Έτοιμος να θέσει σε ενεργοποίηση τον μεγάλο στόχο που είναι το “2 στα 2” είναι ο Ερμής. Οι Ζωνιανοί “ανηφορίζουν” για δεύτερη φορά στην Αθήνα με στόχο, όχι απλώς να μείνουν όρθιοι αλλά να περάσουν νικηφόρα και μάλιστα με διαφορά από τον Απόλλωνα Ποντίων.
Η 6η αγωνιστική της σειράς των πλέι οφ που οδηγούν τρεις πρωταθλητές ΕΠΣ στη Γ’ Εθνική περιέχει πολύ κομβικούς αγώνες όπου, ο Ερμής αγωνίζεται στον Απόλλωνα και ο πρωτοπόρος ΠΟΑ στον Πειραιά κόντρα στον Ατρόμητο που κατέχει αυτή τη στιγμή την 3η θέση. Το δε Χαϊδάρι που είναι 2ο στη βαθμολογία αυτή την αγωνιστική, δεν μπορεί να κάνει κάτι γιατί πολύ απλά δεν αγωνίζεται.
Το εξής φοβερό είναι ότι ο Ερμής δεν πάει να κερδίσει απλώς αλλά να πάρει νίκη με μεγάλη διαφορά τερμάτων. Ακόμα και το 0-3 ίσως να μην του είναι αρκετό εκτός κι αν ο ΠΟΑ χάσει στον Πειραιά, ειδάλλως οι πράσινοι χρειάζονται νίκη με σκορ τουλάχιστον 1-4! Όλα αυτά στην περίπτωση που έχουμε ισοβαθμία μεταξύ Ερμή και Ατρόμητου.
Οι πρωταθλητές Ρεθύμνου δεν θα έχουν στη διάθεσή τους μία αλλά πολύ σημαντική μονάδα, τον τερματοφύλακα Γιάννη Δερμιτζάκη που είδε την κόκκινη κάρτα στο ματς με τον ΠΟΑ. Αντικαταστάτης του θα είναι 20χρονος Μιχάλης Ζάχος που έχει αγωνιστεί 6 φορές στην εφετινή αγωνιστική περίοδο.
Ν. Καραδάκης: “Στα δικά μας πόδια η άνοδος”
Ο προπονητής του Ερμή, ο Νϊκος Καραδάκης δουλεύει με πολύ υπομονή για το ματς με τον Απόλλωνα καθ’ όλη τη διάρκεια της εβδομάδας. Γνωρίζει ότι η αναμέτρηση είναι πλέον κομβική για τη συνέχεια, ένα παραπάνω γιατί σημαντικό ρόλο παίζουν και τα σκορ… “Το ότι είναι βαθμολογικά αδιάφoρος ο αντίπαλος δεν το καθιστά εύκολο ματς, ένα παραπάνω γιατί θα κάνει φιέστα για τον τίτλο και θέλει να το συνδυάσει με μια καλή εμφάνιση.
Το καλό είναι ότι είναι στα δικά μας πόδια η άνοδος. Δεν εξαρτώμαστε από κανέναν. Τα πράγματα ήρθαν έτσι που επιβάλλεται να πάρουμε δύο νίκες ή στη χειρότερη “Χ” με τον Απόλλωνα και νίκη με το Χαϊδάρι. Θα εξαντλήσουμε κάθε πιθανότητα για να πετύχουμε την άνοδο.”
Το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής:
Απόλλων Ποντίων – Ερμής Ζωνιανών
Διαιτητής: Μπόζνος (Αρκαδίας). Βοηθοί: Λουκάς (Αρκαδίας) – Σηφάκης (Πειραιά). Παρατηρητής: Κατσαδήμας (Ανατ. Αττικής).
Ατρόμητος Πειραιά – ΠΟΑ
Διαιτητής: Ωραιόπουλος (Δωδεκανήσου). Βοηθοί: Κακάνης (Ανατ. Αττικής) – Αλεξόπουλος (Ανατ. Αττικής). Παρατηρητής: Ρώσση (Αθηνών).
Γρανίτης – ΕΠΣ Λασιθίου 3-0 α.α.
Ρεπό: Χαϊδάρι
Η βαθμολογία
Ομάδα …………..……..Βαθμοί
1. ΠΟΑ ……………….………….…11
2. Χαϊδάρι ……………….……….10
-. Ατρόμητος Πειραιά ……..10
4. Ερμής Ζωνιανών …………7
5. Απόλλων Ποντίων ……….3
6. Γρανίτης Χανίων ………….1
7. ΕΠΣ Λασιθίου ……………….0