Με πρώτο νικητή στον ιστορικό Αρκάδιο δρόμο τον Γιάννη Ζερβάκη και πρώτη νικήτρια την Άννα Βασιλείου, έκλεισαν τα 81α Αρκάδια.
Ένα ακόμη αθλητικό γεγονός με τόση μεγάλη απήχηση στον κόσμο του Ρεθύμνου και όχι μόνο, έλαβε χώρα στον νομό μας για άλλη μία χρονιά καθηλώνοντας μικρούς και μεγάλους. Και φέτος όπως και πέρυσι βέβαια, οι αγώνες τελέστηκαν υπό αυστηρή τήρηση των υγειονομικών πρωτοκόλλων.
Παρ’ όλα αυτά, οι αθλητές και οι αθλήτριες έλαβαν μέρος σε 8 αγωνίσματα θέλοντας να κάνουν το καλύτερο δυνατό όπως, ο Αρκάδιος δρόμος (22.6χλμ.), το δυναμικό βάδισμα, ο αγώνας 6 χλμ, το κρητικό βόλι, τα 1000μ. για αγόρια και κορίτσια Δημοτικών Σχολείων, τα 2000μ. για μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου, και τα 1000μ. για ΑμΕΑ ενώ μην ξεχνάμε ότι, από το πρωί του Σαββάτου που μας πέρασε (6/11), είχαμε τους αγώνες ταχύτητας πατινιών στη μαρίνα Ρεθύμνου.
Εκεί (στη Σοχώρα) ήταν κι όλοι οι επίσημοι των τοπικών αρχών του Ρεθύμνου με την κα Αντιπεριφερειάρχη Εν. Ρεθύμνου κα Μαρία Λιονή να βραβεύει, μεταξύ άλλων και πέντε πρώην αθλητές-τριες, ιστορικές μορφές πλέον της Κρήτης και συγκεκριμένα, τους Αντώνη Μιχαηλίδη (πρωταθλητής ακοντιστής), Ελένη Καζάκου (πρωταθλήτρια στις ταχύτητες), Κατερίνα Βαγιωνή (πρωταθλήτρια στις ρίψεις), Ρίτσα Χατζηαναστασίου (πρωταθλήτρια στο άλμα εις μήκος και ύψος), Μιχαήλ Σφακιανάκη (πρωταθλητής ημιαποστάσεων).
Τη φετινή εκδήλωση «81α Αρκάδια» διοργάνωσαν, η Περιφέρεια Κρήτης, η Περιφερειακή Ενότητα Ρεθύμνης σε συνεργασία με τον Δήμο Ρεθύμνου, η ομάδα Φυσικής Αγωγής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, η Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση Ρεθύμνου, η Ένωση Πτυχιούχων Φυσικής Αγωγής Ρεθύμνου, ο ΟΚΑ Αρκάδι, ο ΟΚΑ Πρέβελη, ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Ρεθύμνου, οι Διεθνείς Αγώνες Ψηλορείτη Psiloritis Race, ο Αθλητικός Σύλλογος «Ακαδημία Μαχητικών Τεχνών Ρεθύμνου», οι Πολιτιστικοί Σύλλογοι Διαδρομής Αρκαδίου Δρόμου.
Αρκάδιος Δρόμος 22.6 Χιλιόμετρα
Ανδρών – Γενική Κατάταξη
1ος Ιωάννης Ζερβάκης 1.15’58’’
2ος Χρήστος Χατζάκης – Καζάνης 1.23’12’’
3ος Γιώργος Κορνάρος 1.27’40’’
Γυναικών – Γενική Κατάταξη
1η Άννα Βασιλείου 1.38’11’’
2η Λένκα Κατερζαμπέκοβα 1.48’08’’
3η Δημοκρατία Πιτσικάκη 1.45’21’’
*Πρώτος δρομέας από το Ρέθυμνο ήταν ο Θωμάς Παπαδάκης με 1.28΄49” και πρώτη γυναίκα επίσης από το νομό μας η Ασημίνα Τακμάκη με χρόνο 1.56’18’΄.