21 °C Rethymno, GR
25/05/2022

Ο ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕ 250 ΜΑΘΗΤΕΣ ΣΤΟ 17ο ΠΑΓΚΡΗΤΙΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Ανέβασε εκ νέου το επίπεδο

Το 17ο Παγκρήτιο Σκακιστικό Μαθητικό Πρωτάθλημα αποτέλεσε την  αφορμή για να συγκεντρωθούν πολλά παιδιά μαζί στο Ρέθυμνο και να αναδείξουν ένα παιγνίδι μυαλού και πνεύματος. Στο τέλος το ευτύχημα ήταν, η επέκταση του επιπέδου αυτής της απαιτητικής διοργάνωσης αλλά και το ότι όλοι οι συμμετέχοντες διεύρυναν τους κοινωνικούς τους ορίζοντες κάνοντας νέους φίλους.

Οι μικροί σκακιστές απέδειξαν για ποιόν λόγο αξίζει να αφουγκραζόμαστε και να επενδύουμε σε παιδιά που  βρίσκονται ακόμα-ακόμα και σε νηπιακή ηλικία… Το 17ο Παγκρήτιο Σκακιστικό Μαθητικό Πρωτάθλημα που πραγματοποιήθηκε για άλλη μια χρονιά στην πόλη μας λαμβάνοντας συγκεκριμένα χώρα στο ξενοδοχείο «Theartemis Palace», συγκέντρωσε πάνω από 250 μαθητές και μαθήτριες οι οποίοι απέδειξαν ότι η αντίληψή τους και το κοφτερό μυαλό τους είναι η επένδυση του «αύριο» για τα απλά αλλά και τα πιο σημαντικά πράγματα της κοινωνίας μας στα οποία θα κληθούν να πρωταγωνιστήσουν.
Το σκάκι δεν είναι απλώς ένα παιγνίδι αλλά μια συνολική μέθοδος, σκέψης και στρατηγικής για να φτάσει κανείς στον αντικειμενικό του σκοπό.
Ο ΣΚΟΡ έχοντας μεγάλη εμπειρία σπουδαίων διοργανώσεων αποδείχτηκε και πάλι άριστος οικοδεσπότης διεκπεραιώνοντας το αγωνιστικό κομμάτι στην εντέλεια.
Μαθητές και μαθήτριες όλων των σχολικών βαθμίδων, από τα νήπια ως το λύκειο ενθουσίασαν με τη συμμετοχή τους, παίκτες, συνοδούς και διοργανωτές ενώ και οι ίδιοι έμειναν εντυπωσιασμένοι από την άψογη ροή του προγράμματος.
Οι μονομαχίες ήταν σπουδαίες και ο συναγωνισμός όπως αποδείχθηκε στο τέλος, μεγάλος.
Σ’ αυτή τη νέα μεγάλη συνάντηση των μικρών σε ηλικία σκακιστών συνετέλεσε η άρτια συνεργασία προετοιμασίας από τον πολύπειρο πια Σκακιστικό Όμιλο Ρεθύμνου (ΣΚΟΡ) έχοντας ως συνδιοργανωτές, την Αντιπεριφέρεια και τον Δήμο Ρεθύμνου.

Οι ευχαριστίες του ΣΚΟΡ
Κατόπιν, ο Σκακιστικός Όμιλος Ρεθύμνου χαιρέτισε την παρουσία των τοπικών αρχών του τόπου και αξιότιμα πρόσωπα στον χώρο της εκπαίδευσης και της θρησκείας… Συγκεκριμένα απέστειλε… «θερμές ευχαριστίες στον πατέρα Νικόλαο Νικηφόρο, εκπρόσωπο του Μητροπολίτη Ρεθύμνου και Αυλοποτάμου και την Αντιδήμαρχο Ρεθύμνου κυρία Άννα Ελευθεριάδου – Γκίκα που τίμησαν με την παρουσία τους την τελετή λήξης και απονομής.
Επίσης, ο Σκακιστικός Όμιλος Ρεθύμνου ευχαριστεί την Αντιπεριφερειάρχη Ρεθύμνου κυρία Μαίρη Λιονή και τον Δήμαρχο Ρεθύμνου κύριο Γεώργιο Μαρινάκη που έμπρακτα στηρίζουν όλα τα αθλητικά δρώμενα της πόλης καθώς και την Ιερά Μητρόπολη Ρεθύμνου και Αυλοποτάμου για την παραχώρηση στέγης στο Σκακιστικό Όμιλο Ρεθύμνου στις εγκαταστάσεις του χώρου «Θεομήτωρ», την Εταιρεία ΕΤΑΝΑΠ- Σαμαριά και το Σώμα Εθελοντών Σαμαρειτών που βοήθησαν στην πραγματοποίηση και διεξαγωγή του πρωταθλήματος. Επίσης, ευχαριστούμε τον διευθυντή κύριο Στέλιο Μπαγκέρη και το προσωπικό του ξενοδοχείου «Theartemis Palace» για την ευγενική συνεργασία του.
Τέλος, ένα μεγάλο «ευχαριστώ» στους προπονητές του Σ.Κ.Ο.Ρ κ. Λουκά Λαμπούδη και κύριο Κώστα Τσαρουχά στους οποίους σε μεγάλο βαθμό οφείλεται η αρτιότητα αυτής της διοργάνωσης.»

Τα αποτελέσματα
Νήπια – Προνήπια:
Αγόρια: 1ος: Γιώργος Φραγκάκης (play school Χανιά), 2ος: Πιαγκαλάκης Γιώργος (8ο Χανίων) και ο Μυτιληναίος Νικόλας (Χαρούμενο Εργαστήρι Ρεθύμνου), 3ος: Νικολιδάκης Θεόδωρος (Βάμος).
Κορίτσια: 1η: Κουβεδάκη Ραφαέλλα (Βαμβακόπουλο), 2η: Μαυρίδη Μαριλεία (30ο Χανίων), 3η: ισοβάθμησε η Λουλαδάκη Ιωάννα (23ο Χανίων) και η Σπιθάκη Μυρτώ (Η χώρα των Παραμυθιών).

Α΄ Δημοτικού
Αγόρια: 1ος: Λιπαράκης Ιωάννης (Παγκρήτιο Ηρακλ.), 2ος: Μαθιουδάκης Μάριος (5ο Ρεθύμνου), 3ος: Παπαδογιάννης Μανόλης (2ο Ρεθύμνου).
Κορίτσια: 1η: Κουμαδωράκη Ηλιάννα (Χρυσοπηγή), 2η: Δασκαλάκη Αμφιτρίτη (9ο Χανίων), 3η: Σόι Στεφανία (Περιβόλια).

Β΄ Δημοτικού
Αγόρια: 1ος : Γρηγόρης (6ο Ηρακλείου), 2ος: Καλιγέρης Ιωάννης (9ο Χανίων), 3ος : ισοβάθμησαν ο Μηλιός Αλέξανδρος (20-56 Ηρακλείου), Φραγκουλάκης Λουκάς (6ο Ηρακλείου), Σπυριδάκης Μανόλης (8ο Χανίων), Ψαριανός Μάνος (Βαμβακόπουλο), Χωραφάς Μάριος (4ο Αγ. Νικολάου) και Αντωνάκης Λυκούργος (10ο Χανίων).
Κορίτσια: 1η: Όλγα Βολάνη (8ο Χανίων), 2η: Γεωργιάδη Βασιλική (Τσικαλαριά), 3η: Μανιαδάκη Δάφνη (2ο Βουτών).

Γ΄ Δημοτικού
Αγόρια: 1ος :Διακολουκάς Θεοδώσης (10ο Χανίων), 2ος: Ντενεκετζής Παρασκευάς (Στέρνες), 3ος
– Iσοβάθμησαν ο Δημούλας Οδυσσέας (6ο Ρεθύμνου) και ο Κουράκης Αντώνης (8ο Χανίων).
Κορίτσια: 1η: Ευαγγελάτου Ειρήνη (Παγκρήτιο), 2η: Φλουρή Μαριλένα (37ο Ηρακλείου), 3η : Σόι Μελίνα (Περιβόλια).

Δ΄ Δημοτικού
Αγόρια: 1ος : Χριστουδουλάκης Μιχαήλ (Βαμβακόπουλο), 2ος: Λάτος Δημήτρης (3ο Χανίων), 3ος : Χωραφάς Εμμανουήλ (4ο Αγ. Νικολάου).
Κορίτσια: 1η: Τσαφαράκη Κατερίνα (10ο Χανίων), 2η: Αναστασάκη Εργίνα (47ο Ηρακλείου), 3η: Προκοπάκη Ελισσώ (Ηρακλείου) και η Καρνομουράκη Ιωάννα Αναστασία (54ο Ηρακλείου).

Ε΄ Δημοτικού
Αγόρια: 1ος :Σπυριδάκης Γιώργος (8ο Χανίων), 2ος: Τζατζιμάκης Θεόδωρος (2ο Κουνουπιδιανών), 3ος : ισοβάθμησε ο Καρτσάκης Γιάννης (37ο Ηρακλείου) και ο Χατζηδάκης Λάμπρος (Νιο Χωριό).
Κορίτσια: 1η: Ψαριανού Έλενα (Βαμβακόπουλο), 2η: Βιανιτάκη Μιχαέλα (47ο Ηρακλείου), 3η: ισοβάθμησαν η Παναγιωτάκη Χριστίνα (5ο Ηρακλείου και η Τζαγκαράκη Αγάπη Καλλιόπη (1ο Μοιρών).

ΣΤ΄ Δημοτικού
Αγόρια: 1ος : Στράλης Γιώργος (5ο Χανίων), 2ος : Φαρσάρης Χαράλαμπος (47ο Ηρακλείου), 3ος : ισοβάθμησαν ο Χωραφάς Δημήτρης (4ο Αγ. Νικολάου) και ο Γκόγκας Παντελής (Μαυροματάκη).
Κορίτσια: 1η: Αναστασάκη Αναστασία (47ο Ηρακλείου), 2η: Παϊζη Μυρσίνη (4ο Χανίων), 3η: Παπαδάκη Νίκη (47ο Ηρακλείου).

Α΄ Γυμνασίου
Αγόρια: 1ος : Μαυρίδης Μάνος (Πειραματικό), 2ος: Κισσαμιτάκης Στράτος (Βάμου), 3ος: Γιάννος Μπενάκης (6ο Χανίων).
Κορίτσια: 1η: Χασουράκη Χρυσή (2ο Ελ. Βενιζέλου), 2η: Ορφανάκη Καλλιόπη (2ο Αγ. Νικολάου), 3η: ισοβάθμησαν η Μανιαδάκη Μυρτώ (Πρότυπο Ηρακλ.), Κλεοβούλου Σοφία (Πειραματικό) και Ντουσάκη Χαρά (3ο Χανίων).

Β΄ Γυμνασίου
Αγόρια: 1ος : Σακλαμπανάκης Δημήτρης (2ο Ηρακλείου), 2ος: Μακρής Γεώργιος (Πρότυπο Ηρακλείου), 3ος: Θεοδωρογλάκης Γιάννης (4ο Χανίων).
Κορίτσια: 1η: Τσαπάκη Ασημένια (3ο Ηρακλείου), 2η: Σκαράκη Γεωργία (Σούδας), 3η: Τσιώλη Κωνσταντίνα (Πειραματικό Ρεθύμνου).

Γ΄ Γυμνασίου
Αγόρια: 1ος : Καζάκος Νικόλαος (2ο Ηρακλείου), 2ος: Διαμαντής Άγγελος (13ο Ηρακλείου), 3ος: Ροδιτάκης Εμμανουήλ (6ο Ηρακλείου).
Κορίτσια: 1η: Διαμαντή Ελένη (13ο Ηρακλείου), 2η: Κοτσυφάκη Δανάη (2ο Ηρακλείου), 3η: Τριπολιτάκη Ειρήνη (Πειραματικό Ρεθύμνου).

Λύκεια
Αγόρια: 1ος : Θάνος Μαυρίδης (2ο Χανίων), 2ος: Γεωργακάκης Μιχαήλ (3ο Ηρακλείου), 3ος: Φραϊδάκης Μανόλης (2ο Ρεθύμνου).
Κορίτσια: 1η:Εργαζάκη Ειρήνη (8ο Ηρακλείου) , 2η: Λουκάκη Χρυσούλα (2ο Χανίων).