Καλύτερη η εικόνα της φωτιάς ωστόσο υπάρχουν διάσπαρτες εστίες όπου επιχειρεί μεγάλη δύναμη της πυροσβεστικής με 300 πυροσβέστες και οχτώ εναέρια μέσα: τέσσερα μικρά καναντέρα, και τρία ελικόπτερα και ένα έρισκον ενώ σε επιφυλακή είναι εναέριες δυνάμεις της Πολιτικής Αεροπορίας και δυνάμεις του Ελληνικού Στρατού
Παράλληλα, γίνεται τεράστια προσπάθεια αποκατάστασης της ηλεκτροδότησης στα χωρία Αποδούλου, Βαθιακό και Πλάτανος είναι χωρίς ρεύμα και οι γεωτρήσεις δεν δουλεύουν με αποτέλεσμα να μην έχουν πολλά σπίτια ρεύμα και νερό.
Οι ζημιές είναι τεράστιες ενώ η καταστροφή στα ελαιόδεντρα της περιοχής είναι σαρωτικές.