Μία αθλητική δράση όπου μέσα σε αυτή θα εντάσσεται και ένα πλήρες αθλητικό περιεχόμενο, διοργανώνει ο Σύλλογος Μικρασιατών Ρεθύμνου. Στο πλαίσιο των εκδηλώσεων για την 101η επέτειο από τη μικρασιατική καταστροφή προκυρήσσει τον 2ο αγώνα δρόμου «Θύμησης και Τιμής» που θα πραγματοποιηθούν την Κυριακή 22 Οκτωβρίου.
Ο αγώνας περιλαμβάνει τρία επί μέρους αγωνίσματα, τη διαδρομή των 6χλμ, αυτή των 2χλμ και των χιλίων μέτρων προκειμένου να καλυφθεί όλο το φάσμα των ηλικιών.
Στον αγώνα της μεσαίας απόστασης των 6χλμ οι δρομείς (πρέπει να έχουν γεννηθεί μέχρι και το 2005 και νωρίτερα), θα ξεκινήσουν στις 09.30 από τον Ιερό Ναό του Αγίου Νεκταρίου στην πλατεία του Τσεσμέ και θα τερματίσουν στην πλατεία Μικρασιατών.
Στον αγώνα δρόμου των 2χλμ θα λάβουν μέρος μαθητές-τριες γυμνασίων και λυκείων σχολείων στις 10.25 με εκκίνηση από τη Σοφοκλή Βενιζέλου και Ελευθερίας με τερματισμό και πάλι την πλατεία Μικρασιατών.
Στον αγώνα του ενός χλμ όπου θα λάβουν μέρος μαθητές και μαθήτριες δημοτικών σχολείων, η εκκίνηση θα δοθεί από τη Μαρίνα (στο ύψος του “Δελφινιού”) στις 10.15 με τερματισμό την πλατεία Μικρασιατών.
Οι αθλητές – τριες πρέπει να βρίσκονται στο χώρο εκκίνησης το αργότερο μία ώρα πριν την εκκίνηση του δρόμου για την επιβεβαίωση των στοιχείων τους και την παραλαβή του T-shirt συμμετοχής.
Οι δηλώσεις συμμετοχών θα πρέπει να δοθούν μέχρι και τη Δευτέρα 16 Οκτωβρίου
Για το μέγιστο ο ΝΟΡ στο ΟΑΚΑ
Στο μέσον του καλοκαιριού, οι κολυμβητές και οι κολυμβήτριες του ΝΟΡ τίθενται σε πλήρη ετοιμότητα καθώς από χθες θα λάβουν...