18 °C Rethymno, GR
18/05/2022

Ακολουθώντας το δικό τους αστέρι

Ακολουθούν το δικό τους αστέρι

ΣΠΟΥΔΑΙΕΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ Γ. ΒΕΡΓΑΚΗ ΤΟΥ ΓΑΣ ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ Μ. ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΟΥ ΤΟΥ ΑΡΚΑΔΙΟΥ ΣΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΥΝΘΕΤΩΝ ΑΓΩΝΙΣΜΑΤΩΝ ΣΤΙΒΟΥ

Μία πρώτη και μία δεύτερη θέση με επιδόσεις που εξέπληξαν πολλούς, όχι και τους προπονητές τους που πιστεύουν σ’ εκείνους, σημείωσαν στο διασυλλογικό πρωτάθλημα σύνθετων αθλητμάτων, ο Γιώργος Βεργάκης στα αγόρια Κ16 του ΓΑΣ Περάματος και η Μαρία Αναστασιάδου του Αρκαδίου στα κορίτσια.
Συγκεκριμένα, ο Γιώργος Βεργάκης συμμετείχε στο έξαθλο συγκεντρώνοντας 3402 βαθμούς με τους προπονητές του Παναγιώτη Ασλανίδη και Αντώνη Λαγουδάκη να καμαρώνουν…
Στο έξαθλο έλαβε μέρος και η Μαρία Αναστασιάδου, η αθλήτρια του Αρκαδίου που κατέλαβε τη 2η θέση συγκεντρώνοντας συνολικά 3709 βαθμούς. Πλην των εντυπωσιακών επιδόσεων που μπορείτε να δείτε αναλυτικά παρακάτω, το μεγάλο κέρδος για τη νεαρή αθλήτρια, είναι η πρόκριση που πήρε για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Συνθέτων και ήδη δουλεύει γι’ αυτό με την προπονήτριά της Μαρία Τσιχλάκη.
Θα πρέπει να επισημανθεί ότι η Μαρία Αναστασιάδου έχει ήδη πιάσει το όριο στο άλμα εις μήκος και στα 200μ. με εμπόδια.

Ο ΓΑΣ στα τέτραθλα
Επιπροσθέτως ο ΓΑΣ Περάματος έλαβε μέρος και στα 4θλα Κ14 με 10 μικρούς αθλητές (Φασούλη Κων/να, Ανδρουλιδάκη Γεωργία, Πάγκαλου Ροδάνθη, Πάγκαλου Μαρία,  Λαδιανού Αμαλία, Ματθαιακάκης Ιωάννης, Κυριακόπουλος Γεώργιος, Σφακιανάκης Κων/νος, Σγούρος Μάριος και Βουκάλης Εμμανουήλ). Οι προσπάθειές τους ήταν συγκλονιστικές κι έτσι δεν έλειψαν τα μετάλλια τα οποία πήραν: ο Κυριακόπουλος Γεώργιος 2η θέση στο μπαλάκι, η Πάγκαλου Ροδάνθη 2η στο μπαλάκι και η Ανδρουλιδάκη Γεωργία 3η στο μπαλάκι.
Πλούσια συμμετοχή, πιο πλούσια η συγκομιδή μεταλλίων
Μεγάλη συμμετοχή από πλευράς αθλητών Ρεθύμνου είχαμε όμως και στους αγώνες Μάχης Κρήτης» που διεξήχθησαν στα Χανιά. ΟΚΑ Αρκάδι και ΓΑΣ Περάματος είχαν πλούσια συγκομιδή μεταλλίων μα το κυριότερο ήταν πως όλα τα παιδιά πίστεψαν σ’ αυτό που κάνουν.
Είναι χαρακτηριστικό ότι το Αρκάδι έλαβε μέρος με 33 αθλητές-τριες και φυσικά με τους προπονητές τους, Γιώργο Βυζιργιανάκη και Τσιχλάκη Μαρία και ο ΓΑΣ Περάματος με 11 αθλητές-τριες έχοντας τους προπονητές τους, Παναγιώτη Ασλανίδη και Αντώνη Λαγουδάκη.
Το Αρκάδι είχε συγκομιδή 15 μετάλλια εκ των οποίων τα 6 χρυσά, τα 4 ασημένια και τα 5 χάλκινά.
Ο ΓΑΣ είχε 9 μετάλλια εκ των οποίων τα 3 χρυσά, τα 4 ασημένια και τα 2 χάλκινα.
Οι επιδόσεις των αθλητών-τριων ανά σύλλογο:

ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ
Γιάχαϊ Αιμίλιος: 1ος στα 100μ. Ανδρών με 11΄΄63 και 3ος στα 200μ με 24΄΄39 (ατομικά ρεκόρ).
Συριανόγλου Γαβριήλ: 1ος στα 3000μ ανδρών με 10΄13΄΄28.
Χατζημαρκάκης Μανώλης: 10ος στα 100μ με 12΄΄20 και 6ος στα 200μ με 25΄΄14 (ατομικά ρεκόρ).
Χατζημαρκάκης Μιχάλης: 1ος στα 1200μ Κ16 με 3΄35΄΄19.
Πιτσής Γεώργιος: 3ος στα 80μ Κ16 με 10΄΄23 και 3ος στα 150μ Κ16 με 19΄΄19 (ατομικά ρεκόρ).
Βεργιτσάκης Δαμιανός: 9ος στα 80μ Κ16 με 10΄΄84.
Κλειδής Μάριος: 13ος στα 80μ Κ16 με 11΄΄70 και 11ος στα 150μ Κ16 με 22΄΄69.
Σηφογιαννάκης Ανδρέας: 7ος στα 100μ ανδρών με 12΄΄06 και 5ος στα 200μ ανδρών με 24΄΄60 (ατομικά ρεκόρ).
Κούσμινας Βασίλης: 12ος στα 100μ ανδρών με 12΄΄48.
Παναγιωτάκης Νικόλαος: 3ος στα 3000μ ανδρών με 12΄06΄΄67.
Σαββίδης Γεώργιος: 6ος στο μήκος με 4,22 και 10ος στα 80μ Κ16 με 10΄΄89.
Σόφιος Σταύρος: 7ος στο μήκος με 3,90 και 7ος στα 1200μ Κ16 με 4΄13΄΄57.
Παπαγεωργίου Ιωάννης: 9ος στα 80μ Κ16 με 10΄΄83.
Ριτσάτος Μιχάλης: 5ος στα 1200μ Κ16 με 3΄56΄΄53.
Κλαψινού Μαρία: 2η στα 400μ γυναικών με 60΄΄55 (όριο για πανελλήνιο πρωτάθλημα).
Γυπαράκη Γεωργία: 4η στα 400μ γυναικών με 65΄΄00.
Περακάκη Ιφιγένεια: 2η στα 1200μ Κ16 με 4΄22΄΄29.
Σαρμάνη Μαρία: 2η στα 800μ γυναικών με 2΄32΄΄84 (ατομικό ρεκόρ).
Σηφάκη Λυδία: 5η στα 80μ Κ16 με 11΄΄31 και 7η στα 150μ Κ16 με 21΄΄14 (ατομικά ρεκόρ).
Κουτελιδάκη Μαρία: 10η στα 80μ Κ16 με 12΄΄20 και 10η στα 150μ Κ16 με 22΄΄18 (ατομικά ρεκόρ).
Βασιλειάδη Μαρκέλλα: 12η στο μήκος με 3,97μ και 12η στα 80μ με 12΄΄72.
Κανδηλιεράκη Μαρία: 11η στα 100μ γυναικών με 14΄΄90.
Παπουτσιδάκη Βασιλική: 5η στα 400μ γυναικών με 65΄΄90 (ατομικό ρεκόρ).
Βραβορίτη Αλεξάνδρα: 1η στα 3000μ γυναικών με 12΄16΄΄66.
Αναστασιάδου Μαρία: 1η στο μήκος με 4,99μ.
Ιορδανίδου Γεωργία: 4η στο μήκος με 4,57μ.
Βεργάκη Ειρήνη: 6η στο μήκος με 4,34μ.
Ριτσάτου Χριστίνα: 8η στο μήκος με 4,19μ.
Τηλέμη Ειρήνη: 3η στα 1200μ Κ16 με 4΄30΄΄66 (ατομικό ρεκόρ).
Χλιαουτάκη Αγάπη: 1η στα 200μ εμπόδια με 33΄΄50.
Μυρσιλίδη Ελίζα: 2η στο τετραπλούν Κ16 με 12,27μ.

ΓΑΣ ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ
Σφαίρα Κ18 Α: Ζουρίδης Ανδρέας 2η θέση.
Σφαίρα Κ16 Α: Αντωνάκης Νικόλαος
Σφαίρα Κ18 Γ: Φακιδάρη Μαρία 2η θέση.
Σφαίρα Κ16 Γ: Φακιδάρη Ευανθία.
Ακόντιο Κ18 Α: Παπακωνσταντής Γεώργιος 1η θέση.
Ακόντιο Κ16 Α: Ματθαιακάκης Γεώργιος 1η θέση.
Ακόντιο Κ18 Γ: Φακιδάρη Μαρία 2η θέση, Χνάρη Μαρία.
Ακόντιο Κ16 Γ: Λαδιανού Μαρία 2η θέση, Ζουρίδη Χρυσή 3η θέση, Φακιδάρη Ευανθία.
Ύψος Γ: Φακιδάρη Μαρία 3η θέση, Δράγαση Μαρία.
Ύψος Α: Δράγασης Εμμανουήλ 1η θέση.