Κοντά στην ΑΕΚ ο Μαρκ Κάρτερ – «Τελειώνει» και του Κατσίβελη
Μετά την ολοκλήρωση των υποχρεώσεών του με τον ΠΑΟΚ, ο Μαρκ Αντόνιο Κάρτερ δέχθηκε την πρώτη επίσημη κρούση από την ΑΕΚ για 2ετές συμβόλαιο.
Η «Ένωση» προσφέρει στον 30χρονο γκαρντ συμβόλαιο 2ετούς διάρκειας, αφού ο Ντράγκαν Σάκοτα είχε εκφραστεί πολλάκις με τα καλύτερα λόγια στη διάρκεια της χρονιάς για τις ικανότητες του Αμερικανού. Τον θεωρεί ιδανικό για να προσθέσει ενέργεια και δύναμη στις θέσεις των γκαρντ και εκείνος με τη σειρά του δεν βλέπει αρνητικά το ενδεχόμενο να «κατηφορίσει» στην Αθήνα για λογαριασμό της ΑΕΚ. Ο Κάρτερ μετρά ήδη 3 χρόνια στην Ελλάδα, έχοντας φορέσει τις φανέλες των Ρεθύμνου, Πανιωνίου και ΠΑΟΚ.
Από κει και πέρα, η ΑΕΚ έχει εκφράσει την επιθυμία της για την απόκτηση του Δημήτρη Κατσίβελη. Ο νεαρός γκαρντ κατέκτησε το πρωτάθλημα με τον Ολυμπιακό, αλλά ο πολύ περιορισμένος χρόνος συμμετοχής τον βάζει σε δεύτερες σκέψεις. Η «Ένωση» του προσφέρει ενεργό ρόλο στη νέα και ισχυρή ομάδα που «χτίζει» και θεωρείται θέμα χρόνου να ανακοινωθεί η απόκτησή του.
Στη λίστα του Παναθηναϊκού και ο Σούλης Μαρκόπουλος
Ο Σούλης Μαρκόπουλος οδήγησε για 2η συνεχόμενη χρονιά τον ΠΑΟΚ στην 3η θέση της Α1 και συνάμα την παρουσία στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της νέας σεζόν. Ο 66χρονος προπονητής φαίνεται πως βρίσκεται στην λίστα με τους υποψήφιους για να αναλάβει την τεχνική ηγεσία του Παναθηναϊκού.
Η περίπτωση του προπονητή του ΠΑΟΚ εξετάζεται πολύ σοβαρά, αλλά δεν μπορούμε να παραβλέψουμε πως δεσμεύεται με συμβόλαιο έως το 2019. Οι «πράσινοι» θα επιλέξουν τις επόμενες ημέρες τον «εκλεκτό» και όλα τα ενδεχόμενα είναι πιθανά, ενώ σε περίοπτη θέση βρίσκεται ο Σάσα Ομπράντοβιτς.
Με τη φανέλα της ΑΕΚ αναμένεται να αγωνίζεται από τη νέα σεζόν ο Μαρκ Κάρτερ
Στη λίστα με τους υποψήφιους να αναλάβουν την τεχνική ηγεσία του Παναθηναϊκού βρίσκεται ο Σούλης Μαρκόπουλος