Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Νοσηλευτών ο Σύλλογος Εργαζομένων του Νοσοκομείου Ρεθύμνου εξέδωσε την παρακάτω ανακοίνωση: «Ο φετινός εορτασμός της Παγκόσμιας Ημέρας Νοσηλευτών μας βρίσκει όλους αντιμέτωπους με τη συνεχιζόμενη όξυνση των προβλημάτων που ζούμε καθημερινά και εμείς οι νοσηλευτές και οι ασθενείς μας. Τα προβλήματα είναι εκρηκτικά και χειροτερεύουν όσο δεν δίνονται λύσεις κόντρα στην πολιτική που τα δημιουργεί, επιβεβαιώνοντας ότι ακόμη και οι λεγόμενες «σκληρές» και «περήφανες» διαπραγματεύσεις στα πλαίσια της Ε.Ε. έχουν πάντα αντιλαϊκό αποτέλεσμα.
Οι μισθοί πείνας, τα εξαντλητικά ωράρια, η αύξηση του όγκου της δουλειάς και η εντατικοποίηση, τα χρωστούμενα ρεπό, άδειες, τα απλήρωτα δεδουλευμένα πολλών μηνών (νυχτερινής εργασίας και αργιών), η τεράστια υποστελέχωση αλλά και η έλλειψη της απαραίτητης υλικοτεχνικής υποδομής, είναι μερικά από τα τεράστια προβλήματα που αντιμετωπίζουν σήμερα οι νοσηλευτές.
Η 12η Μαΐου έχασε πλέον το νόημα της γιορτής και της επετείου, αλλά είναι η ημέρα που υπενθυμίζει σε όλους μας την ευθύνη που έχουμε απέναντι στου ασθενείς και την αγωνιστική στάση που πρέπει να κρατήσουμε για την αντιμετώπιση των προβλημάτων μας.
Από τη δική μας δράση, τους αγώνες και τις διεκδικήσεις μας εξαρτάται η «σωτηρία» μας! Αυτή είναι η ελπίδα μας! Γιατί το ζήτημα της υγείας του λαού μας, είναι ζήτημα ζωής που δεν επιτρέπει μειωμένες απαιτήσεις, και εφησυχασμό.
Αγωνιζόμαστε για Ενιαίο, Καθολικό, αποκλειστικά Δημόσιο και Δωρεάν σύγχρονο σύστημα Υγείας -Πρόνοιας, που θα χρηματοδοτείται αποκλειστικά από το κράτος.
Να καταργηθεί κάθε πληρωμή για την Υγεία.
Να καλυφτούν επειγόντως τα μεγάλα κενά και οι ελλείψεις σε ιατρικό και νοσηλευτικό προσωπικό, σε υλικά, φάρμακα και εξοπλισμό στο Νοσοκομείο Ρεθύμνου. Να αποκατασταθεί άμεσα η κρατική χρηματοδότησή του για να μην οδηγηθεί σε πλήρη κατάρρευση.
Όχι στο αίσχος της απλήρωτης εργασίας. Να πληρώσει τώρα το κράτος τα δεδουλευμένα που χρωστάει (εφημερίες, αργίες, νυχτερινά).
Να καταργηθούν όλοι οι εφαρμοστικοί- μνημονιακοί νόμοι. Να αποκατασταθούν όλες οι απώλειες που είχαμε (μισθολογικές, εργασιακές, ασφαλιστικές) με τα μνημόνια, νοσηλευτές και ασθενείς. Τιμούμε την παγκόσμια μέρα των νοσηλευτών με την οργανωμένη δράση και τον αγώνα για μια ζωή με δικαιώματα».
Παράλληλα ο Σύλλογος Εργαζομένων απευθύνει κάλεσμα για συμμετοχή στην πανελλαδική απεργία στις 20 Μαΐου και στη Γενική Συνέλευση, αύριο Πέμπτη στις 13:30 το μεσημέρι, για την οργάνωση της κινητοποίησης.