Οι αγώνες Trial επιστρέφουν μετά από αρκετά χρόνια στο Ρέθυμνο. Το «1ο Trial 4X4» είναι γεγονός και το διοργανώνει ο Μηχανοκίνητος Αθλητικός Ρεθεμνιώτικος Σύλλογος (Μ.Α.Ρ.Σ.). Η συνάντηση είναι προγραμματισμένη στις 10:00 το πρωί της Κυριακής 7 Ιουνίου, στα Πευκάκια Προφήτη Ηλία και η είσοδος είναι ελεύθερη για το κοινό.
Οι διοργανωτές έχουν σκοπό να επαναφέρουν τους εν λόγω αγώνες στα αθλητικά δρώμενα και ήδη τα οχήματα… ετοιμάζονται να πατήσουν τέρμα τα γκάζια. Το θέαμα και οι «μονομαχίες» αναμένονται συναρπαστικές και στους Ρεθεμνιώτες παρουσιάζεται μία πρώτης τάξεως ευκαιρία να παρακολουθήσουν από κοντά τους αγώνες.
Όσο αφορά τις κατηγορίες του «1ο Trial 4X4», είναι οι εξής:
-Ομάδα Normal (K0M), αυτοκίνητα σειράς παραγωγής χωρίς καμιά αλλαγή βελτίωση.
-Ομάδα Normal electronic (K0L), αυτοκίνητα σειράς παραγωγής χωρίς καμιά αλλαγή βελτίωση, με ηλεκτρονικά / ηλεκτρομηχανικά συστήματα ανάκτησης πρόσφυσης.
-Ομάδα παραγωγής (Κ1), αυτοκίνητα σειράς παραγωγής.
-Ομάδα βελτιωμένων (Κ2).
-Ομάδα πρωτότυπων (Κ3).