Τον Νοέμβριο αναμένεται να ξεκινήσουν οι εργασίες
Μέσα στο χειμώνα θα εξελιχθεί το έργο ανάπλασης της οδού Ι. Κονδυλάκη στο κέντρο του Ρεθύμνου, μετά την υπογραφή της σύμβασης που πραγματοποιήθηκε χθες από τον δήμαρχο Ρεθύμνου, Γιώργη Μαρινάκη και τον ανάδοχο εργολάβο Δημήτρη Κουτράκη από την εταιρία «B.C.S Κουτράκης και ΣΙΑ ΟΕ», που προσέφερε έκπτωση 19%.
Το έργο έχει εξασφαλίσει χρηματοδότηση από το Ευρωπαϊκό Ταμείο Ανάκαμψης στο πλαίσιο του Εθνικού Σχεδίου Ανάκαμψης και Ανθεκτικότητας «Ελλάδα 2.0» του προγράμματος Οδικής Ασφάλειας με προϋπολογισμό 1.487.878 ευρώ. Το έργο αυτό χαρακτηρίζεται υψίστης σημασίας για τον δήμο Ρεθύμνου με δεδομένο ότι πρόκειται για ένα κεντρικό δρόμο της πόλης, αποτελεί την είσοδο για όσους έρχονται από το νότιο Ρέθυμνο, ενώ κατά μήκος της υπάρχουν σχολικά συγκροτήματα με αποτέλεσμα σήμερα αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα οδικής ασφάλειας.
Σε δηλώσεις του μετά την υπογραφή της σύμβασης ο δήμαρχος Ρεθύμνου αναφέρθηκε στη σημασία του έργου τονίζοντας ότι: «Δημιουργούμε συνθήκες ασφαλούς μετακίνησης του πληθυσμού και ιδιαίτερα των παιδιών μας, που αυτή η γειτονιά φιλοξενεί και σχολεία, και μάλιστα δημοτικό και νηπιαγωγείο, καθώς και τα σχολικά συγκροτήματα του 1ου λυκείου και του Πειραματικού. Είναι ένας δρόμος πνοής που κυκλοφορούν πάρα πολλοί μαθητές. Η δικιά μας επιδίωξη και φιλοσοφία μας είναι «το έργο στις γειτονιές». Να κάνουμε την κάθε γειτονιά αυτόνομη και αυτάρκη, με τη δικιά της υποδομή, χωρίς την ανάγκη περιττών μετακινήσεων του πληθυσμού, και ιδιαίτερα του μαθητικού πληθυσμού. Είναι έργα λοιπόν τα οποία έχουν τις προδιαγραφές των ευρωπαϊκών έργων. Είναι επιταγή πλέον να είναι βιοκλιματικά όλα τα έργα, με συγκεκριμένες προδιαγραφές, και βλέπετε ότι είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα το πως δουλεύει ο δήμος Ρεθύμνης. Το «ετοιμάζαμε» για να το βάλουμε στα ΣΒΑΑ (Σχέδια Βιώσιμης Αστικής Ανάπτυξης), το οποίο θα πληρωνότανε από το ταμείο του δήμου από την χρηματοδότηση που ο δήμος θα έπαιρνε για τα έργα αυτά. Όταν αντιλήφθηκε η υπηρεσία ότι έχει δυνατότητα αυτό το έργο να το κάνει με άλλο πρόγραμμα, αυτό του Ταμείου Ανάκαμψης, αυτομάτως μεταπήδησε αυτό το έργο στη διεκδίκησή του στο άλλο πρόγραμμα. Αυτό σημαίνει όμως εντατικοποίηση της προετοιμασίας, γι’ αυτό ο αντιδήμαρχος, τον οποίο και εκείνον ευχαριστώ και όλη την υπηρεσία και τον γενικό γραμματέα, έπεσαν πραγματικά μέρα νύχτα πάνω σε αυτό το έργο για να το ετοιμάσουν, γιατί είναι διαφορετικό να ξέρεις ότι το έργο θα το κάνεις το 2024-2025 και άλλο να το διεκδικείς το 2022 για να το κάνεις το 2024, γιατί έτσι πάνε οι χρόνοι. Αυτό, λοιπόν, το έργο είναι αυτό το χαρακτηριστικό παράδειγμα, ότι στην ουσία διευρύναμε τον κουμπαρά υπέρ της πόλης γιατί προφανώς αυτά τα χρήματα είναι δικά μας και δεν μπορεί να μας τα πειράξει κανείς, αυτά τα χρήματα όμως ήταν διεκδικούμενα και τα πήραμε, γιατί είχαμε την βοήθεια και του βουλευτή μας του κ. Κεφαλογιάννη, και του αναπληρωτή υπουργού Εσωτερικών κ. Πέτσα, ο οποίος με τη δικιά του παρέμβαση απετράπη μία αδικία εις βάρος του ύψους Ρεθύμνης σχετικά με το ύψος της χρηματοδότησης των έργων οδικής ασφάλειας. Κάτι που σημαίνει ότι και το έργο της Αργυρούπολης, του οποίου θα υπογράψουμε την σύμβαση την επόμενη εβδομάδα, είναι ένα έργο το οποίο εμείς το υπερασπιστήκαμε και εξηγήσαμε και τεκμηριώσαμε και αυτό το δίκτυο της ενδοχώρας αποτελεί τμήμα της φιλοσοφίας του δήμου μας για την οδική ασφάλεια και την ασφαλή μετακίνηση πολιτών, πεζών και οχημάτων».
Από την πλευρά του ο αντιδήμαρχος Τεχνικών έργων, Άγγελος Μαλάς, ανέφερε: «Είναι ένα έργο το οποίο αισθάνομαι πάρα πολύ χαρούμενος. Πρώτα από όλα για τον ρυθμό που καταφέραμε να το εντάξουμε, να το μελετήσουμε και να το δημοπρατήσουμε. Είναι ένα έργο που διαθέτει βιοκλιματικές προδιαγραφές και όλον τον σύγχρονο αστικό εξοπλισμό και θεωρώ ότι είναι η απαρχή των έργων που θα ακολουθήσουν για την περιοχή του Μασταμπά. Θα το δείτε όπως και τα άλλα έργα που έχουμε εντάξει, όπως είναι στη Σαρακήνα ή το έργο που εκτελείται στην οδό Κολοκοτρώνη, διαμορφώνουν συνθήκες γειτονιάς και έτσι έχουμε τη δυνατότητα στα ΣΒΑ να εντάξουμε τον επόμενο δρόμο και να προχωρήσουμε σε συνολική αναδιαμόρφωση των γειτονιών της πόλης μας. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στην υπηρεσία γιατί υπερέβαλλε εαυτόν διαθέτοντας ώρες ακόμη και εκτός ωαρίου, ώστε να καταφέρουμε να υποβάλλουμε την πρόταση».
![](https://rethnea.gr/wp-content/uploads/2023/09/832361.jpg)
Η μελέτη
Στη μελέτη που εκπόνησε ο μηχανικός της τεχνικής υπηρεσίας του δήμου, Χαράλαμπος Κυδωνάκης προβλέπονται τα εξής:
– Επανακαθορίζεται ο άξονας της οδού σύμφωνα με τα απαραίτητα πλάτη, διαπλατύνσεις και συναρμογές με τις κάθετες στην Ι. Κονδυλάκη οδούς.
– Σχεδιάζονται πεζοδρόμια σύμφωνα με τις προδιαγραφές, τα οποία είναι προσπελάσιμα μέσω ραμπών και στα οποία υπάρχουν σε εσοχή θέσεις στάθμευσης τόσο για αυτοκίνητα όσο για μοτοσικλέτες, καθώς και νησίδες πρασίνου.
– Προτείνεται διαμόρφωση για υποδοχή υποσταθμού ΔΕΔΔΗΕ που θα χρειαστεί μετά την υπογειοποίηση των δικτύων ηλεκτρισμού και μικρή πλατεία και χώρο πρασίνου στην οδό Κνωσού στη βόρεια πλευρά του 13ου δημοτικού σχολείου.
Λόγω των πρόσφατων αναπλάσεων στις οδούς Μοάτσου και Κουρμούλη που ακολουθούν παρόμοια φιλοσοφία, τα υλικά που επιλέγονται για την ενδιάμεσή τους οδό Ι. Κονδυλάκη είναι παρόμοια με τα υλικά που έχουν εφαρμοστεί έως τώρα στις αναπλάσεις των δρόμων αυτών κι η επιλογή τους έγινε για τον λόγο αυτό, καθώς και λαμβάνοντας την αντοχή τους, το μελλοντικό κόστος συντήρησης, τη βιοκλιματική συμπεριφορά τους και τις αντιολισθηρές ιδιότητές τους λόγω της κλίσης της οδού Ι. Κονδυλάκη.
Η απόφαση ένταξης
Η απόφαση ένταξης του έργου υπογράφεται με ΚΥΑ (τον Μάρτιο του 2023) από τον αναπληρωτή υπουργό Εσωτερικών, Στέλιο Πέτσα και τον αναπληρωτή υπουργό Οικονομικών, Θόδωρο Σκυλακάκη, και σύμφωνα με αυτή το έργο αποτελείται από δύο (2) κύριες παρεμβάσεις και τα συνοδά υποέργα αυτών:
- Υποέργο 1 (κύριο, 1.840.000,00€): Βελτίωση Οδικής Ασφάλειας Οδού Ι. Κονδυλάκη, εντός σχεδίου πόλεως Ρεθύμνου.
- Υποέργο 2 (συνοδό ΥΠ.1, 200.000,00€): Διαμόρφωση υπαίθριου χώρου στάθμευσης στον Κουμπέ, 160 θέσεων.
- Υποέργο Ο 3 (συνοδό ΥΠ.1, 350.000,00€): Υπογειοποίηση δικτύου ΔΕΔΔΗΕ στην οδό Ι. Κονδυλάκη.
- Υποέργο 4 (συνοδό ΥΠ.1, 63.115,96€): Προμήθεια φορτιστών και φωτοβολταϊκών στεγάστρων, για τον χώρο στάθμευσης στον Κουμπέ.
- Υποέργο 5 (850.000,00€): Βελτίωση Οδικής Ασφάλειας οδών οικισμού Αργυρούπολης.
Στην απόφαση ένταξης η σημείωση αναφέρει ότι: Ο δήμος θα καλύψει με ίδιους πόρους το Υποέργο 2 και το Υποέργο 4. Ο συνολικός προϋπολογισμός της πράξης ανέρχεται στα 3.303.115,96 € (συμπ. Φ.Π.Α.).
Ο δήμαρχος Ρεθύμνου αναφορικά με την εκτέλεση των υποέργων που δεν έχουν χρηματοδοτηθεί από το πρόγραμμα ανέφερε ότι: «Είναι προφανές ότι εφόσον είναι δέσμευση του Δήμου Ρεθύμνης να τα κάνει αυτά τα έργα, θα τα κάνει. Εμείς όταν κάνουμε μια ολοκληρωμένη πρόταση διεκδικούμε το άπαν από τις χρηματοδοτήσεις. Αντιλαμβάνεστε ότι έχουμε γέφυρα σε αυτά τα έργα, αυτά τα έργα, όπως τώρα που πήραμε από τα ΣΒΑ την Κονδυλάκη και την πήγαμε στο ταμείο ανάκαμψης, τα κομμάτια που ήταν να πάνε στο ταμείο ανάκαμψης και δεν εντάχθηκαν λόγω του ύψους της χρηματοδότησης θα τα πάμε στα ΣΒΑΑ. Έχουμε εργαλεία και έχουμε αυτή τη δυνατότητα της εσωτερικής μετακίνησης».