Η Παγκρήτια Ένωση Μελβούρνης και η Κρητική Αδελφότητα Μελβούρνης φιλοξενούν το 37ο συνέδριο της Κρητικής Ομοσπονδίας Αυστραλίας και Νέας Ζηλανδίας. Το συνέδριο ξεκίνησε χθες στη Μελβούρνη και θα ολοκληρωθεί στις 12 Ιανουαρίου.
Στο συνέδριο παρευρίσκονται εκπρόσωποι των κρητικών σωματείων από όλη την Ωκεανία και ειδικότερα: η Κρητική Αδελφότητα Καμπέρας και Περιχώρων, η Κρητική Ένωση Ντάργουιν, η Κρητική Ένωση Νέας Ζηλανδίας, η Κρητική Αδελφότητα Κουισλάνδης, ο Σύνδεσμος Κρητών Νοτίου Αυστραλίας, η Κρητική Ένωση Σύδνεϋ και Νέας Νότιας Ουαλίας, η Κρητική Ένωση Τασμανίας και η Κρητική Αδελφότητα Δυτικής Αυστραλίας.
Την έναρξη του συνεδρίου τίμησαν με την παρουσία τους ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Δέρβης κ. Ιεζεκιήλ, ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μιλητουπόλεως κ. Ιάκωβος, η γενική πρόξενος της Ελλάδος στη Μελβούρνη, Χριστίνα Σημαντηράκη, η ομοσπονδιακή βουλευτής Μαρία Βαμβακινού, ο πρόεδρος του Παγκοσμίου Συμβουλίου Κρητών από την Αμερική Μανώλης Βεληβασάκης και οι προέδροι των ελληνικών σωματείων της Μελβούρνης.
Το πλούσιο πρόγραμμα στα πλαίσια του συνεδρίου περιλαμβάνει μεταξύ άλλων: εκδρομές στο Yarra Valley με επίσκεψη στα καλύτερα οινοποιεία της Βικτώριας, εκδρομή στο Sorrento Park με άφθονους μεζέδες και τσικουδιά και επίσης εκδρομή στο Phillip Island όπου οι παραβρισκόμενοι θα έχουν την καταπληκτική ευκαιρία να απολαύσουν τους πιγκουίνους.
Ακόμα θα γίνουν εκδρομές στη πόλη της Μελβούρνης με επίσκεψη σε αξιοθέατα όπως το Eureka Tower και το Star Observation Wheel καθώς και επίσκεψη στο Εθνικό Μουσείο αλλά και στο Shrine of Remembrance, στο Ελληνικό Πολιτιστικό κέντρο και σε άλλα πολλά που αξίζουν να επισκεφτεί κανείς. Οι σύνεδροι θα έχουν επίσης την ευκαιρία να δειπνήσουν σε κρητικές παραδοσιακές ταβέρνες, όπου θα μείνουν εντυπωσιασμένοι από τις γεύσεις και τη φιλοξενία.
Αξιοσημείωτες είναι και οι δραστηριότητες της νεολαίας κατά τη διάρκεια του συνεδρίου όπως είναι η μέρα αθλητισμού συμπεριλαμβανομένων των αθλημάτων τένις και ποδοσφαίρου.
Το 5ήμερο συνέδριο καλύπτουν μουσικά οι καλλιτέχνες από τη Κρήτη Γιώργος Στρατάκης (λύρα-τραγούδι), Νίκος Στρατάκης (λαούτο-τραγούδι) και Δημήτρης Ζωγραφάκης (κιθάρα), οι οποίοι έχουν αναλάβει το μουσικό μέρος του συνεδρίου με πολλές εμφανίσεις και με αποκορύφωμα τη μεγάλη χοροεσπερίδα στο κρητικό χωριό.
Το συνέδριο θα λαμπρύνουν με τη συμμετοχή τους τα παιδικά και μεγάλα χορευτικά συγκροτήματα της Παγκρήτιας Ένωσης Μελβούρνης της Κρητικής Αδελφότητας Μελβούρνης, της Αδελφότητας Κρητών Κουισλάνδης καθώς και της Κρητικής Αδελφότητας Νέας Νότιας Ουαλίας.
Στα πλαίσια του συνεδρίου θα λάβει χώρα η ετήσια γενική συνέλευση της Κρητικής Ομοσπονδίας Αυστραλίας και Νέας Ζηλανδίας όπως επίσης και η ετήσια γενική συνέλευση της Κρητικής Νεολαίας Αυστραλίας και Νέας Ζηλανδίας, οι οποίες θα απασχολήσουν τους Κρήτες με αρκετά σοβαρά θέματα στην ημερησία διάταξη.