Θα μας επιτρέψουν σήμερα οι αναγνώστες των “Καθημερινών” να παρεκκλίνουμε από τη συνήθη σχολιογραφία μας. Ο λόγος δεν είναι άλλος από την αλλαγή σκυτάλης του επικεφαλής του δημοσιογραφικού μας τμήματος.
Άλλωστε, τέτοιες αλλαγές, για τα ΡΝ είναι εξαιρετικά σπάνιες. Η θέση αυτή είναι κρίσιμη και καθοριστική για την ποιότητα και την ακρίβεια της ενημέρωσης και τη συμβολή στην ποιότητα του δημόσιου διαλόγου.
Πέρασαν σχεδόν 19 χρόνια από τότε που το κατώφλι της εφημερίδας αυτής διάβηκε μια εξαιρετική, όπως αποδείχθηκε στη συνέχεια, δημοσιογράφος: η Πόπη Παπαδάκη. Εντάχθηκε πολύ γρήγορα στη δημοσιογραφική ομάδα της εφημερίδας, φέρνοντας μια πρωτόγνωρη για τα τοπικά δεδομένα σπιρτάδα. Τα κείμενα της χαρακτηρίζονται από ακρίβεια και πληρότητα, χωρίς περιττές αναφορές.
Η Πόπη κέρδισε γρήγορα την αναγνώριση ενός ολοένα και μεγαλύτερου κοινού, που διάβαζε τα κείμενά της και αναγνώριζε σ’ αυτά έναν ξεχωριστό, λιτό, σαφή, πλήρη και συνάμα ευαίσθητο τρόπο γραφής. Τα πρώτα χρόνια της ένταξής της στα “.Ρ.Ν.” ασχολήθηκε τόσο με το δικαστικό όσο με το αστυνομικό και το πολιτικό ρεπορτάζ, αν και από τις αγαπημένες της θεματικές ήταν οι συνεντεύξεις.
Η Πόπη σύντομα ανέλαβε και την ευθύνη της αρχισυνταξίας των “Ρ.Ν.” διαφυλάσσοντας την ιστορία και το κύρος αυτής της εφημερίδας, τηρώντας πάντα τις δημοσιογραφικές Αρχές και υπηρετώντας το Ρέθυμνο και τη Δημοκρατία. Η Πόπη απολάμβανε δικαίως αναγνώρισης και εμπιστοσύνης, φορέων και αναγνωστικού κοινού, για το ήθος, την ευθυκρισία και τον επαγγελματισμό της.
Μπορεί η εποχή να έχει αλλάξει, μπορεί και τα ίδια τα ΜΜΕ να έχουν μεταλλαχθεί, μπορεί ακόμα και το ίδιο το κοινό και ο τρόπος που αντιλαμβάνεται την “είδηση” να έχει μεταβληθεί.
Για τα Ρ.Ν. όμως εξακολουθούν να υπάρχουν συγκεκριμένες σταθερές: Οι αρχές. Ο τρόπος αξιολόγησης της πληροφορίας. Ο σεβασμός προς το κοινό. Τα δημόσια ζητήματα. Η ακρίβεια. Η ποιότητα του λόγου. Η αξιοπιστία.
Μέσα σ’ έναν κυκεώνα αλλαγών, η Πόπη χωρίς αμφιβολία κράτησε σταθερά το τιμόνι της εφημερίδας. Μέχρι κεραίας.
Από σήμερα όμως, δεν βρίσκεται πια στη θέση αυτή, του επικεφαλής του δημοσιογραφικού τμήματος της εφημερίδας.
Υπέβαλε τα χαρτιά για τη συνταξιοδότησή της, ώστε να μπορέσει να απολαύσει τη ζωή, τα παιδιά και τα εγγόνια της, μακριά από τις έννοιες και τις ευθύνες που συνεπάγεται ιδίως ο ρόλος του επικεφαλής του δημοσιογραφικού τμήματος μιας καθημερινής εφημερίδας.
Η Πόπη κλείνει τον κύκλο του εργασιακού της βίου κοντά μας έχοντας τιμήσει με τον καλύτερο τρόπο το επάγγελμά της ως ευσυνείδητη, έντιμη, ειλικρινής και ικανή δημοσιογράφος. Έχοντας τιμήσει στο ακέραιο και την ευθύνη που της ανέθεσε ο ιδρυτής της εφημερίδας μας, ο σημερινός της εκδότης, αλλά και οι αναγνώστες της.
Η σκυτάλη περνά τώρα σε μια εξαιρετική δημοσιογράφο που χρόνια βρίσκεται πίσω από τα καλύτερα ρεπορτάζ της εφημερίδας. Μάχιμη, με γνώσεις, εμπειρία και όρεξη να φέρει νέο αέρα, τόσο στην έντυπη όσο και στην ηλεκτρονική έκδοση των Ρ.Ν., η Ελπίδα Αριστείδου, πτυχιούχος του Παντείου Πανεπιστημίου, αποτελεί την επιλογή της διεύθυνσης της εφημερίδας για τη θέση της αρχισυνταξίας. Αναλαμβάνει να αναμορφώσει το φύλλο, να δώσει νέες κατευθύνσεις στις θεματικές του, να ενσωματώσει τις τεχνολογικές εξελίξεις και να φέρει εγγύτερα ένα νέο κοινό που θα αναζητά καλύτερη ποιότητα δημοσιογραφίας. Είμαστε βέβαιοι ότι θα πετύχει στο έργο της, τηρώντας τις αρχές που η εφημερίδα έχει θέσει από την ίδρυσή της και εξακολουθεί να υπηρετεί.
Αναδημοσίευση από την έντυπη έκδοση ( στήλη “Καθημερινά”)
(31/7/2024)