Οι καθηγητές και οι καθηγήτριες Αγγλικών των δημόσιων Σχολείων της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Νομού Ρεθύμνου και η αρμόδια σχολική σύμβουλος έχουν αρχίσει τις ετοιμασίες για το 9ο «English on the Spot Festival». Το φεστιβάλ θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 9 και το Σάββατο 10 Ιουνίου 2017 στο Σπίτι του Πολιτισμού Ρεθύμνου. Το διήμερο πραγματοποιείται υπό την αιγίδα της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Κρήτης και σε συνεργασία με την Περιφερειακή Ενότητα Ρεθύμνου, το Δήμο Ρεθύμνου, τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας και Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ρεθύμνου, την ΕΛΜΕ και το Σύλλογο Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Ρεθύμνου.
Και αυτή τη χρονιά μαθητές και μαθήτριες με τους καθηγητές τους, εκθέτουν στο κοινό και εκτός σχολικού περιβάλλοντος, projects και εργασίες που δημιούργησαν κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς στα πλαίσια του μαθήματος των Αγγλικών, αλλά και εργασίες με θέμα «My Hero». Ταυτόχρονα, παίζουν και δημιουργούν on the spot στα αγγλικά στο Σπίτι του Πολιτισμού, με δραστηριότητες και παιχνίδια στα αγγλικά.
Το Σάββατο 10 Ιουνίου, στις 19:00 έως 21:30 οι μαθητές θα παρουσιάσουν ζωντανά θεατρικά έργα στα αγγλικά, μουσικές που τους αρέσουν, χορούς και βίντεο που έχουν ετοιμάσει.
Πρόγραμμα
Παρασκευή 9 Ιουνίου
9:00-14:00 και 18:00-22:00: Έκθεση έργων μαθητών.
9:00-14:00: Επίσκεψη σχολείων στην έκθεση και δημιουργική απασχόληση των παιδιών.
20:00-22:00: Party Time!!!
Σάββατο 10 Ιουνίου
9:00-14:00 και 18:00-22:00: Έκθεση έργων μαθητών.
19:00-19:00: προσέλευση-Χαιρετισμοί.
19:30-21:30: Παρουσιάσεις «live» συμμετοχών (τραγούδια, θεατρικά κ.α.).
Απονομή βραβείων και διπλωμάτων συμμετοχής.