Ουραγός του βαθμολογικού πίνακα παρέμενε το Ρέθυμνο Cretan Kings με μόλις 3 νίκες σε 15 παιχνίδια, βλέποντας την παραμονή να απομακρύνεται για καλά. Και όμως… τούμπαρε την κατάσταση, πανηγυρίζοντας 3 συνεχόμενες νίκες σε 8 ημέρες και πλέον έχει 6 ροζ φύλλα σε 18 αγώνες. Πλέον η υπόθεση «παραμονή στην Basket League» βρίσκεται στα δικά του χέρια.
Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου κατάφερε… να μαζέψει τα κομμάτια της και έβγαλε αντίδραση. Μετά την εντός έδρας ήττα από τον Πανιώνιο, μετά την προσπάθεια δίχως αποτέλεσμα κόντρα στον Χολαργό στην Αθήνα, μετά την τραγική και χωρίς ενέργεια και κίνητρο εμφάνιση απέναντι στον Ολυμπιακό στο «Μελίνα Μερκούρη», οι «κεραμιδί» είχαν «σημαδέψει» το εκτός έδρας ματς με την Κύμη. Και για βαθμολογικούς και για ψυχολογικούς λόγους. Πανηγύρισαν το «διπλό», ανέκτησαν ψυχολογία, πίστεψαν περισσότερο στους εαυτούς και όλα αυτά είχαν σαν συνέπεια να πραγματοποιήσουν την κορυφαία τους φετινή εμφάνιση κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου. Ο «Γολγοθάς» ολοκληρώθηκε στη Λήμνο, όπου το Ρέθυμνο Cretan Kings πανηγύρισε την 3η συνεχόμενη, την 2η σερί εκτός έδρας και 6η συνολικά νίκη στον φετινό «μαραθώνιο».
Πλέον, το μομέντουμ είναι ξεκάθαρα υπέρ της ρεθεμνιώτικης ομάδας και η παραμονή στα δικά της χέρια. Με νίκη επί του Περιστερίου «κλειδώνει» την σωτηρία. Δεν την εξασφαλίζει μαθηματικά, αλλά για να την χάσει θα πρέπει να γίνουν πράγματα εκτός λογικής. Όπως να επικρατήσει η Κύμη του Παναθηναϊκού την τελευταία αγωνιστική. Βέβαια, μπορεί να αποφύγει τον υποβιβασμό ακόμα και με ήττα το ερχόμενο Σάββατο. Πώς; Με «διπλό» του Λαυρίου στην Κύμη.
Η απόφαση της επανάληψης των 31” στο Λαύριο – Κολοσσός (ορίστηκε στις 18:00 της Μεγάλης Τετάρτης), έχει φέρει το αθηναϊκό συγκρότημα σε πλήρη εγρήγορση. Ουσιαστικά στοχεύει στη νίκη επί της Κύμης για να αποφύγει την εμπλοκή του σε διάφορα σενάρια και σε ενδεχόμενες τριπλές ή και τετραπλές ισοβαθμίες.
Η ουσία και το πιο ρεαλιστικό πράγμα είναι ένα. Το Ρέθυμνο θέλει μία νίκη στα εναπομείναντα δύο παιχνίδια με Περιστέρι (εντός), Άρη (εκτός) για να πανηγυρίσει κάτι που πριν λίγο καιρό έμοιαζε ακατόρθωτο. Την παραμονή στην κατηγορία.
Θ./ΟΜΑΔΑ/ΒΑΘ. 25η 26η
11. Ρέθυμνο 30 Περιστέρι Άρης*
12. Κύμη 30 Λαύριο ΠΑΟ*
13. Λαύριο 29 Κύμη* Ήφαιστος
14. Κολοσσός 25 ΠΑΟΚ*ΑΕΚ
*Τα εκτός έδρας παιχνίδια.
**Ο Κολοσσός έχει δύο παιχνίδια λιγότερα και το Λαύριο ένα.
ΣΤΟ ΦΙΝΑΛΕ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ ΟΛΟΚΛΗΡΩΝΕΤΑΙ Η ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΚΑΡΙΕΡΑ ΤΟΥ ΧΑΝΙΩΤΗ ΣΕΝΤΕΡ
«Κρεμάει» τα παπούτσια του ο Ανδρέας Γλυνιαδάκης
Όλα τα ωραία κάποτε τελειώνουν, κάτι που ισχύει σε κάθε πτυχή της ζωής. Πόσο μάλλον στον αθλητισμό. Μετά από 21 χρόνια σπουδαίας καριέρας, ο Ανδρέας Γλυνιαδάκης αποφάσισε να «κρεμάσει» τα παπούτσια του. Ο Χανιώτης σέντερ και νυν αθλητής του Ρέθυμνο Cretan Kings αποσύρεται από την ενεργό δράση, με το… κοντέρ να έχει γράψει χιλιόμετρα και μάλιστα σε υψηλότατο επίπεδο.
Ο Ανδρέας Γλυνιαδάκης ανέβασε το παρακάτω κείμενο σε μέσο κοινωνικής δικτύωσης: «Σε λιγότερο από ένα μήνα μία ακόμη σεζόν φτάνει στο τέλος της αλλά ταυτόχρονα για μένα τελειώνει ένα μαγικό ταξίδι 21 χρόνων στον χώρο.
Ξέρω ότι θα μου λείψει το μπάσκετ, γιατί είναι ο τρόπος ζωής μου, η καθημερινότητά μου, το ραντεβού με το παρκέ. Φεύγω όμως γεμάτος ξέροντας ότι έχω δώσει τον καλύτερό μου εαυτό.
Θέλω να ευχαριστήσω τους προπονητές που συνεργάστηκα, τους συμπαίκτες μου, την οικογένειά μου και όσους ήταν δίπλα μου σε αυτήν την πορεία. Όλα όσα ζήσαμε αποδείχτηκαν πολύτιμες εμπειρίες ζωής που διαμόρφωσαν για πάντα τον χαρακτήρα μου.
Το μπάσκετ θα συνεχίσει να είναι κομμάτι του εαυτού μου και της μέρας μου.
Με εκτίμηση,
Ανδρέας Γλυνιαδάκης».
Ακολούθως, η ρεθεμνιώτικη ΚΑΕ εξέδωσε την παρακάτω ανακοίνωση: «Ένα μεγάλο, συναρπαστικό και γεμάτο επιτυχίες ταξίδι στον μαγικό κόσμο του μπάσκετ φτάνει στο τέλος του. Ο Ανδρέας Γλυνιαδάκης, ο Σφακιανός «Γίγαντας» των 2.16 μέτρων ανακοίνωσε την αποχώρησή του από την ενεργό δράση στο τέλος της σεζόν.
Η ΚΑΕ Ρέθυμνο Cretan Kings αισθάνεται την ανάγκη να τον ευχαριστήσει για όλα όσα προσέφερε όχι μόνο στο ελληνικό μπάσκετ αλλά γενικότερα στον αθλητισμό.
Ο Κρητικός «Γίγαντας» έγραψε τις δικές του «χρυσές» σελίδες στην ιστορία του αθλητισμού και είναι παράδειγμα προς μίμηση και ένας από τους πιο επιτυχημένους Έλληνες μπασκετμπολίστες.
Μόλις σε ηλικία 10 ετών (1991) ξεκίνησε ερασιτεχνικά το μπάσκετ στον Κύδωνα Χανίων. Το πρώτο του επαγγελματικό συμβόλαιο το υπέγραψε τη σεζόν 1997/98 και σε αυτά τα 21 χρόνια της επαγγελματικής του καριέρας, προσέφερε πάρα πολλά, έζησε ανεπανάληπτες εμπειρίες και έκανε τα όνειρά του πραγματικότητα.
Σε συλλογικό επίπεδο έχει 2 τίτλους Ευρωλίγκα (2000, 2012), 5 πρωταθλήματα Ελλάδας (1998, 1999, 2000, 2001, 2012), 2 Κύπελλα Ελλάδας (20120, 2011), ένα πρωτάθλημα D-League (2006), ένα πρωτάθλημα και ένα Κύπελλο Καζακστάν (2013) και ένα πρωτάθλημα Κύπρου (2014). Με την Εθνική μας ομάδας έχει πανηγυρίσει ένα χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία Ανδρών (2009) και ένα χάλκινο μετάλλιο με την ομάδα των Εφήβων (1998). Το 2006 μάλιστα, αγωνίστηκε στον «μαγικό» κόσμο του NBA με τη φανέλα των Σιάτλ Σούπερσονικς.
Είναι μεγάλη τιμή για την ΚΑΕ Ρέθυμνο Cretan Kings που ένας από τους πιο πετυχημένους Έλληνες καλαθοσφαιριστές φορά τη φανέλα της ομάδας μας, κλείνοντας αυτή τη σπουδαία καριέρα στο Ρέθυμνο.
Το Σάββατο (20/4 – 16.45) θα αγωνιστεί για τελευταία φορά στο «Μελίνα Μερκούρη» απέναντι στο Περιστέρι Βίκος Cola και καλούμε όλον τον κόσμο να τον αποθεώσει με ένα χειροκρότημα, όπως αξίζει σε αυτόν τον τεράστιο αθλητή.
Ανδρέα Γλυνιαδάκη σε ευχαριστούμε!».