Στο “περίμενε” βρίσκεται ο Ρεθυμνιακός που παρ’ όλα αυτά, δηλώνει έτοιμος να πει το “ναι” στην πρόσκληση που ίσως έρθει από την επιτροπή πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής.
Μέχρι τώρα έχουμε 9 αρνητικές απαντήσεις από ομάδες που δεν κατεβαίνουν για διάφορους λόγους στο πρωτάθλημα από τους 4 ομίλους του τρίτου τη τάξει εθνικού μας πρωταθλήματος με αποτέλεσμα, η ΕΠΟ να προβεί στην άμεση κλήση ομάδων που προέρχονται από τους 8 ομίλους των μπαράζ ανόδου.
Έτσι λοιπόν, απέστειλε προσκλήσεις στους 8 τέταρτους της βαθμολογίας των ομίλων τους και αναζητά απάντηση ως αυτή την Παρασκευή (26 Ιουλίου).
Είναι προφανές ότι δεν θα απαντήσουν όλοι καταφατικά. Ανάλογα λοιπόν με τις “καταφατικές” απαντήσεις θα ετοιμαστούν και οι νέες προσκλήσεις προς τους πέμπτους των βαθμολογιών των ομίλων από τους αγώνες μπαράζ. Αν και εκεί έχουμε κάποιες αρνητικές απαντήσεις, τότε θα έρθει η σειρά του Ρεθυμνιακού που -υπενθυμίζουμε- ήταν 6ος στον 7ο όμιλο όπου συμμετείχε.
Έχουν λάβει τα μέτρα τους
Η περίπτωση να φτάσει σε εκείνον πρόσκληση έχει πιθανότητες αλλά όχι πολύ μεγάλες. Όπως και να ‘χει όμως, οι πρωταθλητές Ρεθύμνου έχουν λάβει τα μέτρα τους, έχουν κάνει διερευνητικές ερωτήσεις σε γραφεία και ανθρώπους για την άμεση μεταφορά τους στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής αλλά και για τις απαραίτητες μεταγραφές που θα πρέπει να γίνουν.
Βλέπετε, δεν είναι μόνον αυτό… Οι του Ρεθυμνιακού θα πρέπει να οργανώσουν άμεσα και την προετοιμασία τους η οποία δεν θα να αργήσει. Αν δεν αλλάξει κάτι δραστικά και η ομάδα παραμείνει στις τοπικές κατηγορίες, τότε η ομάδα και το ρόστερ είναι σχεδόν σχηματισμένα με την προετοιμασία να υπολογίζεται ότι θα ξεκινήσει λίγο μετά τον 15αύγουστο.
Κάτι επίσημο όσον αφορά ειδοποίηση από΄την ΕΠΟ δεν υπάρχει για την ώρα όμως σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες, τα “δελφίνια” είναι έτοιμα να δράσουν σε κάθε περίπτωση.
Τους έχει τύχει, το έχουν ζήσει στο παρελθόν (2019) και έδρασαν γρήγορα και σε μεγάλο βαθμό, επιτυχημένα. Η καρδάρα με το γάλα “χύθηκε” στο τέλος σε μία τελευταία σειρά αγώνων όπου υπήρξε φοβερή ατυχία.
Ρεθεμνιώτικες επιλογές
Το φετινό πρωτάθλημα είναι σαφώς πιο δύσκολο, πιο απαιτητικό, πιο δαπανηρό όμως όπως έχουν δηλώσει, δεν πρόκειται να κάνουν σπασμωδικές κινήσεις εμπιστευόμενοι τις αρχές τους, τους ανθρώπους (τεχνική ηγεσία και ποδοσφαιριστές) που έχουν ήδη δίπλα τους.
Ο Ρεθυμνιακός θέλει να επιλέξει “ρεθυμνιώτικα” με γνώμονα την εντοπιότητα. “Είναι καιρός” λένε να εμπιστευθούμε τα δικά μας παιδιά για να αγαπήσει ο κόσμος την παραγωγή δουλειάς από τον τόπο του.