Στο Ταλίν της Εσθονίας βρίσκεται η ελληνική αποστολή για τα Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα Ταεκβοντό στις κατηγορίες Νέων Ανδρών/Νέων Γυναικών και Παίδων/Κορασίδων. Τα γαλανόλευκα θα φορέσει και η Μαρία Τσοντάκη που θα παλέψει για τη διάκριση.
Η Ρεθεμνιώτισσα αθλήτρια συγκαταλέγεται στην κατηγορία των Νέων Γυναικών, στα +73 κιλά, προερχόμενη από σημαντικές εγχώριες διακρίσεις και από εξαιρετική προετοιμασία με τον σύλλογό της «Α.Σ. Δαυίδ». Μάλιστα σε ανακοίνωσή του τονίζει: «Ολοκληρώσαμε την προετοιμασία μας για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών/Νέων Γυναικών & Παίδων /Κορασίδων, με τα πιο σύγχρονα μέσα για τα καλύτερα αποτελέσματα, με την βοήθεια του φυσικοθεραπευτή μας, Μάρκου Τζωρτζινάκη, ο οποίος βρίσκεται κοντά μας σε όλα τα πρωταθλήματα και φροντίζει για την γρήγορη ανάρρωση των αθλητών μας!
Ευχαριστούμε τους χορηγούς μας ANEK LINES Οfficial Fan Page ANEK LINES – Blue Star Ferries BLUE STAR FERRIES!»
Από κει και πέρα, στον Ταλίν θα δώσει το «παρών» μία από τις μεγαλύτερες αποστολές στην ιστορία της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ταεκβοντό, με 26 αθλητές-τριες στις κατηγορίες Νέων Ανδρών/Νέων Γυναικών και 20 στις αντίστοιχες των Παίδων/Κορασίδων.