Με το μήνυμα «ποδηλατώ στην πόλη μου» το τμήμα Αθλητισμού του Δήμου Ρεθύμνου διοργανώνει τον 8ο ποδηλατικό γύρο της πόλης, αύριο Τετάρτη λίγο στις 19:30.
Στην πραγματικότητα, πρόκειται για μία αθλητική-κοινωνική εκδήλωση που επανέρχεται στο καλεντάρι των διοργανωτών έπειτα από 7 ολόκληρα χρόνια. Ο ποδηλατικός γύρος λοιπόν αναβιώνει με αφετηρία και τερματισμό την Πλατεία Αγνώστου Στρατιώτη με δωρεάν συμμετοχή.
Η διαδρομή θα είναι 8.5 χιλιόμετρα απόσταση, η όποια θα δώσει σε όλους τους πολίτες, μικρούς και μεγάλους, την ευκαιρία να διασχίσουν την πόλη ποδηλατώντας και περνώντας από κεντρικά σημεία της πόλης μας.
Στόχος είναι να στραφούν οι πολίτες σε εναλλακτικότερες μορφές μετακίνησης και άσκησης όπως είναι το ποδήλατο.
Επίσης, σε συνδυασμό με το Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Horizon 2020 Civitas Destinations, προωθείται η βιώσιμη κινητικότητα σε τουριστικούς προορισμούς καθώς και ο Μαζικός Αθλητισμός και ο Αθλητικός Τουρισμός.
Για τη συμμετοχή αρκεί η συμπλήρωση στη φόρμα συμμετοχής στην ιστοσελίδα του Δήμου www.rethymno.gr.
Οι συμμετέχοντες θα πρέπει να παρευρίσκονται στις 19:00 στην Πλατεία Αγνώστου Στρατιώτη (σημείο εκκίνησης), ώστε στις 19:30 να ξεκινήσει η εκδήλωση χωρίς να παρακωλυθεί η πορεία των οχημάτων και να μπορέσουν να αποδεσμευθούν οι εμπλεκόμενοι φορείς την προβλεπόμενη ώρα.