Το τουρνουά που όλοι περίμεναν, διεξήχθη και η αλήθεια είναι ότι για άλλη μια χρονιά στέφθηκε από επιτυχία. Το κλειστό “Μελίνα Μερκούρη” γέμισε από παλαιστές διαφόρων κατηγοριών (από 11 ως 15 χρονών) σε αγόρια και κορίτσια και οι φίλοι του αρχαίου αυτού αθλήματος είχαν τη δυνατότητα να βρεθούν στις κερκίδες για να δουν και να χειροκροτήσουν τις προσπάθειές τους.
Συγκεκριμένα, περισσότεροι από 150 αθλητές και αθλήτριες συμμετείχαν στη διοργάνωση της οποίας είχε φροντίσει για τα πάντα ο ΑΠΟΡ σε συνεργασία με την Ελληνική Ομοσπονδία Πάλης έχοντας φυσικά την υποστήριξη της Περιφέρειας Κρήτης, υπό την αιγίδα του Δήμου Ρεθύμνου.
Αναφερόμαστε σ’ ένα διεθνούς επιπέδου τουρνουά το οποίο φιλοξένησε συλλόγους από την Κρήτη και την υπόλοιπη Ελλάδα αλλά και από το εξωτερικό και συγκεκριμένα από τη Μολδαβια, το Ουζμπεκιστάν, την Ιταλία, την Ουκρανία και την Αγγλία.
Οι αγώνες αποδείχθηκαν υψηλού επιπέδου μια και ο ανταγωνισμός ήταν πολύ καλός.
Εκτός όμως από το αυστηρά αγωνιστικό προφίλ του αγώνα, οι διοργανωτές του ΑΠΟΡ με την πρόεδρό του κα Αντωνία Παπαδάκη φρόντισαν να φιλοξενήσουν με τον καλύτερο τρόπο τις αποστολές των συλλόγων αλλά και τους συνοδούς τους γνωρίζοντάς τους τις ομορφιές του Ρεθύμνου.
Στους αγώνες παρευρέθηκαν εκπρόσωποι της εκκλησίας, ο Δήμαρχος Ρεθύμνου, Γιώργος Μαρινάκης, η Αντιπεριφερειάρχης Ρεθύμνου Μαρία Λιονή, ο πρόεδρος της ΕΛΟΠ Στέργιος Λεωνάκης και πολλοί Ολυμπιονίκες. Χορηγούς αγώνων ήταν και η τηλεόραση CRETA και το creta24.gr.
Αναλυτικά οι νικητές ανά κατηγορία
Κ11
38 κιλά
1. Χαράλαμπος Τοπάλοφ (Αρκών)
2. Παναγιώτης Γκέντζος (Ν. Καρυπίδης)
3. Αριστοτέλης Παγιανιδης (ΑΡΚΑΔΙ)
43 κιλά
1. Κύρος Ζανιός (ΠΑΛΕΥΕ)
2. Ααρων Μακρίδης (Αρκών)
3. Γιώργος Φραγκιαδακης (ΑΠΟΡ)
54 κιλά
1. Θανάσης Στρατιδάκης (ΠΑΛΕΥΕ)
2. Σάββας Πελτέκης (ΑΠΟΡ)
3. Ιωσήφ Κοκολάκης (ΑΡΚΑΔΙ)
67 κιλά
1. Μάρκος Τζουγκανάκης (ΑΡΚΑΔΙ)
Κ13
38 κιλά
1. POPOV VASILII MDA
2. Γρηγόρης Ντόνη (ΑΠΟΡ)
3. Ντανίλοβ Ντανίντ UKR)
43 κιλά
1. Γιάννης Ζεϊτουνιάν (Αρκών)
2. Ηλίας Στρατάκης (ΠΑΛΕΥΕ)
3. Νίκος Μακριδάκης (ΑΠΟΡ)
48 κιλά
1. Κώστας Μιχαηλίδης (Αρκών)
2. Θεόδωρος Τσιριπόφ (Αρκών)
3. Κωνσταντίνος Δρακάκης (ΠΑΛΕΥΕ)
54 κιλά
1. Σταύρος Παυλίδης (Αρκών)
2. Γιώργος Αλίδης (Ευκαρπία)
3. Αλέξανδρος Μακρίδης (Αρκών)
60 κιλά
1. Νίκος Κορμιλτσένγκο (Αρκών)
2. Παύλος Μελικιάδης (Ευκαρπία)
3. Χρήστος Πολινιάδης (Ν. Καρυπίδης)
67 κιλά
1. Σέργιος Χουτσισβίλι (Ν. Καρυπίδης)
2. Πέτρος Δαλέζιος (ΑΠΟΡ)
85 κιλά
1. Δημήτρης Λοϊζίδης (Αρκών)
2. Δημήτρης Στρατιδάκης (ΠΑΛΕΥΕ)
Κ15
44 κιλά
1. Καρίμοβ Άμικρον (UZB)
2. Κάρα Ιβάν (MDA)
3. Θοδωρής Τρίτσκας (Δημοκρίτειο)
48 κιλά
1. Καρίμοβ Κοτζίκον (UZB)
2. Μπονάνο Ρικάρντο (ITA)
3. Λιζίτα Λαροσλαβ (MDA)
52 κιλά
1. Μπονάνο Ρικάρντο (ITA)
57 κιλά
1. Ντανούς Τζόουκαρ GBR
2. Παύλος Ντιαντιάδης (Ευκαρπία)
3. Αϊκ Καζαριάν (Ευκαρπία)
68 κιλά
1 Γιώργος Αναστασιάδης (Ν. Καρυπίδης)
2 Γιάννης Ξυπάκης (ΠΑΛΕΥΕ)
3 Παναγιώτης Τιρεκίδης (Αρκών)
85 κιλά
1. Νίκος Καραβάνος (ΑΠΟΡ)
2. Θανάσης Αβραμίδης (Ν. Καρυπίδης)
3. Γιάννης Φιλιππίδης (Ν.Καρυπίδης)
Κορίτσια
Κ11
32 κιλά
1. Τασία Παγιανίδη (Αρκάδι)
2. Αρτεμις Παγιανιδη (Αρκάδι)
39 κιλά
1. Ελευθερία Κοντάκη (ΠΑΛΕΥΕ)
Κ13
47 κιλά
1. LISITA MARGARITA MDA
2. Αργυρώ Κοκολάκη (ΑΡΚΑΔΙ)
58 κιλά
1. Βασιλική Καραβάνου (ΑΠΟΡ)
2. Αγγελική Δραμουντάνη (ΠΑΛΕΥΕ)
Κ15
54 κιλά
1. Πόποβα Όλγα MDA
2. Μαρία Βάνδουλα (ΠΑΛΕΥΕ)
58 κιλά
1. Βασιλική Καραβάνου (ΑΠΟΡ)
2. Ιωάννα Μακρυδάκη (ΑΠΟΡ)