
19:30 ΝΟ Χανίων – ΝΟ Ρεθύμνου
20:30 ΟΦΗ – Πλιτς Πλατς
Το ρόστερ των Παίδων του ΝΟΡ
Σταματάκης Νίκος Τ 2001
Κούτρας Γιάννης Τ 2002
Καστελιανός Βαγγέλης Φ 2001
Ζουράρος Βασίλης Φ 2002
Κυριακάκης Σέπο Π 2001
Ψαρρός Μάρκος Α 2001
Χατζάκης Γιώργος Α 2002
Λιναρδάκης Μανόλης Α 2003
Γαβαλάς Κώστας Π 2001
Κουτζόγλου Γιάννης Π 2001
Νικολακάκης Γιώργος Π 2001
Φοδελιανάκης Μανόλης Π 2002
Μπερνιδάκης Σταύρος Π 2002
Παπαδάκης Νίκος Π 2002
Ψαρρός Νίκος Π 2003
Περδίκης Ραφαήλ Π 2003
Βοσκάκης Στέλιος Π 2003