η 100χρονη σοφη.
Apo: George Sifakis
Σας στέλνω ένα μικρό κείμενο και μια φωτογραφία. μην γράψετε το όνομα μου. Ευχαριστω.
Mαντινάδες της 100χρονης Γαρυφαλιάς Μυγιάκη
Στον διαγωνισμό μαντινάδας που έγινε με πολύ επιτυχία πριν λίγες μέρες στο χωριό Αη Γιάννης του δήμου Λάμπης ήρθαν αρκετές και καλές μαντινάδες με θέμα την αλληλεγγύη στην κρίση. Αυτή που εντυπωσίασε με την διαύγεια και την σοφία της ήταν η κυρία Γαρυφαλλιά Μυγιάκη που σε λίγους μήνες συμπληρώνει τα εκατό χρόνια της. Είπε λοιπόν κερδίζοντας βραβείο από την κριτική επιτροπή
Κρίσεις πολλές επέρασα στα εκατό μου χρόνια
δεν τη φοβούμαι τουτηνε, θα φύγει ωσάν τα χιόνια.
Σα γρίππη του δεκαοχτώ ήρθε κι΄ αυτή η κρίση
σιγά σιγά τη σπρώχνουμε κουσούρι μην αφήσει.
Κρήτες μου μα και χωριανοί την κρίση μη φοβάστε
στσι λύπες μα και στσι χαρές αμονιασμένοι να΄ στε.
Λόγια σοφά συγκινητικά από μια κυρία που έχει περάσει περιόδους πολύ δυσκολότερες από τη σημερινή. Για εμάς είναι ένα δίδαγμα και της ευχόμαστε να τα εκατοπενηνταρίσει.
Σημ . στη φωτογραφία με τον γιό της άξιο ιερέα του χωριού παπα Γιάννη και με την κόρη της.