Με πολυάριθμη συμμετοχή -η μεγαλύτερη των τελευταίων ετών- πραγματοποιήθηκε στην Κατερίνη η 36η Ετήσια Γ.Σ. του Πανελληνίου Συνδέσμου Ιεροδιδασκάλων «Κων/νος ο εξ Οικονόμων».
Στη συνάντηση έδωσαν το παρόν 45 Ιεροδιδάσκαλοι με τις πρεσβυτέρες τους απ’ την Κρήτη έως τον Έβρο.
Το πρωί της 3ης Ιουλίου 2018 πραγματοποιήθηκε Θ. Λειτουργία με αρτοκλασία και μνημόσυνο υπέρ των κεκοιμημένων αδελφών και των καθηγητών τους στον Ιερό ναό της Αγίας Τριάδος Κατερίνης. Ακολούθησαν οι εργασίες της Γενικής Συνελεύσεως με αναφορές για την κατάσταση που επικρατεί στη χώρα μας και δη στο χώρο της Παιδείας και στην κοινωνική και πνευματική προσφορά του Παπαδασκάλου εντός και εκτός σχολείου. Δόθηκαν σε όλους τιμητικοί τίτλοι «Ευαρέσκειας». Ακολούθησε η έκδοση και ομόφωνη αποδοχή ψηφίσματος για τα μεγάλα γεγονότα που διαδραματίζονται στη χώρα μας.
Η Γ.Σ. ολοκληρώθηκε με τις αρχαιρεσίες όπου αγαπητικά και ενωτικά ο Πρόεδρος και το νυν Δ.Σ. έλαβαν εντολή συνέχισης του αγώνα για την επόμενη τριετία 2018-2021.
Στο διήμερο 2-3 Ιουλίου είχαμε την ευλογία να επισκεφθούμε τη Γυναικεία Ι. Μονή Αγ. Αθανασίου στον Κολινδρό καθώς και άλλα προσκυνήματα και να ψάλλουμε τρισάγιο στο Ηρώον των Κρητών Μακεδονομάχων που έπεσαν το 1904-1908 στον Άγιο Κοσμά τον Αιτωλό.
Ευχαριστούμε εκ βάθους καρδίας τον Σεβασμιώτατον Μητροπολίτην Κίτρους -Κατερίνης και Πλαταμώνος κ. Γεώργιον, για την αγάπη του και τη φιλοξενία που μας παρείχε στη Μητρόπολή Του, τα δώρα και το δείπνο που μας προσέφερε και ιδιαιτέρως τα εγκάρδια λόγια στήριξης και αναγνώρισης της πολύτιμης προσφοράς του Παπαδασκάλου στη διαπαιδαγώγηση των νέων με τις αθάνατες Ελληνορθόδοξες αξίες και ιδανικά.
Ακολουθεί το ψήφισμα του Πανελληνίου Συνδέσμου Ιεροδιδασκάλων:
ΨΗΦΙΣΜΑ 3 ΙΟΥΛΙΟΥ 2018
Ο Πανελλήνιος Σύνδεσμος ιεροδιδασκάλων «Κωνσταντίνος εξ Οικονόμων» στην 36η Γ.Σ. που πραγματοποιήθηκε στην Κατερίνη στα Ιερά χώματα της Ελληνικής Μακεδονίας – προχώρησε ομόφωνα στην έκδοση του παρακάτω ψηφίσματος:
Οι σαρανταπέντε (45) Ιεροδιδάσκαλοι απ’ τους εναπομείναντες στην Ελληνική Επικράτεια – μετά την ενορχηστρωμένη συρρίκνωσή μας την τελευταία δεκαετία και το κλείσιμο των Εκκλησιαστικών Παιδαγωγικών Ακαδημιών – πατώντας τα αιματοβαμμένα μέρη της Μιας και Μοναδικής Ελληνικής Μακεδονίας εκφράζουμε τη θλίψη μας μα και συνάμα την ιερή αγανάκτησή μας για την «προσφορά» του ονόματος «Μακεδονία», «Μακεδονική εθνότητα» και «μακεδονική γλώσσα – ερήμην του ελληνικού λαού και δη των Μακεδόνων, δίχως να έχουν την λαϊκή εξουσιοδότηση και την πολιτική νομιμοποίηση- ξεπληρώνοντας και υλοποιώντας αποφάσεις και σχέδια ξένων κέντρων και συμφερόντων τα οποία έχουν βαλθεί στη διάλυση και διαμελισμό της Ελλάδος και την εξάλειψη της Ορθοδόξου πίστεώς μας απ’ το Σύνταγμα και τη ζωή μας.
Η αντίσταση σ’ όλα αυτά τα τεκταινόμενα οφείλουμε να θυμόμαστε ότι γίνεται πάντα απ’ τους λίγους για να ακολουθήσουν οι πολλοί. «Η μικρά ζύμη όλον το φύραμα ζυμοί». Συγκινούν τα λόγια της μεγάλης Ελληνίδας Ολυμπιονίκης Άννας Κορακάκη: Σαν Ελληνίδα Μακεδόνισσα από καταγωγή και με ιδιότητα Ολυμπιονίκη λυπάμαι για τον αγώνα που έκανε να μην πάρει καμιά άλλη χώρα τη λέξη Μακεδονία, τώρα δεν μπορώ να το κάνω. Αγωνίζομαι αποκλειστικά για τη χώρα μας και όλους τους Έλληνες που τη νοιάζονται και την πονάνε.
Συμμεριζόμενοι απόλυτα και εμείς οι Ιεροδιδάσκαλοι αυτό τον πόνο και την αγάπη για την Πατρίδα μα και συνάμα τον πόνο και την αγωνία για την ομηρία των παιδιών μας στρατιωτικών Αγγέλου και Δημητρίου ενώνουμε την φωνή μας και την προσευχή μας για άμεση λύση και γρήγορη επιστροφή απ’ τις φυλακές της Ανδριανούπολης στην αγκαλιά των γονέων τους που την έχουν στερηθεί απ’ την αλαζόνα στάση της γείτονος χώρας και των επιθετικών της βλέψεων.
Αυτά καταθέτουμε και εμείς σήμερα οι Παπαδάσκαλοι απ’ την Κρήτη ως τον Έβρο που προσφέραμε και προσφέρουμε ελάχιστοι πια, όλη τη ζωή μας στα ακριτικά και δυσπρόσιτα σχολεία της πατρίδας μας για να παραδώσουμε στην κοινωνία πολίτες που αγαπούν τη χώρα τους και το δείχνουν έμπρακτα από όποιο μετερίζι κι αν βρεθούν.
Ένα πολύτιμο τέκνο το οποίο καμαρώνουμε έτι περισσότερο γιατί ανήκει την οικογένεια των Παπαδασκάλων είναι και η Αντριάνα Ζαφειράκου κόρη του πατρός Γεωργίου Ζαφειράκου Ιεροδιδασκάλου στην Αγγλία που όλοι πληροφορηθήκατε ότι βραβεύθηκε ως «καλύτερη δασκάλα στον κόσμο» μια παγκόσμια διάκριση για το εξαίρετο εκπαιδευτικό έργο που επιτελεί σε Αγγλικό γυμνάσιο του Λονδίνου τιμώντας την Ελληνική της καταγωγή και την Ορθόδοξη ανατροφή της παραδίδοντας μαθήματα αλληλεγγύης και συναδέλφωσης των λαών.
Ευχόμεθα ο Πανάγαθος Τριαδικός Θεός και η μάνα Παναγία μας να στηρίξουν με τις προσευχές μας και τον αγώνα μας την Ελλάδα και τους Έλληνες.
Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
π. ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΞΕΝΙΚΑΚΗΣ
ΙΕΡΟΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ
ΕΦΗΜΕΡΙΟΣ Ι.Ν. ΑΓΙΩΝ 4ων ΜΑΡΤΥΡΩΝ
ΡΕΘΥΜΝΗΣ
ΤΑ ΜΕΛΗ
π. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΤΣΙΡΩΝΗΣ
π. ΘΩΜΑΣ ΓΑΚΗΣ
π. ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΓΚΟΛΙΑΣ
π. ΧΡΗΣΤΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ