Όπως κάθε χρόνο, εδώ και 26 χρόνια η Grecotel σε συνεργασία με το Ίδρυμα Νίκος Δασκαλαντωνάκης και με την ευγενική υποστήριξη του προσωπικού των ξενοδοχείων της στην Κρήτη, θα πραγματοποιήσει την Τετάρτη, 18 Σεπτεμβρίου, στον Δημοτικό Κήπο της πόλης μας στο Ρέθυμνο της Κρήτης την ετήσια φιλανθρωπική εκδήλωση Αγάπης – Αλληλεγγύης, για το Σύλλογο «ΑΓΑΠΗ», για Άτομα με Αναπηρία, και Νοητική Υστέρηση (32 εξυπηρετούμενοι, ηλικίας 18-58 ετών).
Τα έσοδα της βραδιάς, όπως κάθε χρόνο, θα διατεθούν εξ ολοκλήρου στο Σύλλογο «ΑΓΑΠΗ» για την ενίσχυση των εκπαιδευτικών προγραμμάτων της Δομής «Κέντρο Διημέρευσης Ημερήσιας Φροντίδας για Άτομα με Αναπηρία και Νοητική Υστέρηση».
Τιμώμενοι Προσκεκλημένοι του Συλλόγου «ΑΓΑΠΗ» για την φιλανθρωπική εκδήλωση 2019 οι:
– Ο Μανώλης Μαρκίδης, πρόεδρος του Ναυτικού Αθλητικού Ομίλου Ιππόκαμπος ΑμεΑ, με καταγωγή από το Αμάρι, για την πρωτοβουλία του το 2009, τη δημιουργία του Συλλόγου, που σκοπό είχε και έχει την προαγωγή των παιδιών – αθλητών με Ειδικές Ικανότητες.
Μέσω του αθλητισμού αλλά και των άλλων δραστηριοτήτων του Συλλόγου δίνεται η ευκαιρία στους 92 αθλητές-παιδιά με σύνδρομο Down, νοητική υστέρηση και αυτισμό να αποδείξουν στον εαυτό τους αλλά και σε όλους εμάς ότι όλα είναι δυνατά. Τα όνειρά τους… οι στόχοι του Συλλόγου.
– Η κόρη του Φαίδρα Μαρκίδη, Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Κολύμβησης των Special Olympics 2011, καθώς και για όλες τις διακρίσεις της σε Πανελλήνια Πρωταθλήματα Κολύμβησης και Διεθνείς Κολυμβητικούς αγώνες.
Κατά την διάρκεια συνέντευξης τύπου χθες, ο
Δημήτρης Καλαϊτζιδάκης, γενικός διευθυντής Grecotel ανέφερε: «
Συνεχίζοντας η Grecotel την δέσμευσή της για κοινωνικό έργο για άλλη μια χρονιά την Τετάρτη 18 Σεπτεμβρίου στον Δημοτικό Κήπο της πόλης μας, σας περιμένουμε για την καθιερωμένη βραδιά-γιορτή για τον σύλλογο «Αγάπη», για την βραδιά Αγάπης και αλληλεγγύης για παιδιά και ενήλικες με ειδικές ικανότητες. Η βραδιά αυτή που γίνεται φέτος για 26η φορά γίνεται με την υποστήριξη του ιδρύματος «Νίκος Δασκαλαντωνάκης» της Grecotel και την ευγενική προσφορά όλου του προσωπικού των ξενοδοχείων της Grecotel στην Κρήτη. Η εκδήλωση θα ξεκινήσει στις 5:00 το απόγευμα με ένα πλούσιο και δημιουργικό πρόγραμμα και το πρόγραμμα ενηλίκων ξεκινά στις 8:00 με την ευγενική παρουσία όπως πάντα του Ομίλου Βρακοφόρων της Κρήτης και φέτος θα μας διασκεδάσει ο καταξιωμένος Κρητικός καλλιτέχνης Αλέξανδρος Παπαδάκης με το συγκρότημά του. Υπάρχουν πολλά πλούσια δώρα και καλούμε όλους τους Ρεθεμνιώτες και τις Ρεθεμνιώτισσες να τιμήσουν για άλλη μια φορά με την παρουσία τους και να προσφέρουν αγάπη, ενώ θα πάρουν πίσω πάρα πολλή αγάπη. Ειδικά για φέτος τιμώμενοι καλεσμένοι του Συλλόγου «Αγάπη» είναι ο Μανώλης Μαρκίδης, ο οποίος θα τιμηθεί για την πρωτοβουλία που πήρε το 2009 για να δημιουργήσει παράλληλα με τον υπάρχοντα αθλητικό ναυτικό όμιλο «Ιππόκαμπο», τον «Ιππόκαμπο Αμεα», αφού είχε γεννήσει την κόρη του Φαίδρα που ήταν ένα παιδί με ειδικές ικανότητες. Μετά από αυτά τα χρόνια, σήμερα 95 αθλητές παιδιά με σύνδρομο Down, νοητική στέρηση και αυτισμό πραγματικά αποδεικνύουν στον εαυτό τους, αλλά ιδιαίτερα σε όλους εμάς, τις ιδιαίτερες ικανότητές τους. Οι σκοποί του συλλόγου είναι τα όνειρα των παιδιών.
Παράλληλα, θα τιμήσουμε και την κόρη του Φαίδρα Μαρκίδη, την παγκόσμια πρωταθλήτρια των special Olympics, όχι μόνο για το χρυσό μετάλλιό της στη διοργάνωση αυτή, αλλά για όλες τις διακρίσεις σε πανελλήνιους και άλλους αγώνες. Σας περιμένουμε όλους την Τετάρτη για να περάσουμε μια αξέχαστη βραδιά. Δίδετε αγάπη, παίρνετε πολλή αγάπη πίσω».
Από την πλευρά του ο πρόεδρος του συλλόγου «Αγάπη», μητροπολίτης Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου,
Ευγένιος ανέφερε: «
Με πολλή ευγνωμοσύνη επιθυμώ να ευχαριστήσω για μια ακόμα φορά όπως το πράττω κάθε χρόνο τέτοιες μέρες, τον γίγαντα του τόπου μας τον όμιλο της Grecotel, που στέκεται δίπλα μας, αρωγός σε ένα μεγάλο έργο που έχει καταξιωθεί στη συνείδηση των ανθρώπων, στο έργο που πραγματοποιείται στην «Αγάπη». Αυτό το έργο που συμπληρώνει φέτος 30 χρόνια ζωής. Από το 1989 λοιπόν συνεχίζεται με την χάρη του Θεού και κάνει βήματα προς το μέλλον, αφού πολύ σύντομα, μεταφέρεται στα νέα κτιριακά συγκροτήματα που φτιάχτηκαν στο λόφο του Τιμίου Σταυρού από την Μητρόπολή μας, που θα τα φιλοξενήσει και θα μπορεί να κάνει ακόμη μεγαλύτερο έργο από αυτό που γίνεται σήμερα εκεί. Αισθάνομαι την ανάγκη να ευχαριστήσω ιδιαίτερα τον κ. Καλαϊτζιδάκη που εκπροσωπώντας τον Νίκο Δασκαλαντωνάκη κάνει κάθε χρόνο το καλύτερο για να είναι δίπλα μας. Θέλω να προσθέσω πως αυτό που γίνεται κάθε χρόνο από την Grecotel προς την «Αγάπη» δεν είναι τόσο η υλική στήριξη όσο η ηθική στήριξη. Ο πνευματικός υποστηριγμός που μας δίδει. Ότι έχουμε δίπλα μας τους ανθρώπους που εκτιμούν ένα υπεράνθρωπο έργο που γίνεται από λιγοστούς εργαζόμενους για πολλά παιδιά και στο εξής για πολύ περισσότερα, αφού θα έχουμε αυτές τις δυνατότητες. Θέλω να ευχαριστήσω όμως παράλληλα και όλους αυτούς τους ανθρώπους που κάθε χρόνο κατακλύζουν τον δημοτικό μας κήπο και μας δίνουν δύναμη να συνεχίζουμε αυτό το έργο με την αγάπη τους. Η αγάπη ως ιδέα προπάντων ως στάση και τρόπος ζωής εξακριβώνεται μέσα από αυτό τον σύλλογο, που μετατράπηκε σε Κέντρο Διημέρευσης για αυτά τα παιδιά και γίνεται μήνυμα για όλους τους ανθρώπους, που τελικά δεν μπορούμε να ζήσουμε χωρίς αγάπη. Δεν είναι τυχαίο πως το ρήμα αγαπώ ξεκινά από το «α» και τελειώνει στο «ω». Εμείς στον σύλλογο «Αγάπη» παίρνουμε πολλή αγάπη από αυτά τα παιδιά με το αθώο βλέμμα, τις αγνές ψυχές που δεν ζητούν τίποτα από εμάς περισσότερο από μια αγκαλιά, από μια στοργή και από μια διάθεση να ανακαλύψουμε τις δυνατότητες που έχει το καθένα από αυτά, να είμαστε μαζί τους σε μια μοναδική προσωπική σχέση και να συμπορευόμαστε. Συχνά, εκεί μέσα στην «Αγάπη» νιώθω ότι αυτά τα παιδιά μας διδάσκουν περισσότερο από όσο τα διδάσκουμε εμείς και για αυτό αξίζει τον κόπο αυτή η προσπάθεια, η συνέχισή της, αξίζει τον κόπο πρωτοβουλίες σαν αυτές να αναληφθούν και από άλλους φορείς ή και μεμονωμένα πρόσωπα για να στηριχτεί αυτό το έργο που μακάρι να μην το είχε ανάγκη ο τόπος, αλλά το έχει».
17.00 – 20.00: Παιδικό Πρόγραμμα
17.00 – 19.00:Γωνιές παιχνιδιού (στο διάδρομο προσέλευσης)
1. Ψαρεύω
2. Παιδικό μακιγιάζ (1)
3. Παιδικό μακιγιάζ (2)
4. Πετάω τη μπάλα
5. Μπομπ ο Σφουγγαράκης
6. Επιτραπέζιο παιχνίδι
7. Πετάω τους κρίκους
8. Μπαλόνια με τον Κλόουν
9. Καλλιτεχνικές δημιουργίες στο ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟ ΤΡΑΠΕΖΙ
Γευστικές λιχουδιές (Λουκουμάδες και παγωτό (με χρέωση)
Λαχειοφόρος αγορά με δωρεάν διανυκτερεύσεις ή φαγητό στα ξενοδοχεία της Grecotel και άλλα δώρα
19.00 – 19.30: Μαγικό Τσίρκο με τους Pascal & Aurora
19.30 – 20.00: Παραδοσιακοί ρυθμοί της Λατινικής Αμερικής, με την ομάδα Adara
20.00 – 23.00: Πρόγραμμα Ενηλίκων
20.00 – 20.45: Παραδοσιακοί χοροί με την ευγενική συμμετοχή του Ομίλου Βρακοφόρων Κρήτης
20.45 – 21.00: Μουσικοχορευτικό πρόγραμμα από την ομάδα χορού των Ωφελουμένων ΚΔΗΦΑμεΑ του Συλλόγου «ΑΓΑΠΗ»
21.00 – 21.30: Χαιρετισμοί εκδήλωσης
21.30 – 23.00: Κρητικό πρόγραμμα με την ευγενική συμμετοχή του Αλέξανδρου Παπαδάκη, λύρα – τραγούδι και των συνεργατών του Γιάννη Βεργαδή, λαούτο – τραγούδι, Αδαμάντιου Μυξάκη, λαούτο, Γιάννη Φουντουλάκη, λαούτο.