Την υποψηφιότητα του για τον δήμο Ρεθύμνου, ως επικεφαλής συνδυασμού με το όνομα «Ρέθυμνο Επόμενη Μέρα», ανακοίνωσε ο πολιτικός μηχανικός Γιώργος Ταταράκης. Παράλληλα, ανακοίνωσε λίστα ατόμων που στηρίζουν τον συνδυασμό του χωρίς όμως να είναι υποψήφιοι. Στην ανακοίνωση, μεταξύ άλλων, αναφέρονται τα εξής:
«Μετά από τρεις (3) συνεχόμενες θητείες της ίδιας δημοτικής αρχής πιστεύουμε ότι η τοπική κοινωνία αναζητά ένα αξιόπιστο, διάδοχο αυτοδιοικητικό σχήμα συνέχειας και ανανέωσης, που θα εγγυηθεί και δια των υποψηφίων συμβούλων του:
1. Τη βιώσιμη ανάπτυξη του δήμου στο σύνολό του, με κοινωνικό πρόσημο και μετρήσιμο όφελος για την τοπική κοινωνία.
2. Τη διεύρυνση της κοινωνικής δημοτικής πολιτικής.
3. Την ενίσχυση της οικολογικής δημοτικής πολιτικής.
4. Την περαιτέρω ανάδειξη της μοναδικής πολιτιστικής ταυτότητας του δήμου.
5. Την ενεργοποίηση και αξιοποίηση της αστικής και αγροτικής κληρονομιάς του δήμου.
6. Τη συνέχεια των θετικών πρωτοβουλιών για την ανάδειξη του δήμου, σε δήμο του 21ου αιώνα (smart city), εργαλειοποιώντας τις εφαρμογές της σύγχρονης τεχνολογίας ώστε να καταστεί περισσότερο φιλικός στους δημότες και επιχειρηματίες και παράλληλα φιλόξενος στους επισκέπτες του.
7. Την ανάληψη συντονισμένων δημοτικών πρωτοβουλιών τόσο για την άρση της ακτοπλοϊκής απομόνωσης, όσο και για την τεχνική αναβάθμιση των προβληματικών κόμβων, Ατσιποπούλου και Μυσσιρίων, των δύο οδικών πυλών εισόδου της πόλης από δυτικά και ανατολικά.
8. Τις αναγκαίες διορθωτικές παρεμβάσεις στο πνεύμα της βιώσιμης κινητικότητας, τόσο στο κυκλοφοριακό ώστε να αποτραπεί η κυκλοφοριακή «ανακοπή» (δυστυχώς το κυκλοφοριακό «έμφραγμα» είναι γεγονός) όσο και στις πρόσφατες αναπλάσεις πλατειών και μετώπων.
9. Την εξεύρεση ταυτότητας χρήσης, της λιμενικής λεκάνης.
10. Την τήρηση μιας νέας κοινωνικής σύμβασης μεταξύ δημοτών και δημοτικής αρχής, προεξεχούσης της νέας κανονιστικής της Παλιάς Πόλης».
Με βάση τα παραπάνω, σύμφωνα με την ανακοίνωση, τον συνδυασμό στηρίζουν οι παρακάτω:
Τομέας αθλητισμού
Κουρμούλης Ανδρέας (Υπεύθυνος Φυσικής Αγωγής Ν. Ρεθύμνης)
Σταυρουλάκης Βαγγέλης (Γυμναστής Α’/θμιας Εκπαίδευσης)
Κανακαράκης Παναγιώτης (εκπαιδευτής Παγκρατίου)
Διαλεκτάκης Γιώργος (αθλητής ΑΜΕΑ)
Τομέας Διοίκησης
Μαθιουδάκης Κώστας (ε.α. Ταξίαρχος)
Τομέας Δόμησης-Περιβάλλοντος
Σιλιγάρδος Νίκος (Αρχ/των Μηχανικός – Πολεοδόμος)
Χριστουλάκης Μάριος (Αρχ/των Μηχανικός)
Μπουγιούρης Κώστας (Γεωπόνος)
Κούρτι Άλμπι (Πολιτικός Μηχανικός ΤΕ)
Πετυχάκη Αμαλία (Αρχ/των Μηχανικός)
Γιαννούλη Μαρία (Πολιτικός Μηχανικός)
Τομέας Επιχειρείν
Αυγέρης Γιώργος (Επιχειρηματίας)
Βαβαδάκης Δημήτρης (Ασφαλιστής)
Καλιγιάννης Νεκτάριος (Επιχειρηματίας)
Τζαγκαράκης Νίκος (Έμπορος)
Τσικιντίκου Αθηνά (Έμπορος)
Καμπουράκη-Μαραθιανού Ρωξάνη-Tζένη (Ιδ. Υπάλληλος)
Κωστάκη Χρυσούλα (Επιχειρ. Οικοδομικών Έργων)
Μαγιάφα Νεκταρία (Ιδ. Υπάλληλος)
Τομέας Παιδείας-Πολιτισμού
Ανεσιάδης Χρήστος (Εκπαιδευτικός – Δ/ντής 6ου Δημοτικού)
Ψυχαράκης Γιάννης (Συν/χος Εκπαιδευτικός)
Πιτσιδιανάκη Αννίτα (Δημοσιογράφος – Συγγραφέας)
Τομέας Τουρισμού
Θεοδοσίου Θεοδόσης (Συν/χος Ξενοδόχος)
Βουρβαχάκης Χ. Μίνως (Ξενοδόχος)
Ζιμετάκης Αχιλλέας (τουριστικός πράκτορας)
Χριστοδουλάκη Κατερίνα (Hotel manager)
Τομέας Υγείας-Πρόνοιας
Παλάσκας Λεωνίδας (Ιατρός Γεν. Ιατρικής)
Καρέλας Χάρης (Ψυχολόγος)
Γαρμπή Αναστασία (Νοσοκομειακή Ιατρός – Ορθοπεδικός)